Jak zrobić prawdziwy las w słoiku?

Las w słoiku
Las w słoiku
Las w słoiku to niebanalny pomysł na urozmaicenie wnętrza. Aby go wykonać, nie trzeba wiele pracy. Fantazyjny słój, odpowiedni podkład i przede wszystkim dobrze dobrane rośliny. To cały sekret ogrodu w słoiku. Miniaturki, które umieścisz w lesie w szkle, z pewnością będą długo cieszyć Twoje oko.

Materiały do wykonania lasu w słoiku

Lasy w słoiku zdominowały nowoczesne wnętrza. Znajdziemy je na domowych parapetach, kuchennych blatach czy jako misterne ekspozycje w pokojach dziennych. Co więcej, liczba warsztatów „Jak zrobić las w słoiku” czy filmów instruktażowych w internecie może przyprawić o zawrót głowy. Skąd taka popularność? Las w słoiku DIY jest łatwy do wykonania, efektowny i mało wymagający, jeśli chodzi o pielęgnację.

Czego zatem potrzeba, aby stworzyć taki mini ekosystem w słoiku? Przygotuj przede wszystkim:

słój z przykrywką – w zależności od miejsca, w którym będzie stał Twój las, dobierz większy lub mniejszy słoik; pamiętaj, aby jego przykrywka była szczelna,nieduże rośliny – wybierz rośliny-miniaturki, które nie mają tendencji do znacznego rozrastania się, tak aby zmieściły się w słoiku,keramzyt – drobne i lekkie kamyki będą idealne jako pierwsza warstwa podłoża w lesie w słoiku,inne: ziemia, piasek, węgiel, kamyczki ozdobne.

Jak zrobić las w słoiku?

Aby przygotować podłoże dla lasu w szkle, należy zastosować technikę warstwową. Na samym spodzie wybranego słoika ułóż keramzyt. Drugą warstwę będzie stanowiła ziemia. Kolejną – odrobina piasku (warstwa musi być widoczna) i znów ziemia. Wierzch posyp węglem. Do wykończenia możesz też użyć kamyczków ozdobnych. Na tak przygotowanym gruncie można posadzić rośliny.

Po około 2-3 tygodniach w słoiku powinien zacząć tworzyć się mikroklimat. Zamknięcie obiegu przykrywką spowoduje skraplanie się wody. Powstawanie pary na szkle będzie natomiast znakiem, że las w słoiku zaczął się prawidłowo rozwijać.

Las w słoiku. Jakie rośliny?

Do zamkniętego słoika wybierz rośliny, które lubią wilgotność i zacienienie, ich wzrost jest wolny, a korzenie płytkie. To np. drobna widliczka czy bluszczyk ziemny, fittonia z bardzo oryginalnym wzorem na liściach, a nawet miniaturki storczyków i mech. W kompozycjach otwartych możesz użyć natomiast mało wymagających kaktusów czy mini sukulentów. Pamiętaj, aby w słoiku nie mieszać roślin przeznaczonych do uprawy zamkniętej i otwartej.

Las w słoiku – jak dbać o miniaturki?

Las w słoiku jest osobnym mikroklimatem. Jeśli wykonasz go prawidłowo, a więc z zachowaniem odpowiednich warstw podłoża i bez dostępu powietrza, powinien przeżyć nawet kilkadziesiąt lat. Skąd taka samowystarczalność lasu w szkle? – Tworzy nam się zamknięty obieg. Czyli mamy tam wodę, która jest wchłaniana przez rośliny, przerabiana na tlen. To wszystko po prostu żyje. Niesamowite. Tworzymy zupełnie odrębny świat – mówi Dorota Szelągowska w odcinku programu „Dorota inspiruje”: Las w słoiku.

Las w słoiku nie powinien stać w zbyt nasłonecznionym miejscu – wybierz dla niego cień lub półcień. Do zamkniętego obiegu słoja wprowadzaj też tlen, tj. wietrz go raz na dwa tygodnie. Jeśli w systemie nie pojawia się para, to raz na kilka tygodni należy podlać całość kilkoma kroplami wody. Należy też obserwować, czy w zamknięciu nie tworzy się pleśń.

Jak dbać o rośliny zamknięte w szkle? Należy im przede wszystkim nie przeszkadzać. Odpowiednio doglądane będą piękną ozdobą domu.

podziel się: