Budowa domu - ile kosztuje? Od czego zacząć? Jakie pozwolenia są potrzebne?

Budowa domu - 1.jpg
Budowa domu - 1.jpg
Zastanawiasz się nad budową domu? To poważna decyzja, która rodzi wiele pytań. Od czego zacząć przygotowania? Jaki jest koszt budowy domu i czy jest korzystniejszy od zakupu gotowej nieruchomości? Jakich formalności trzeba dopełnić, by zdobyć pozwolenie na budowę? Czytaj dalej, by poznać odpowiedzi na te i inne pytania.

Koszt budowy domu, czyli co się bardziej opłaca?

Zastanawiasz się, ile kosztuje budowa domu? To trafne pytanie, jeśli myślisz o własnym lokum – chociaż możliwość samodzielnego decydowania o projekcie, wyglądzie i lokalizacji to duży plus, może się okazać, że zakup gotowej nieruchomości od dewelopera opłaca się bardziej, niż postawienie domu na własną rękę.

Na koszt budowy domu wpływa wiele czynników – od powierzchni użytkowej, przez wybrane materiały, po standard wykończenia. Uśredniając, za wybudowanie 1 m2 domu jednorodzinnego pod klucz trzeba w Polsce zapłacić około 4000 złotych. Nie bez znaczenia jest lokalizacja – ceny wzrosną, jeśli zdecydujesz się na inwestycję w Warszawie, a będą niższe w małych miejscowościach z dala od aglomeracji. Z kolei to, ile będzie kosztował projekt domu, zależy od tego, czy skorzystasz z usług doświadczonego architekta, czy może sięgniesz po gotowe rozwiązanie z katalogu.

Budowa domu krok po kroku – od czego zacząć?

Podjąłeś decyzję: budujemy! Do momentu faktycznego rozpoczęcia budowy minie jeszcze trochę czasu. Kupno działki, opracowanie projektu, zdobycie pozwolenia na budowę i załatwienie koniecznych formalności, znalezienie sprawdzonych wykonawców… Warto zdać sobie sprawę, że to niezbędne etapy, które mogą zająć nawet kilka lat.

Od czego zacząć budowę domu? Oczywiście od fundamentów – choć żeby móc je położyć, musisz najpierw dysponować odpowiednią działką budowlaną w atrakcyjnej dla siebie lokalizacji. Poszukując miejsca, w którym postawisz swój dom, zwróć uwagę na detale. Zapoznaj się z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i Decyzją o warunkach zabudowy, dowiedz się, czy w najbliższym otoczeniu są planowane jakieś inwestycje, a także sprawdź, jakie media (woda, kanalizacja, gaz, prąd) są dostępne na miejscu.

Budowa domu - 2.jpg
Budowa domu - 2.jpg

Budowa domu - 2

Projekt domu – ile kosztuje i komu go zlecić?

Kolejnym punktem na drodze do budowy domu jest projekt – bez niego nie tylko nie uzyskasz niezbędnych pozwoleń, ale i nie zaczniesz właściwych prac. Najprostszym i najtańszym sposobem jest wykorzystanie gotowego projektu katalogowego. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają bardzo szczegółowych lub nietypowych wymagań co do swojego przyszłego lokum.

Jeśli jednak masz już swoje pomysły i życzenia dotyczące finalnego kształtu domu, przygotowanie projektu indywidualnego lepiej będzie zlecić profesjonaliście. Architekt zapozna się z wymaganiami, jakie stawia wybrana przez Ciebie działka, uzgodni z Tobą szczegóły i zaproponuje rozwiązania odpowiednie do Twoich potrzeb. Ile kosztuje projekt domu jednorodzinnego wykonany przez architekta? Jego cena jest najczęściej uzależniona od powierzchni budynku i wynosi od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych za metr kwadratowy.

Warto wiedzieć

Wybrany przez Ciebie architekt przygotuje dwie wersje projektu domu, które są wymagane do rozpoczęcia budowy: ogólny projekt budowlany, który należy złożyć do urzędu, oraz szczegółowy projekt architektoniczny, w oparciu o który będą pracować wykonawcy.

Pozwolenie na budowę czy budowa domu bez pozwolenia?

Ostatnim krokiem do wykonania przed faktycznym rozpoczęciem budowy jest dopełnienie urzędowych formalności. Obecnie dopuszczalne są dwie ścieżki: zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego albo ubieganie się o pozwolenie na budowę. Choć w wielu przypadkach pierwsza opcja jest szybsza, zdarza się, że to zdobycie pozwolenia daje więcej korzyści.

W obu przypadkach musisz przedstawić w urzędzie komplet dokumentów:

projekt budowlany w czterech egzemplarzach,oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (o ile wymagają tego przepisy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).

Aby zdobyć pozwolenie na budowę, musisz złożyć wniosek z powyższymi dokumentami w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Decyzję uzyskasz maksymalnie w ciągu 65 dni. Jak postępować, gdy chcesz postawić dom bez pozwolenia? W tym przypadku zamiar budowy wystarczy zgłosić w starostwie. Na rozpoczęcie prac masz trzy lata – w przeciwnym razie proces trzeba ponowić, inaczej działania mogą zostać uznane za samowolę budowlaną.

podziel się: