Inspiracje


Rośliny oczyszczające powietrze

0 Komentarze

Zdobią mieszkanie i pozytywnie wpływają na otoczenie. Poznaj najpopularniejsze rośliny oczyszczające powietrze. Będą Twoim naturalnym filtrem antysmogowym i w prosty sposób pomogą Ci pozbyć się zanieczyszczeń. Sprawdź unikalne właściwości draceny, paproci, a nawet popularnego bluszczu!

Rośliny oczyszczające powietrze w domu

Rośliny doniczkowe zdobią nasze otoczenie, jednak coraz częściej zwracamy też uwagę na ich właściwości. Stąd poszukiwanie idealnych roślin oczyszczających powietrze. W dobie panującego smogu chcemy, żeby nasz dom był oazą, w której możemy odpocząć i oddychać świeżym powietrzem.

Szukasz roślin i kwiatów filtrujących powietrze? Postaw na te znane i powszechnie dostępne, które z powodzeniem będziesz mógł pielęgnować w donicy na parapecie. To m.in.:

dracena – ta popularna, choć niepozorna roślina doniczkowa lubi miejsca jasne, jest mało wymagająca, jeśli chodzi o pielęgnację, a do tego pochłania toksyny z otoczenia,
paprotka – modna roślina oczyszczające powietrze to także paproć; doskonale nawilża pomieszczenia, niweluje też np. szkodliwe promieniowanie monitora,
bluszcz – ta pnąca się roślina potrafi absorbować szkodliwy formaldehyd, który znajduje się np. w spalinach samochodowych; to istna roślina na smog.

Kwiaty oczyszczające powietrze

Rośliny oczyszczające powietrze to nie tylko zielone okazy doniczkowe, ale także piękne i nieco bardziej majestatyczne kwiaty. Które powinieneś wybrać do domu? Polecamy m.in. Anturium Andreego. Ma czerwone kwiaty, które podobnie jak liście rośliny, są błyszczące, co z pewnością będzie wyglądało oryginalnie w Twoim pomieszczeniu. Anturium nie jest duże (ok. 15-20 cm), potrafi jednak absorbować ksyleny, formaldehyd, a nawet amoniak.

Kolejny kwiat oczyszczający powietrze to Gerbera Jamesona. Ta astrowata roślina jest spotykana w różnych odmianach – od żółtych i pomarańczowych, przez czerwone, po różowe. Możesz zatem dopasować ją do kolorystyki swojego pomieszczenia. Gerbery warto wybrać nie tylko przez pryzmat estetyczny, ale i praktyczny – usuwają z powietrza trichloroetylen, ksyleny, formaldehyd i benzen.

Jakie kwiaty do sypialni? Czyste powietrze do snu

Jeśli szukasz kwiatów, które nie tylko ozdobią pomieszczenie, ale i wpłyną na jakość Twojego snu w sypialni – postaw na storczyki. Te wysokie rośliny o małych kwiatach znajdziesz w jasnych odcieniach – beżach, bielach, żółciach, a także nieco ciemniejszych – różach czy nawet fioletach. Nie mają drażniącego zapachu, a w nocy wydzielają dodatkowo tlen. Do sypialni polecane są także inne kwiaty filtrujące powietrze – m.in. hoja różowa czy skrzydłokwiat. Uwaga, niektórym osobom może przeszkadzać ich dość intensywny zapach w czasie rozkwitu.

WARTO WIEDZIEĆ

Szukasz egzotyki? Rośliny oczyszczające powietrze to takżealoes – lubi światło i dodatnie temperatury. W swoim otoczeniu absorbuje formaldehyd i benzen. Postaw też na daktylowiec – ta egzotyczna palma w naszych warunkach nie rozrasta się do dużych rozmiarów, jednak nie przeszkadza jej to w pochłanianiu szkodliwych substancji z powietrza. Z powodzeniem możesz wybrać też figowiec płaczący albo palmę bambusową.