Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Kaloryfer
Kaloryfer
Włączasz grzanie w pierwszy zimny dzień i… masz problem z grzejnikiem? Podpowiadamy, jak odpowietrzyć kaloryfer. Wskazówki przydadzą się szczególnie po okresie dłuższego nieużywania ogrzewania. Tych kilka prostych czynności pozwoli Ci znów cieszyć się ciepłem!

Co to jest zapowietrzanie i jak odpowietrzyć kaloryfer?

Zapowietrzony kaloryfer rozpoznasz po tym, że przy nagrzewaniu zacznie wydawać z siebie dźwięki – stukot, świst, bulgotanie. Do tego nie będzie prawidłowo działał. Nagrzewanie będzie nierównomierne. Skąd bierze się takie zapowietrzanie? Z budowy całej instalacji, do której dostaje się (czasem przez np. mikroskopijne nieszczelności) powietrze. Pamiętaj, że zjawisko nie jest niepokojące – występuje w każdej instalacji. Dlatego też fachowcy przed sezonem grzewczym często zalecają prewencyjne odpowietrzanie kaloryferów.

WARTO WIEDZIEĆ

Twoje mieszkanie znajduje się na najwyższej kondygnacji? A może do centralnego ogrzewania domu używasz instalacji otwartej, zasilanej np. kotłem grzewczym? Jesteś zatem w grupie z podwyższonym ryzykiem zapowietrzania kaloryferów. Dlaczego? Grzejniki w górnej części budynku są w większym stopniu narażone na kontakt z powietrzem niż te na dole. Z kolei w instalacjach otwartych woda po prostu szybciej miesza się z powietrzem. Wniosek: w obu przypadkach odpowietrzanie grzejników będzie niestety częstsze.

Jak odpowietrzyć grzejnik – krok po kroku

Jak odpowietrzyć grzejnik? Kilka prostych zabiegów pozwoli Ci przywrócić właściwy obieg gorącej wody w kaloryferach. Od czego zacząć? Czego będziesz potrzebował? I ile czasu Ci to zajmie? Odpowiadamy:

1. Przede wszystkim przygotuj niezbędne narzędzia. Nie będzie ich dużo, ponieważ odpowietrzanie grzejnika to czynność mało skomplikowana. Do pracy wystarczy śrubokręt i miska na skapującą wodę. 2. Zakręć kaloryfer i wystudź instalację. Nie pracuj na podgrzanej wodzie. Umieść też miskę pod zaworem grzejnika, tak aby zebrała wydostającą się wodę.3. Przyjrzyj się swojemu kaloryferowi. Zlokalizuj na nim ręczny odpowietrznik w formie zaworu. Służy on do spuszczania nagromadzonego w instalacji powietrza. Otworzysz go specjalnym kluczem lub przekręcając śrubokrętem.4. Otwórz bardzo delikatnie zawór i opukaj grzejnik, tak aby pozbyć się nadmiaru nagromadzonego powietrza.5. Z grzejnika wyleciało powietrze, później zaś woda? Świetnie, odpowietrzyłeś kaloryfer i czas zakręcić odpowietrznik. 6. Pamiętaj, że jeżeli po uruchomieniu odpowietrzania zaczęła wyciekać tylko woda – Twój grzejnik nie był zapowietrzony.

Odpowietrzanie grzejnika nie pomogło. Co robić?

Jeżeli wykonałeś powyższe czynności, a odpowietrzanie grzejnika nie przyniosło pożądanych rezultatów, to sygnał, by skorzystać z pomocy fachowca. Problemem może być tu m.in. nieszczelność lub nawet rdza w instalacji, nierównomierne wypełnienie kaloryfera wodą, zły dobór lub wątpliwa jakość poszczególnych urządzeń w instalacji, za niskie ciśnienie w obiegu, a nawet zbyt mały (w stosunku do pojemności całego układu grzewczego) zbiornik wyrównawczy.

Jak odpowietrzyć kaloryfer? W kilku prostych krokach. Czynność nie jest skomplikowana – problem z ogrzewaniem powinieneś w większości przypadków rozwiązać więc szybko i skutecznie. Jeśli jednak zaproponowane przez nas metody są niewystarczające – skonsultuj sprawę z fachowcem i przywróć ciepło w swoim domu!

podziel się: