Głóg dwuszyjkowy na pniu

Głóg dwuszyjkowy
Głóg dwuszyjkowy
Głóg jest rośliną leczniczą o nieocenionych właściwościach. Sprawdza się też jako dekoracja ogrodu, która zachwyca przepięknym kwitnieniem i imponującym pokrojem. Jedną z ciekawszych odmian tego gatunku jest głóg dwuszyjkowy – jak go pielęgnować i co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Właściwości głogu

Zarówno kwiaty, jak i owoce głogu mają doskonałe właściwości lecznicze, dlatego roślinę tę warto zasadzić w przydomowym ogrodzie. Co zawiera i jaki ma wpływ na organizm?

Głóg jest bogaty we flawonoidy i procyjanidyny, dzięki czemu doskonale wpływa na układ sercowo-naczyniowy, dotleniając go i wzmacniając. Te same związki przynoszą ukojenie w czasie bólów miesiączkowych i pozwalają na delikatne obniżenie ciśnienia krwi, a także łagodzą objawy migren i zawrotów głowy.Głóg ma także właściwości wzmacniające, a to dzięki wysokiej zawartości witaminy C. Witamina PP z kolei poprawia stan skóry i usprawnia funkcjonowanie mózgu.Wysoka zawartość pektyn ma dobroczynny wpływ na układ pokarmowy – wspiera odchudzanie, ponieważ wywołuje uczucie sytości i poprawia perystaltykę jelit.Za doskonałe właściwości głogu odpowiadają też olejki eteryczne, pozwalające łatwiej się zrelaksować i odprężyć.

CZY WIESZ, ŻE...

Głóg możesz spożywać zarówno w postaci tabletek z apteki, jak i samodzielnie przygotowywać napar o leczniczym działaniu z kwiatów i owoców głogu.

Głóg dwuszyjkowy – czym charakteryzuje się ta odmiana?

Co sprawia, że głóg dwuszyjkowy jest doskonałą dekoracją ogrodu? Roślina przyjmuje postać dość dużego krzewu, choć najatrakcyjniej prezentuje się w formie drzewka szczepionego na pniu – wówczas dorasta do ok. 3-4 metrów wysokości, a jego korona przyjmuje kulisty kształt. Głóg dwuszyjkowy kwitnie na czerwono, różowo lub biało, a jego kwiaty zbierają się w duże, pełne grona.

Głóg jednoszyjkowy a dwuszyjkowy – różnice

Jak rozróżnić głóg jednoszyjkowy od dwuszyjkowego? Warto przyjrzeć się kwiatom obu odmian. Jak sama nazwa wskazuje, obie rośliny różni liczba szyjek słupka, po której bez pomyłki można określić, z którym głogiem ma się do czynienia. Co więcej, w porównaniu do głogu dwuszyjkowego odmiana jednoszyjkowa ma także krótsze ciernie i dłuższe, bardziej klapowane liście. Dodatkowo dorasta aż do 12 metrów wysokości, choć najczęściej zatrzymuje się na około 5-6 metrach.

Pielęgnacja głogu dwuszyjkowego – kiedy przycinać?

Każdego domorosłego ogrodnika z pewnością zadowoli fakt, że głóg dwuszyjkowy o doskonałych właściwościach i walorach dekoracyjnych jest rośliną o bardzo niskich wymaganiach, choć na pewno warto posadzić go w żyznej, próchniczej glebie. Najlepiej radzi sobie na stanowiskach słonecznych, ale pięknie rozkrzewi się i zakwitnie także w półcieniu. Głóg dwuszyjkowy tworzy rozbudowany system korzeniowy, dlatego nie zaleca się go przesadzać. Cechuje się doskonałą odpornością na mróz, a więc przyjmie się w każdym rejonie Polski.

Kiedy sadzić głóg dwuszyjkowy? Najlepszym czasem na to jest wczesna jesień – wówczas roślina ma sporo czasu, by ukorzenić się przed przymrozkami, a jednocześnie zyskuje wilgoć z typowych dla tego okresu opadów atmosferycznych. Kiedy z kolei przycinać głóg dwuszyjkowy? Można robić to wczesną wiosną, lecz należy mieć na uwadze fakt, że choć roślina ta jest wysoce odporna na cięcie, zbyt częste wykonywanie tego zabiegu może skutkować mniejszym kwitnieniem. Delikatne podcięcie raz do roku przyniesie z kolei odwrotny efekt – pozwoli roślinie obficie obsypać się kwieciem.

Jeśli jednak wybierzesz odpowiednie miejsce dla głogu dwuszyjkowego, w zasadzie nie musisz kłopotać się skomplikowaną pielęgnacją – ta może poprawić wygląd rośliny, ale nie jest konieczna do jej właściwego rozwoju.

podziel się: