Nawiewniki okienne – czy warto? Jak działają? Które są najlepsze?

Nawiewniki okienne - 2
Nawiewniki okienne - 2
Aby zapewnić dopływ świeżego powietrza do mieszkania, w którym brakuje sprawnej wentylacji, konieczna jest instalacja nawiewników okiennych. Wymaga tego prawo budowlane, które obowiązuje w Polsce od 2009 roku – nie tylko ze względu na komfort mieszkańców, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Wyjaśniamy, jak działają nawietrzaki okienne i jaki rodzaj najlepiej wybrać.

Nawiewniki okienne – dlaczego warto je zamontować?

Powodem, dla którego w pomieszczeniach instaluje się nawiewniki okienne, jest niewystarczająca wentylacja. Dzieje się tak w sytuacji, gdy okna i drzwi w domu są zbyt szczelne. Montaż nawiewników okiennych zapewnia kontrolowany dopływ świeżego powietrza, które uruchamia system wentylacji w mieszkaniu. Ich instalacja w ramie okna jest bardzo prosta i nieinwazyjna, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na model nawiewników okiennych bez wiercenia.

Mogłoby się wydawać, że szczelne okna i drzwi mają wiele korzyści – oznaczają przecież mniejsze straty energii, a więc pozwalają szybciej i mniejszym kosztem ogrzać budynek. Bez dopływu świeżego powietrza do wnętrza domu przestaje działać wentylacja wywiewna, a to znacząco obniża komfort życia. Rezultaty to: słaba jakość powietrza w mieszkaniu, niska zawartość tlenu, długo utrzymujące się zapachy i wysoka wilgotność, która może doprowadzić do powstania grzyba.

Uwaga

Sprawna wentylacja mechaniczna jest szczególnie ważna w mieszkaniach, w których znajduje się instalacja gazowa. W takim przypadku działanie wywietrzników w kuchni i łazience powinno być regularnie kontrolowane, a w oknach warto dodatkowo zamontować nawiewniki higrosterowane lub ciśnieniowe.

Nawiewniki higrosterowane – jak działają?

Nawiewniki to wąskie, podłużne urządzenia montowane w prosty sposób w ramie okna lub ścianie domu. Dostępne na rynku modele różnią się tym, czy i w jaki sposób regulowany jest dopływ świeżego powietrza. W podstawowych wersjach nawiewników okiennych otwór ma stałą szerokość, dlatego nie ma możliwości zmiany wydajności urządzenia.

Nawiewniki higrosterowane są wyposażone w higrometr – czujnik z taśmy poliamidowej, który mierzy wilgotność powietrza w pomieszczeniu i dostosowuje wydajność urządzenia właśnie do tej wartości. Jeśli powietrze w mieszkaniu jest zbyt wilgotne, otwór nawiewnika zwiększy się, a gdy wilgotność spadnie, przepływ powietrza zostanie ograniczony do niewielkiej szczeliny.

Najważniejsze korzyści nawiewników higrosterowanych to:

automatyczna stabilizacja wilgotności powietrza w pomieszczeniu,zapobieganie powstawaniu pleśni i grzyba w budynkach narażonych na te problemy,działanie samoczynne, bez konieczności doprowadzenia zasilania.

Nawiewniki ciśnieniowe – mechanizm działania

Nawiewniki ciśnieniowe stabilizują przepływ powietrza niezależnie od poziomu wilgotności. Zamiast tego są wyposażone w aerostat ciśnieniowy, który dostosowuje wydajność nawiewnika, zapobiegając nadmiernej wentylacji. Dzięki temu są odpowiedzią na jedną z najczęstszych obaw, jakie wzbudzają nawiewniki okienne – zimno w mieszkaniu. Dlatego dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach takich jak sypialnia, gdzie wilgotność okresowo wzrasta w nocy.

podziel się: