Łazienka – pomysły, aranżacje i inspiracje na urządzenie łazienki

Łazienka - 1.jpg
Łazienka - 1.jpg
Jak urządzić łazienkę? To pytanie zadaje sobie każdy, kto staje przed wyzwaniem wykończenia mieszkania. Nieraz zadanie to będzie łatwe i przyjemne, a najważniejszym kierunkiem ostatecznego wystroju łazienki będzie komfort użytkowników. Sytuacja może się jednak skomplikować, gdy dostępne miejsce będzie wymagało gruntownego przemyślenia usytuowania wyposażenia. Poznaj pomysły na udane aranżacje łazienek!

Aranżacja małej łazienki

Wiele osób za największą komplikację w czasie urządzania łazienek uważa niedostateczną ilość dostępnego miejsca. Aranżacja małej łazienki musi być bardzo dobrze przemyślana, tak by pomieszczenie jednocześnie mogło wyróżniać się doskonałą funkcjonalnością oraz efektownym wykończeniem. O czym warto pamiętać?

Po pierwsze rozplanuj dostępne miejsce – do łazienki musisz wstawić miskę WC, umywalkę i strefę kąpielową. W przypadku aranżacji małej łazienki warto postawić na kabinę prysznicową, która zajmie mniej przestrzeni niż wanna.

Po drugie postaw na lustra – dzięki nim wystrój łazienki zyska na nowoczesności i elegancji, ale też przestrzeń zostanie optycznie powiększona. Ty zaś będziesz cieszyć się pełnym komfortem wykonywania czynności higienicznych i pielęgnacyjnych.

Po trzecie dobierz odpowiednie kafelki – najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne, które połyskują i odbijają światło. One także będą mogły nieco rozjaśnić, a przez to otworzyć przestrzeń. Co więcej, warto postawić na prostokątne kafelki, które montowane poziomo sprawią wrażenie, że pomieszczenie jest nieco szersze.

Po czwarte kolorystyka – wybieraj chłodne, jasne kolory, które nie przytłoczą i tak już zapchanego wnętrza. Aranżacja małej łazienki zyska też na efektowności, jeśli zrezygnujesz z wzorów i dekorów, a postawisz na gładkie wykończenia płytek i mebli.

Łazienka
Łazienka

Łazienka

CZY WIESZ, ŻE...

W aranżacji małej łazienki sporo mogą zdziałać też podwieszane meble i ceramika. Choć realnie nie zwiększą one dostępnego miejsca, dodadzą wystrojowi łazienki lekkości i sprawią wrażenie większego ładu otoczenia.

Pomysły na łazienkę
Łazienka - 2.jpg
W łazience przy ścianie z mozaiką stanęła wanna, w której można też brać prysznic. We wnętrzu znalazły się też pojemne szafki.
Dzięki wyburzeniu części ściany w łazience zmieścił się duży prysznic.
Dzięki przesunięciu ściany o 10 centymetrów w łazience zmieściła się większa, bardziej praktyczna wanna.
+3
Zobacz galerię

Pomysły na łazienkę

Projektowanie łazienek o większej powierzchni

Jak urządzić łazienkę, jeśli się ma sporo miejsca do wykorzystania? Tutaj warto pomyśleć o podzieleniu pomieszczenia na trzy strefy. Pierwszą z nich będzie toaleta, którą można nawet mocno wyodrębnić od pozostałej przestrzeni, np. stawiając obok niej ściankę z luksferów. Obok miski WC możesz ustawić bidet. Drugim punktem jest strefa umywalkowa – w projekcie łazienki o sporym metrażu można pomyśleć o podwójnym stanowisku do mycia zębów i pielęgnacji twarzy, tak by można było wygodnie korzystać z łazienki parami.

Ostatnią, ale bardzo ważną strefą jest salon kąpielowy. Tutaj wszystko zależy od dostępnego miejsca i Twoich oczekiwań. Najlepiej jest pokusić się na wstawienie zarówno wanny, jak i kabiny prysznicowej, by można było szybko odświeżyć się rano, a wieczorem zrelaksować w gorącej wodzie i gęstej pianie. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, warto wybrać wyposażenie 2 w 1 – wannę z parawanem i prysznicem.

Łazienka projektu Drew
Łazienka projektu Drew

Łazienka projektu Drew

O czym jeszcze warto pamiętać, planując wystrój łazienki?

Aranżacja łazienki przede wszystkim musi być elegancka i estetyczna. Pomaga to w utrzymaniu pomieszczenia w higienicznej czystości, podobnie jak minimalizm. Z tego samego względu nie warto rezygnować z typowej dla ceramiki sanitarnej bieli. Jednak kolory ścian i dodatków łazienkowych to zupełnie inna bajka – możesz pozwolić sobie na odważne połączenia barw i kształtów, pod warunkiem, że zachowasz umiar.

Pamiętaj też, że bardzo ważną rolę w projekcie łazienki odgrywa oświetlenie – powinno być go dużo, a samo światło dobrze, jeśli jest zbliżone do naturalnej barwy dziennej. Wówczas tworzy najlepsze warunki do wykonywania codziennych czynności higienicznych i pielęgnacyjnych.

podziel się: