Magia Świąt


Ubieranie choinki – kiedy i jak to zrobić?

0 Komentarze

Jednym z pierwszych skojarzeń i symboli związanych z Bożym Narodzeniem jest choinka – kolorowo przystrojone i rozjaśnione światełkami drzewko iglaste pachnące lasem. Jak ubrać choinkę, by pięknie zaprezentowała się w mieszkaniu? Kiedy zwyczajowo ubiera się choinkę? Co jeszcze warto wiedzieć o tej tradycji? Sprawdź teraz!

Skąd się wzięła tradycja ubierania choinki?

Choć obecnie choinka w mieszkaniu w okresie bożonarodzeniowym jest czymś oczywistym, w XIX wieku była nowością zaczerpniętą z tradycji niemieckich – u zachodnich sąsiadów pojawiła się już w XVI wieku i miała być rozpropagowana przez Marcina Lutra. Jednakże zwyczaj przynoszenia drzewka do domu wcale nie jest oryginalnie chrześcijański. Wywodzi się natomiast z wierzeń pogan, którzy twierdzili, że choinka zapewni im zdrowie, dostatek, bezpieczeństwo i szczęście. Symbol choinki przetrwał do dziś – jej zieleń interpretuje się jako znak wiary, nadziei i odrodzenia.

Jaką choinkę wybrać – sztuczną czy prawdziwą?

Dzisiaj nie przywiązuje się już tak ogromnej wagi do symboliki choinki, choć bez wątpienia jest ona elementem tradycji, z której nikt nie zamierza rezygnować. Wybierając drzewko do mieszkania, staniesz jednak przed koniecznością wyboru – czy wolisz udekorować dom żywym, czy też sztucznym iglakiem?

Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Za żywą choinką opowiadają się przede wszystkim osoby kultywujące tradycje i uwielbiające naturalny wygląd i zapach lasu. Na sztuczne drzewka stawiają natomiast osoby, które nie chcą borykać się z problemem opadających igieł i preferują ekonomiczne rozwiązania – wolą kupić choinkę raz, niż wydawać na nią pieniądze co roku.

ubieranie choinki2.jpg

UWAGA

Sztuczne choinki ciągle zyskują na popularności – są coraz ładniejsze i przypominają żywe drzewka. Poza tym jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne, co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie.

Kiedy ubierać choinkę?

Zastanawiasz się, kiedy ubiera się choinkę? Nie ma jednej, określonej daty, choć najczęściej przyjmuje się, że zwyczajowo powinno się to robić w wigilijny poranek. Większość decyduje się jednak na wcześniejsze strojenie choinki z różnych względów – dzięki temu można wcześniej wprowadzić do mieszkania świąteczny nastrój, a w Wigilię poświęcić czas na przygotowywanie potraw zamiast ubierania choinki.

Coraz popularniejszym terminem na strojenie choinki jest także 6 grudnia, ale decydując się na tak wczesną datę, warto wybrać sztuczne drzewko – naturalny iglak w ciepłym pomieszczeniu mógłby zacząć tracić igły jeszcze przed świętami.

ubieranie choinki3.jpg


Jak ubrać choinkę?

Sposobów na strojenie choinki jest całe mnóstwo, podobnie jak dostępnych w sklepach dekoracji. Najważniejsze jest jednak to, by znalazły się na niej światełka, bombki i łańcuchy, a także wieńcząca szczyt drzewka gwiazda bądź czub. Ubieranie choinki można urozmaicić także drewnianymi dekoracjami, ręcznie robionymi zabawkami, koralikami czy anielskimi włosami. Dobrym pomysłem jest także postawienie na monochromatyczne ozdoby – przystrojenie choinki w złoto lub czerwień może okazać się bardzo efektowne, podobnie jak połączenie obu tych barw. Jeśli jednak nie chcesz się ograniczać, ubierz choinkę bez wstępnie założonego planu – feeria barw i rozmaitość dodatków sprawi, że Twoje drzewko będzie jedyne w swoim rodzaju!