Impregnat czy lakierobejca – jaki preparat do zabezpieczenia drewna?

Drewno impregnowane olejem
Drewno impregnowane olejem
Drewniane powierzchnie zachowają swoją nietuzinkową estetykę przez lata tylko pod jednym warunkiem: jeśli odpowiednio o nie zadbasz. Jak zabezpieczyć drewno, by nie straciło na funkcjonalności pod wpływem czynników pogodowych? Masz zasadniczo 2 opcje: impregnat i lakierobejcę. Sprawdź, czym różnią się te preparaty do zabezpieczania drewna i który sprawdzi się w Twoim przypadku!

Zabezpieczanie drewna – poznaj różnice między impregnatem a lakierobejcą!

Chcąc wybrać między lakierobejcą a impregnatem, należy najpierw zrozumieć, czym różnią się od siebie te 2 preparaty do zabezpieczania drewna. W poniższej tabeli zebraliśmy ich najważniejsze cechy – zobacz:

CZY WIESZ, ŻE…

Zazwyczaj impregnacja drewna wystarcza na ok. 5 lat eksploatacji. Po tym czasie należy ją bezwzględnie powtórzyć. Jeśli jednak wcześniej zauważysz ubytki na zewnętrznej powłoce tego materiału, zrób to szybciej, zanim wilgoć zdąży wniknąć do środka.

Czym zabezpieczyć drewno na zewnątrz?

Nie sposób nie zgodzić się z tym, że to właśnie zabezpieczanie drewna na zewnątrz stanowi największe wyzwanie. W końcu będzie ono narażone na działanie najróżniejszych czynników pogodowych – od zimowych przymrozków i jesiennych deszczy, po letnie upały. Jaki preparat sprawdzi się tutaj najlepiej?

Przyglądając się powyższej tabeli, nietrudno stwierdzić, że to właśnie impregnat jest tutaj niekwestionowanym faworytem. Dlaczego?

stanowi doskonałe zabezpieczenia drewna przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć czy zmienna temperatura;świetnie chroni też przed czynnikami biologicznymi, czyli np. pleśnią, grzybem czy szkodnikami – zawiera biocydy;dzięki zawartości wosków blokuje dostęp wilgoci do wnętrza drewna, zmniejszając tym samym jego nasiąkliwość.

WARTO WIEDZIEĆ

Na rynku spotkasz się również z impregnatami barwiącymi, które są w stanie wpłynąć na estetykę drewna. Co prawda nie zmienisz nimi całkowicie barwy materiału, ale subtelnie podkreślisz tę naturalną – pozostawiając jednak na widoku wszystkie sęki i słoje.

Impregnat + lakierobejca – kiedy warto je połączyć?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, impregnat to preparat doskonale sprawdzający się w roli podkładu stosowanego pod inne środki w celu zabezpieczenia drewna przed wilgocią i szkodnikami. Lakierobejca jest z kolei przeznaczona do tworzenia powłoki zewnętrznej. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie ku temu, by połączyć ich działanie, używając ich na jednej powierzchni.

Co zyskasz, decydując się na to? Połączenie wysokiej odporności na czynniki pogodowe z nietuzinkową estetyką – czyli wszystko to, na czym zależy prawdziwemu miłośnikowi drewna. Naturalne słoje zostaną pięknie podkreślone kolorem, a jednocześnie zabezpieczone przed wnikaniem wody, działalnością szkodników czy gniciem – drewno zyska zatem piękny wygląd i zachowa go na długi czas.

podziel się: