Inspiracje


Trawa z rolki. Zalety i wady trawy z rolki

0 Komentarze

Piękny trawnik prosto, szybko i wygodnie? Trawa z rolki to rozwiązanie dla mniej cierpliwych ogrodników. Ten sposób zakładania ogrodu daje pewność idealnego efektu. Zastanawiasz się, jakie są plusy i minusy trawy w rolkach? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Układanie trawy z rolki

Zadbany trawnik to wizytówka domu. Co jednak zrobić, gdy nie masz ręki do roślin lub czasu na wysiew trawy? Czy jesteś skazany na pracę w ogrodzie i powolne oczekiwanie na pierwsze kiełki? Nie! Z odpowiedzią i rozwiązaniem spieszą producenci trawników z rolki. Wystarczy zamówić wybraną przez siebie odmianę – produkowaną na folii (z nieuszkodzonymi korzeniami), odcinaną od gruntu lub tę tradycyjną – w rolkach. Jak w praktyce wygląda układanie trawy z rolki?

Po pierwsze na układanie trawy z rolki masz czas od wiosny aż do jesieni. Oczywiście ze względu na panujące temperatury kwiecień i maj są najlepszymi miesiącami na zakładanie trawnika.
Po drugie trawniki z rolki wymagają przygotowanego terenu. Co to znaczy? Ziemia musi być oczyszczona, równa i utwardzona. Do prac używa się często glebogryzarki, która spulchnia i wyrównuje glebę.
Po trzecie trawa w rolce musi być ułożona zaraz po dostarczeniu do ogrodu. Dlaczego? Zwinięta i narażona na słońce czy wilgoć może zacząć parować, gnić lub nawet się przesuszyć. Rozłożone rolki należy też przewalcować, co pozwoli trawie szybciej się zakorzenić.

Plusy trawy w rolkach

System trawników z rolki ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to najszybsza metoda na osiągnięcie zamierzonego efektu – w tym przypadku bujnego i zdrowego trawnika. Trawa z rolki jest trwała, odporna na przemarzanie, szkodniki, choroby czy uszkodzenia. Do tego jest równa na całej swojej powierzchni. Systemy są dostarczane od polskich firm, co gwarantuje, że trawnik będzie niejako „przyzwyczajony” do panującego klimatu. Co ciekawe, trawniki z rolki można układać nie tylko na terenach płaskich, ale także tych z dużym nachyleniem.

Trawniki z rolki. Minusy

Niestety każde rozwiązanie, nawet z pozoru tak idealne, jak układanie trawy z rolki, ma swoje wady. Główną jest cena materiału (od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych za metr), do której dochodzi koszt rozłożenia. Praca z trawą z rolki wymaga doświadczenia i precyzji. Co więcej, jest ona zazwyczaj przystosowana do miejsc bardzo nasłonecznionych – jej posadzenie może być problematyczne w zacienionych kątach ogrodu. Dla wprawionych ogrodników przeszkodą może być też ograniczona możliwość doboru składu trawy z rolki. W porównaniu do mieszanek, które w ogrodzie wysiewamy sami, trawniki z rolki są zazwyczaj standardowe – rekreacyjne.

Trawa z rolki czy siana tradycyjnie?

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać trawę z rolki czy tradycyjną, z siewu, pomyśl najpierw, czy faktycznie potrzebujesz aż tak ekspresowo przygotowanego trawnika. Licząc, że 1 m² trawy w rolce będzie kosztował Cię, uśredniając, około 15-20 zł – 100-metrowy ogród obsadzisz za 1500-2000 zł. Do tego musisz opłacić ekipę, która pomoże w założeniu trawnika lub zrobić to samemu. Koszt trawy sianej tradycyjnie na taką samą powierzchnię to około 50-100 zł. Różnica jest spora.

W wyborze pomiędzy trawą sianą a tą z rolki ważny jest jeszcze jeden aspekt – naturalność. Trawnik z rolki to idealny zielony dywan, natomiast trawnik z wysiewu jest zawsze na swój sposób niepowtarzalny.