Jesień
Jesienne dekoracje do domu i ogrodu


Jesienne dekoracje do domu i ogrodu

0 Komentarze

Po upalnym lecie przychodzi czas oddechu – sporo niższych temperatur, większej wilgotności  powietrza i pięknie zmieniającego się krajobrazu przyrody. Ciepłe kolory jesiennego słońca mieniącego się wśród wielobarwnych liści warto oddać w jesiennych dekoracjach, którymi można ozdobić zarówno dom, jak i ogród – jak je zrobić?

Rośliny na jesienne dekoracje – które wykorzystać?

Aby dekoracje miały iście jesienny charakter, warto wykorzystać w nich symbole jesieni, których przecież nie brak w otaczającej nas przyrodzie. Które rośliny warto zebrać, zanim przystąpi się do komponowania jesiennych stroików?

Kasztany i żołędzie – zbierane są najczęściej dla dzieci, by te mogły wykazać się kreatywnością i stworzyć z nich ludziki i zwierzątka. Tymczasem te dary drzew okazują się pięknym dodatkiem urozmaicającym ozdoby jesienne – ciepłe brązy i żywa zieleń „czapeczek” żołędzi doskonale ze sobą współgrają.
Jarzębina – owoc, który również znajdziemy w szkolnym plecaku, kiedy to służy do własnoręcznego wyrabiania biżuterii na lekcjach plastyki. W dekoracjach jesiennych staną się jednak wyrazistym czerwonym akcentem, który będzie się dobrze prezentował zarówno w postaci pojedynczych kulek, jak i obfitych gałązek.

 

CZY WIESZ, ŻE...

Jeśli nie masz dostępu do owoców jarzębiny, z powodzeniem możesz zastąpić je owocami dzikiej róży.

 

Liście – jeśli chcesz wykorzystać liście w bukietach i stroikach, wybierz te dobrze wyschnięte i pięknie wybarwione. Celuj w zebranie liści różnych gatunków drzew, by Twoja jesienna ozdoba przedstawiała przekrój okolicznej przyrody.
Wrzosy – to bardzo wdzięczny dodatek do stroików i dekoracji jesiennych ze względu na swoją fioletową barwę. Liczne kwiaty dodadzą ozdobom uroku i przypomną, że jesień nie jest tylko czasem chandry i deszczu.

 

Ozdoby jesienne do ogrodu i tarasu

Wszystkie jesienne dekoracje roślinne będą perfekcyjnie współgrały z naturą okalającą ogród i taras. Coraz popularniejszym widokiem są także dynie zdobiące wejścia do domów – ciekawym pomysłem jest zestawienie dyni w kilku rozmiarach i ułożenie ich w oryginalną kompozycję.

Jeśli masz pod ręką drewniane wiadra, beczki lub nieużywane taczki, masz pełne pole do popisu – wypełnij je zgrabionymi wcześniej kolorowymi liśćmi, dołóż do nich dynie lub jesienne owoce, a obok postaw grabie. Nawet tak prosta ozdoba jesienna doda uroku Twojej przestrzeni za domem.

Nie zapominaj, że najlepszą jesienną dekoracją ogrodu będą późno kwitnące kwiaty i inne rośliny, które pełnię swojej atrakcyjności osiągają właśnie o tej porze roku. Pamiętaj też o przycinaniu trawnika i zbieraniu gnijących resztek roślin, a Twoje podwórko na pewno będzie piękne.

Jesienne dekoracje domu – ciepłe barwy we wnętrzach

Zanim w mieszkaniach na dobre zadomowią się podobizny Świętego Mikołaja i gwiazdy betlejemskie, postaw na… ciepło. To, dosłownie i w przenośni, zapewni Ci ogień – zarówno ten z kominka, jak i ze świeczek, które idealnie pasują do jesiennych dekoracji domu. Będą uzupełnieniem stroików, wpasują się w misę wypełnioną suszonymi kwiatami, ale też pięknie zaprezentują się solo i w towarzystwie innych woskowych ozdób.

Jesienne ozdoby to również misy wypełnione aromatycznymi owocami – świeżo zebrane z ogrodu jabłka i śliwki umieszczone w koszu na stole to także okazja do zdrowej przekąski dla całej rodziny. W miarę możliwości dekoruj pomieszczenia także kwiatami – najlepiej tymi, które naturalnie pojawiają się w ogrodzie we wrześniu i październiku i dobrze znoszą cięcie, np. astrami.