Jak czyścić rolety okienne?

Rolety okienne
Rolety okienne
Czyszczenie rolet jest niezbędne, by zachować ich dobry stan i estetyczny wygląd. Regularna pielęgnacja powinna być jednak dopasowana do rodzaju osłonny okiennej, materiału, z którego jest ona wykonana, a także charakteru zanieczyszczeń. Dowiedz się, jak czyścić rolety, żeby służyły Ci jak najdłużej!

Czyszczenie rolet – o czym trzeba pamiętać?

Pytanie, jak umyć rolety, warto zadać sobie jeszcze przed ich zakupem, ponieważ każda osłona okienna będzie wymagała czyszczenia. O tym, jak odświeżyć rolety, zwykle informuje ich producent w dołączonej do produktu instrukcji – ze wskazówkami w tym zakresie należy się zapoznać także ze względu na to, że nieprawidłowa pielęgnacja może doprowadzić do uszkodzenia rolety czy utraty jej koloru.

Podczas pielęgnacji osłon okiennych trzeba unikać nadmiernego moczenia ich wodą, co może skutkować odkształceniem materiału i tym, że roleta nie będzie nadawała się do użytku. Odbarwienia są natomiast skutkiem zastosowania nieodpowiednich detergentów, a także zbyt mocnego pocierania rolety. Zwróć też uwagę, że innego postępowania wymaga roleta pokryta kurzem i taka, na której widoczne są plamy – w tym ostatnim wypadku trzeba użyć detergentu, by nie rozetrzeć zabrudzenia.

Jak czyścić rolety materiałowe?

Osłony materiałowe najlepiej pielęgnować regularnie, np. przy okazji cotygodniowego sprzątania. Przeważnie ich czyszczenie będzie polegało na usunięciu nagromadzonego na nich kurzu. Można zrobić to miękką, suchą lub nawilżoną szmatką z mikrofibry. Sprawdzi się również odkurzacz wyposażony w końcówkę w kształcie szczotki – trzeba jednak pamiętać, by ustawić w urządzeniu najniższą siłę ssania. Co ciekawe, czyszczenie rolet materiałowych pokrytych niewielką warstwą kurzu jest też możliwe przy użyciu specjalnej rolki z warstwą klejącą, którą zwykle stosuje się do usuwania z ubrań sierści.

A jak wyczyścić rolety materiałowe, gdy pod warstwą kurzu dostrzeżesz silniejsze zabrudzenia? Wtedy najczęściej niezbędny jest delikatny detergent (np. mydło lub płyn do naczyń) – zanim jednak przystąpisz do usuwania zabrudzenia, sprawdź jego działanie na mniej widocznym fragmencie tkaniny. Po usunięciu plamy, detergent należy usunąć czystą gąbką lub szmatką, osuszyć roletę ręcznikiem papierowym i pozostawić do wyschnięcia.

WSKAZÓWKA

Podczas odświeżania rolet zwróć uwagę także na ich mechanizm oraz kasetę. Z kurzu najlepiej oczyści je odkurzacz, którego końcówka wyciągnie zanieczyszczenia z zakamarków i szczelin.

Jak dbać o rolety dzień/noc i rolety rzymskie?

Pielęgnacja rolet dzień/noc nie różni się wiele od pielęgnacji tradycyjnych rolet materiałowych. Osadzający się na nich kurz najłatwiej usuniesz odkurzaczem, a większe zabrudzenia – zwilżoną gąbką. Oba rodzaje osłon najlepiej czyścić bez ściągania ich z okna i w słoneczny dzień, co ułatwi dostrzeżenie ewentualnych plam. Pranie rolet tego typu oraz ich prasowanie jest niedozwolone.

Inaczej jest natomiast w przypadku rolet rzymskich. Wiele z nich można z powodzeniem czyścić chemicznie, prać ręcznie lub w pralce, a nawet prasować. Informacje o tym, jak prać rolety rzymskie, powinien dostarczyć ich producent – zwykle należy jednak ustawić w pralce program do delikatnych tkanin, a także zastosować detergent dopasowany do rodzaju materiału. Po praniu wystarczy pozostawić je do wyschnięcia, wyprasować i z powrotem zawiesić w oknie.

Regularne czyszczenie rolet zabezpiecza je przed głębokim wnikaniem zabrudzeń, przywraca im estetyczny wygląd, a także pozwala zachować we wnętrzu higieniczne warunki. Przedłuża też żywotność osłon okiennych, które dzięki właściwej konserwacji będą spełniały swoje funkcje przez dłuższy czas.

podziel się: