Inspiracje


Jak powiesić telewizor na ścianie i schować kable?

0 Komentarze

Jedną z zalet powieszenia telewizora na ścianie jest to, że nie zajmuje on dodatkowego miejsca w pokoju, a wnętrze sprawia wrażenie bardziej uporządkowanego. Jeśli przy montażu uda Ci się ukryć przewody z tyłu ekranu, całość będzie wyglądać elegancko i schludnie. Podpowiadamy, jak schować kable za telewizorem – sprawdź nasze wskazówki!

Jak zawiesić telewizor na ścianie – wybór uchwytu do TV

Sam montaż telewizora na ścianie nie powinien sprawić Ci problemów. Zanim jednak się do tego zabierzesz, musisz wybrać i kupić odpowiedni uchwyt, na którym zawiesisz sprzęt. W sprzedaży znajdziesz wiele różnych modeli: poczynając od najprostszych, które na stałe przytwierdzają TV do wybranego punktu, przez uchwyty umożliwiające przesunięcie i pochylenie ekranu, po te w pełni regulowane i obrotowe.

Od tego, jaki uchwyt zastosujesz, zależy późniejsza wygoda i komfort użytkowania. Jeśli do montażu ściennego telewizora wykorzystasz uchwyt mocowany na stałe, może się okazać, że wybrana wysokość nie będzie Ci do końca odpowiadać – wtedy jedynym rozwiązaniem jest zdjąć TV i zamontować go ponownie w innym miejscu. Uchwyt regulowany da Ci możliwość szybkiego skorygowania położenia telewizora na ścianie. Z kolei gdy okaże się, że światło odbija się od ekranu, wystarczy lekko go nachylić.

Warto wiedzieć

Wybierając uchwyt potrzebny do zawieszenia telewizora na ścianie weź pod uwagę rozmiar ekranu i wagę urządzenia. Porównaj je z udźwigiem deklarowanym przez producenta. Wieszak będziesz mocować do specjalnych otworów na śruby montażowe w tylnej obudowie telewizora – upewnij się, że ich rozstaw pasuje do tych w uchwycie.

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Przed przystąpieniem do montażu musisz wybrać konkretne miejsce, gdzie zawiesisz TV. No właśnie – na jakiej wysokości telewizor powinien się znajdować? Jeśli zależy Ci na wygodzie, ekran musi być zawieszony tak, by można było na niego patrzeć bez zadzierania głowy. Myślisz o montażu telewizora pod sufitem? Takie rozwiązanie sprawdzi się np. w sypialni, gdzie będziesz oglądać TV w pozycji leżącej.

To, na jakiej wysokości należy powiesić telewizor, zależy w dużej mierze od rozmiaru pomieszczenia. W niewielkim salonie ekran powinien znaleźć się na linii wzroku, co pozwoli oglądać telewizję bez napinania karku i zadzierania głowy. Na jakiej wysokości TV powinien się znaleźć w większym pokoju? Gdy odległość od sofy do ekranu wynosi kilka metrów, lepiej będzie zamontować go nieco wyżej.

Montaż TV na ścianie – jak schować kable?

Przed montażem telewizora na ścianie warto rozważyć, jak ukryć kable zasilające i antenowy. W przeciwnym razie będą wystawać zza ekranu, psując estetykę wnętrza. Dzięki zamaskowaniu tych przewodów, całość będzie prezentować się o wiele lepiej. Zastanawiasz się, jak schować kable od telewizora? Oto kilka sposobów:

bruzda w ścianie – na etapie budowania domu lub podczas gruntownego remontu zadbaj o to, by w wyznaczonym miejscu znalazło się korytko służące do ukrycia kabli w ścianie,
maskownica – to najprostszy sposób na to, jak schować kable w pomalowanej już ścianie. Oczywiście, listwa będzie widoczna, dlatego aby mocno się nie wyróżniała, starannie dobierz jej kolor i wymiary,
płyty gipsowo-kartonowe – jeśli zależy Ci na eleganckim wykończeniu ściany za telewizorem, możesz zabudować ją za pomocą płyt i za nimi schować nieestetyczne okablowanie. W ten sposób możesz też stworzyć wnęki i półki, które będą dodatkową przestrzenią do przechowywania,
meble – jeśli nie możesz ukryć kabli w ścianie, przydatne okażą się stworzone na wymiar meble w zabudowie albo specjalny stolik pod telewizor z podstawką.

Jak widać, montaż telewizora na ścianie nie jest trudny, a znacznie ułatwia estetyczne zagospodarowanie wnętrza. Musisz tylko wybrać jeden ze sposobów na to, jak ukryć kable, dzięki czemu nie będą wystawać zza ekranu. Powodzenia!