Inspiracje


Jak łatwo usunąć starą tapetę?

0 Komentarze

Usuwanie starej tapety może być wyjątkowo trudne, a do tego wiąże się ze sporym bałaganem. Przyczyną jest silny klej, którym została przytwierdzona do ściany. Jak zerwać tapetę bez wysiłku? Podsuwamy najskuteczniejsze sposoby, dzięki którym łatwo zmienisz wygląd ścian.

Jak zerwać tapetę na sucho?

Usuwanie tapety ze ściany bez użycia wody to najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny sposób. Polega bowiem na ręcznym zeskrobywaniu poszczególnych warstw. To niełatwy proces, szczególnie w przypadku starej tapety, która jest mocno przytwierdzona do ściany. Czasami jednak zdarza się, że klej nie był zbyt mocny i już przy lekkim pociągnięciu tapeta zaczyna odchodzić sama.

Jak zdjąć tapetę na sucho? Za pomocą szpachelki podważ ją w rogu i spróbuj powoli zerwać jak największy fragment. Następnie kontynuuj skrobanie aż do momentu, gdy większość papieru odejdzie od ściany. Uważaj, by nie porysować zbytnio gipsu przy skrobaniu. Z uwagi na potencjalny bałagan, przed przystąpieniem do usuwania tapet zabezpiecz podłogę i meble!

Jak ściągnąć tapetę ze ściany – sposób na mokro

Znacznie łatwiejszym sposobem na to, by usunąć tapetę ze ściany, jest zmoczenie jej. Wilgoć sprawi, że klej zacznie się rozpuszczać, co pozwoli Ci uniknąć uciążliwego skrobania.  Jak zerwać tapetę na mokro?

  1. Zacznij od przygotowania pomieszczenia – chlapiąca woda lub płyn mogą uszkodzić parkiety i meble, dlatego przykryj je folią malarską. Wyłącz też zasilanie, zabezpiecz taśmą maskującą gniazdka elektryczne i przełączniki. Jeśli w ścianach znajdują się gwoździe lub haczyki, usuń je przed ściąganiem tapet.
  2. Wybierz jeden z 3 sposobów na to, jak zdjąć tapetę na mokro. Do namoczenia tapety możesz wykorzystać czystą, letnią wodę. To najprostsze rozwiązanie, które na pewno sprawdzi się do usunięcia tapet papierowych. Potrzebujesz silniejszego środka? Użyj roztworu wody z octem (1:1) lub specjalistycznego preparatu do ściągania tapet.
  3. Namocz tapetę na całej długości pasa, używając spryskiwacza. Jeśli nie masz go pod ręką, możesz rozprowadzić płyn przy pomocy zwykłej gąbki lub pędzla malarskiego. Nie szczędź wody – aby usunąć tapetę, musisz ją dobrze nawilżyć.
  4. Odczekaj 10-15 minut. W tym czasie wszystkie warstwy tapety nasiąkną, a ciepła woda zmiękczy klej.
  5. Użyj szpachelki, by podważyć tapetę, i powoli odklej pas. Jeśli masz trudności z oderwaniem go od ściany, spróbuj jeszcze raz spryskać powierzchnię wodą i odczekać kilka minut. Ten proces wymaga nieco cierpliwości.
  6. Oderwij pozostałości tapety. Możesz to zrobić, podważając papier przy pomocy nożyka introligatorskiego lub ścierając wierzchnią warstwę papierem ściernym. Na koniec umyj ścianę twardą szczotką.

Jak usunąć starą tapetę przy pomocy pary?

Jak ściągnąć ze ściany tapetę, która zdobi pomieszczenie już od wielu dekad? Niestety, stare tapety są trudniejsze do usunięcia, ponieważ użyty przy ich kładzeniu klej jest o wiele mocniejszy od tych używanych obecnie. Z pomocą przyjdzie gorąca para.

Wilgoć w połączeniu z wysoką temperaturą sprawi, że tapeta sama odejdzie od ściany po lekkim pociągnięciu. Możesz sięgnąć po specjalny odklejacz parowy lub domową parownicę. Wystarczy, że powoli przesuniesz dyszą po powierzchni tapety, a następnie delikatnie ją oderwiesz.

Wskazówka

Jeśli nie dysponujesz specjalistycznym sprzętem, do usuwania starej tapety możesz użyć żelazka parowego. To domowe rozwiązanie zadziała podobnie, jak parownica. Pamiętaj jednak, by nie przesuwać stopą żelazka bezpośrednio po ścianie – między jej powierzchnią a żelazkiem umieść gruby koc.

Jak zdjąć tapetę winylową?

Metody wymienione powyżej są niezawodne przy usuwaniu tapet papierowych. Woda lub gorąca para szybko przenikają przez wszystkie warstwy i rozpuszczają klej. W przypadku tych o wodoodpornej powierzchni, jak tapety winylowe, zdzieranie będzie nieco trudniejsze.

Jak zatem zdjąć tapetę winylową? Pierwszą, wodoodporną warstwę możesz porysować szczotką drucianą. W ten sposób powstaną otwory, przez które przesiąknie wilgoć i preparat do zrywania tapet. Innym sposobem jest czasochłonne, ręczne zerwanie zewnętrznej warstwy przy pomocy szpachelki lub skrobaka.