Zasady projektowania funkcjonalnej kuchni

Magda i dziewczynki wreszcie będą miały wystarczająco dużo miejsca, by z przyjemnością gotować.
Praktyczna kuchnia
Projekt kuchni to nie tylko kwestia wystroju – duże znaczenie ma także to, jak zaplanujesz układ szafek i urządzeń w pomieszczeniu. Jak zaprojektować kuchnię w funkcjonalny sposób, tak by przyrządzanie posiłków przebiegało sprawnie i wygodnie? Przeczytaj nasze wskazówki i dowiedz się, jak zaaranżować kuchnię zgodnie z zasadami ergonomii!

Jak zaprojektować ergonomiczną kuchnię?

Dobrze rozplanowana kuchnia to taka, w której wygodnie i bezpiecznie przyrządzisz posiłki, a potem szybko po nich posprzątasz. Czynności te wykonujesz zwykle w określonej kolejności: wyjmujesz produkty z lodówki, przygotowujesz je na blacie roboczym, następnie gotujesz na płycie lub pieczesz w piekarniku, a po przyrządzeniu nakładasz na talerze. Po zjedzeniu wkładasz naczynia do zmywarki, czasami przedtem opłukując je w zlewie. Jeśli nie chcesz męczyć się z niepraktyczną kuchnią przez kolejne kilka lat, uwzględnij ten proces przy planowaniu układu zabudowy, blatów i urządzeń AGD.

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię? Zacznij od wytyczenia w pomieszczeniu pięciu stref, w których znajdą się sprzęty potrzebne na każdym z wymienionych wyżej etapów. Dzięki temu, niezbędne naczynia, akcesoria i urządzenia będą zawsze pod ręką. Podziel kuchnię na część:

spożywczą, gdzie przechowujesz jedzenie – tu umieścisz lodówkę, zamrażarkę oraz szafki na produkty sypkie,przechowywania – tu znajdą się szafki na garnki, patelnie i naczynia, a także szuflady na sztućce i akcesoria,sprzątania – tu powinna się znaleźć zmywarka, zlewozmywak i suszarka do naczyń,robocza – czyli blat, na którym będziesz przygotowywać dania,gotowania/pieczenia – tutaj umieść płytę grzewczą, piekarnik, kuchenkę mikrofalową, a także okap.

Zauważ, że podczas przygotowywania posiłku poruszasz się zwykle między tymi strefami. Aby nie zajmowało to zbyt dużo czasu, zadbaj o to, by odległości między lodówką, kuchenką i zlewozmywakiem były zbliżone. Dzięki temu wygodnie skorzystasz z każdego z tych urządzeń.

Wskazówka

Chcesz zamontować zlew przy oknie, by podczas zmywania obserwować, co dzieje się na zewnątrz? Pamiętaj, że bateria może uniemożliwiać otwarcie okien na oścież (do wewnątrz), a to utrudni wentylację kuchni.

Jak zaprojektować kuchnię – 6 najważniejszych zasad

Zastanawiasz się, jak ergonomicznie rozplanować kuchnię? Z pomocą przyjdą Ci poniższe wskazówki:

  1. Nie montuj kuchenki w narożniku pomieszczenia. Po obu stronach płyty grzewczej powinien znajdować się blat, na którym można odstawić np. garnek czy patelnię.
    1. Nie ustawiaj zlewu naprzeciwko piekarnika. Gorące naczynia bezpieczniej jest przenosić nad blatem roboczym.
      1. Szafki mają znaleźć się po dwóch stronach kuchni? Upewnij się, że odległość pomiędzy nimi to minimum 120 centymetrów.
        1. Zapewnij wystarczająco dużo miejsca. Minimalna szerokość blatu potrzebnego do wygodnego przygotowywania posiłków to 80 centymetrów.
          1. Wysokość blatu dostosuj do wzrostu domowników. Zamontowany zbyt nisko będzie niewygodny.
            1. Szafki górne zawieś na wysokości minimum 50 centymetrów od blatu.
              funkcjonalna kuchni hgtv
              funkcjonalna kuchni hgtv

              funkcjonalna kuchni hgtv

              Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

              Projekt kuchni w bloku to duże wyzwanie ze względu na jej nieduży metraż. Z jednej strony, w pomieszczeniu musi znaleźć się wystarczająca przestrzeń do przechowywania. Utrzymanie porządku w małej kuchni bywa trudne, jeśli brakuje w niej szafek i półek. Z drugiej strony, zabudowanie wszystkich ścian szafkami pod sam sufit sprawi, że pomieszczenie wyda się jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości.

              Jak więc urządzić małą kuchnię, by nie wydawała się zagracona? W części zabudowy zastosuj przeszklone drzwiczki lub otwarte półki, które wizualnie odciążą ściany. Żeby zapewnić miejsce do przechowywania naczyń, garnków czy przypraw umieść w kuchni szafki typu cargo, z wielopoziomowymi, wysuwanymi bądź obrotowymi półkami. Dzięki temu, o wiele łatwiej zachowasz porządek i lepiej wykorzystasz niewielką przestrzeń.

              O czym jeszcze pamiętać, tworząc projekty kuchni w bloku? Ciemne odcienie wizualnie zmniejszą pomieszczenie, dlatego sięgnij po fronty w jasnych kolorach. Białe, lakierowane szafki doskonale sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu. Do bardziej tradycyjnego wystroju będą pasować odcienie takie jak sosna lub dąb.

              podziel się: