Jakie iglaki uprawiać na balkonie i tarasie?

iglaki na taras i balkon
iglaki na taras i balkon

Osoby mające własny ogródek chętnie wybierają drzewa iglaste do nasadzeń wzdłuż płotu. Okazuje się jednak, że dostępne są również iglaki na balkon i taras, które stanowią piękną dekorację tych stref wypoczynkowych. Jakie gatunki wybrać i jak je hodować na małych przestrzeniach? Które iglaki do donic sprawdzą się najlepiej?

Które iglaki do donic wybrać?

Dlaczego właśnie drzewa iglaste są tak chętnie wybierane do dekoracji przydomowych tarasów? Iglaki na balkon są całoroczne, oznacza to, że zachowują swój zielony kolor i dekoracyjny charakter także zimą. Ponadto ich pielęgnacja nie jest trudna, ponieważ nie są to rośliny o wysokich wymaganiach. Ważny tu jednak będzie odpowiedni dobór – jakie iglaki na balkon kupić?

Przede wszystkim muszą być to drzewka karłowe. Po samych sadzonkach trudno poznać, jaką jest w stanie osiągnąć wysokość ostateczną, dlatego kupując iglaki na taras lub balkon trzeba wcześniej zrobić rozeznanie i poznać te, które zachowają swój karłowaty pokrój. Oto kilka propozycji iglaków do donic:

jałowce – to bardzo popularne iglaki na balkon występujące w licznych odmianach, m.in.: chiński 'Plumosa Aurea', łuskowaty 'Blue Spider' i 'Dream Joy', płożący 'Blue Chip' lub 'Prince of Wales', sabiński 'Arcadia' i 'Tamariscifolia' oraz wiele odmian jałowca pospolitego;sosna – popularna staje się także w wersji na balkon – możesz wybrać jedną z dwóch odmian: sosna górska ‘Humpy’ lub ‘Mops’;świerk – spośród świerków możesz wybrać świerk biały - 'Alberta Globe', 'Echiniformis' lub 'Sander's Blue', świerk kłujący 'Glauca Globosa' lub świerk pospolity 'Pusch';żywotnik – jako iglaki na balkon najlepiej sprawdzą się odmiany: żywotnik wschodni 'Aurea Nana’ oraz żywotnik zachodni 'Golden Globe';cis – w roli iglaka na taras sprawdzi się też cis pośredni 'Wojtek.

WARTO WIEDZIEĆ

Większość iglaków jest odporna nie tylko na mróz, ale i na zanieczyszczenia powietrza. Z powodzeniem można je więc hodować na balkonach w dużych miastach, gdzie występują problemy ze smogiem.

Iglaki na balkon – jak je sadzić?

Przede wszystkim zorientuj się, czy Twój taras jest dobrze nasłoneczniony – np. iglaki na balkon słoneczny to te o jaśniejszym kolorze igieł, na ciemniejszym lepiej sprawdzą się gatunki o głęboko zielonym zabarwieniu. Nie bez znaczenia będzie także dobór odpowiednich pojemników na rośliny – iglaki na balkon nie lubią przesadzania, więc warto je wsadzić do dużych donic o wysokiej odporności na uszkodzenia. Kolejno należy zająć się dobraniem ziemi o właściwym odczynie – drzewa iglaste są kwasolubne, dlatego najlepiej, by podłoże miało odczyn 5,5-6,5 pH. Należy je wysypać na drenaż na dnie pojemnika, i dopiero wtedy włożyć iglaki do donic.

Pielęgnacja iglaków na taras

Do udekorowania balkonu iglakami z pewnością skłoni Cię fakt, że są one niemal bezobsługowe. Ich pielęgnacja ogranicza się do kilku podstawowych czynności, które nie wymagają zacięcia ogrodniczego.

Podlewanie – wiosną i latem powinno się utrzymywać lekką wilgotność podłoża, jesienią i zimą zaś podlewać można raz w tygodniu. Gdy na zewnątrz panuje mróz, można zaniechać nawadniania iglaków na balkonie;Nawożenie – do iglaków na tarasie warto wybrać nawozy o spowolnionym działaniu – wystarczy je aplikować raz do roku;Przesadzanie – jak każda roślina doniczkowa, iglaki na balkonie będą wymagały przesadzania. Na szczęście rosną na tyle wolno, że wystarczy to robić raz na 3-4 lata.

Jak widać uprawa iglaków na tarasie czy balkonie jest proste, a może przynieść sporo korzyści – żywą dekorację domu, która zachowa swój piękny wygląd przez cały rok.

podziel się: