Inspiracje


Jak zawiesić efektownie zdjęcia na ścianie?

0 Komentarze

Szukasz pomysłu na oryginalne dekoracje ścienne? Zdjęcie na płótnie lub w ramce to świetny sposób na urozmaicenie wystroju wnętrza i przywołanie miłych wspomnień. Podpowiadamy, jak zawiesić zdjęcia na ścianie bez użycia gwoździ i nietypowo zaaranżować swoją domową galerię. Wypróbuj nasze wskazówki!

Zdjęcie na płótnie – efektowna ozdoba na ścianę

Masz wyjątkowe zdjęcie, które chcesz wyeksponować? Niezależnie od tego, czy jest to portret bliskiej osoby, fotografia ze ślubu czy krajobraz uchwycony podczas wakacyjnego wyjazdu, najlepiej będzie prezentować się w dużym formacie. Zamiast wywoływać je na klasycznym papierze fotograficznym, zleć wydruk zdjęcia na płótnie.

Otrzymasz je w formie gotowej do powieszenia ozdoby na ścianę. Płótno zostanie naciągnięte na blejtram w taki sposób, że boki obrazu będą zadrukowane. Nie musisz więc osobno dopasowywać ramki na zdjęcie – całość będzie świetnie komponować się z każdym wnętrzem.

Jak duży format wybrać dla zdjęcia na płótnie? Rozmiar takiej dekoracji ściennej warto proporcjonalnie dopasować do wielkości pomieszczenia. Do niewielkiego pokoju wybierz obraz o małych wymiarach, na przykład 30x30 cm. Większy mógłby sprawiać przytłaczające wrażenie. Jeśli jednak chcesz ozdobić dużą, pustą ścianę, fotografia na płótnie może mieć większy format, na przykład 100x70 cm.

Girlanda – pomysł na zdjęcia na ścianie bez ramki

Chcesz zawiesić wiele zdjęć na ścianie, ale nie chcesz używać ramek? Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w kolorowym, nowoczesnym wnętrzu. Ściany ozdobione galerią pamiątkowych fotografii to nie tylko domena sypialni nastolatka czy pokoju studenta. Aby jednak takie dekoracje ścienne wyglądały na przemyślany element wystroju, znajdź kreatywny sposób zawieszenia zdjęć – to nie musi być zwykła taśma klejąca!

Jak oryginalnie zawiesić nieoprawione zdjęcia na ścianie? Ciekawym pomysłem będzie wykorzystanie sznurka – możesz rozciągnąć go pomiędzy półkami lub przyczepić do ściany za pomocą taśmy dekoracyjnej. Swoje ulubione zdjęcia podepnij do sznurka za pomocą drewnianych klamerek lub spinaczy do papieru. To prosty sposób na to, by pochwalić się migawkami wykonanymi aparatem natychmiastowym.

Oryginalne dekoracje ścienne: kratka na zdjęcia czy farba magnetyczna

Innym sposobem na wyeksponowanie zdjęć na ścianie jest metalowa kratka z klipsami. Możesz kupić ją w markecie budowlanym i pomalować farbą w sprayu w kolorze dopasowanym do wystroju danego wnętrza. Zawieś ją nad biurkiem w gabinecie albo na ścianie w kuchni, a będzie Ci służyć nie tylko jako ozdoba na ścianę, ale i miejsce na drobne notatki dla domowników, kartki z przypomnieniami i numerami telefonów czy przepisy kulinarne.

Do aranżacji ściany z domową galerią zdjęć możesz też wykorzystać farbę magnetyczną. To modny element, który znajdzie w Twoim domu wiele zastosowań. Wystarczy pomalować nią ścianę, by móc za pomocą magnesów wieszać na niej ulubione fotografie, cytaty i notatki. Ciekawy efekt uzyskasz też, wykorzystując gotowe szablony na ścianę – wybierz wzór i stwórz oryginalną, magnetyczną ozdobę w dowolnym miejscu w pokoju.

Jak nietypowo zaaranżować ramki ze zdjęciami na ścianie?

Wolisz wykorzystać tradycyjny sposób na zawieszenie zdjęć na ścianie? Upewnij się, że ich oprawa dobrze komponuje się z wystrojem wnętrza i kolorem ściany. Jeśli chcesz powiesić obok siebie kilka różnych ramek ze zdjęciami, sprawdź, czy pasują do siebie wyglądem. Nie chodzi o to, by były dokładnie takie same – eklektyczna ściana pełna zdjęć to wesoły dodatek, który ożywi nowoczesne wnętrze. Ramki powinny jednak mieć ze sobą coś wspólnego – na przykład styl, kolor albo łączący je detal wykończenia.

Wskazówka

Wybierając ramki do zdjęć, zastosuj zasadę kontrastu. Na przykład jeśli na fotografii dominują jasne barwy, sięgnij po czarną lub ciemnobrązową oprawę. Weź też pod uwagę kolor ściany, która będzie tłem dla zdjęć – jeśli jest utrzymana w ciemnym kolorze, warto trzymać się ramek w jasnych odcieniach.