Porady
Ocieplanie poddasza krok po kroku. Pianka czy wełna? Co wybrać?


Ocieplanie poddasza krok po kroku. Pianka czy wełna? Co wybrać?

0 Komentarze

Właściwe ocieplenie poddasza jest istotne niezależnie od tego, czy ostatnia kondygnacja domu będzie użytkowana. Jeśli zupełnie pominiesz ten krok, budynek może tracić niemal 1/3 energii cieplnej. Tradycyjnie wykorzystywana jest do tego wełna mineralna. Inną bardzo popularną metodą jest ocieplenie poddasza pianką poliuretanową. Dowiedz się, czym ocieplić poddasze!

Ocieplenie poddasza wełną mineralną – krok po kroku

Wełna mineralna jest uznawana za jeden z najskuteczniejszych materiałów do ocieplenia poddasza – nie tylko z powodu swoich doskonałych właściwości termoizolacyjnych, ale też wysokiej sprężystości. Dzięki niej możliwe jest umieszczenie materiału w szczelinach między belkami, a co za tym idzie – dokładne uszczelnienie konstrukcji. Wełna mineralna – zarówno szklana, jak i skalna – wyróżnia się też bardzo niskim wskaźnikiem przewodzenia ciepła.

Na czym polega ocieplanie poddasza wełną mineralną? Najważniejsze etapy tego procesu to:

 1. Sprawdzenie stanu technicznego dachu.
 2. Wykonanie wentylacji pomiędzy połacią dachu a warstwą termoizolacyjną.
 3. Ułożenie folii odprowadzającej wilgoć.
 4. Położenie dwóch warstw wełny mineralnej (najczęściej o grubości powyżej 20 centymetrów) pomiędzy belkami konstrukcyjnymi.
 5. Montaż stelażu pod płyty gipsowo-kartonowe.
 6. Ułożenie kolejnej warstwy folii paroprzepuszczalnej.
 7. Montaż płyt gipsowo-kartonowych i wykończenie poddasza.

Ocieplanie poddasza - 1.jpg

Ocieplenie poddasza pianką – na czym polega?

Zamiennikiem dla tradycyjnego ocieplania poddasza z użyciem wełny są izolacje natryskowe. To znacznie szybsze rozwiązanie, które nie wymaga ręcznego układania warstwy materiału termoizolacyjnego i klinowania go pomiędzy belkami. Ocieplenie poddasza domu pianką poliuretanową trwa średnio tylko kilka godzin – materiał jest nakładany pod ciśnieniem za pomocą specjalnego agregatu, dzięki czemu szybko i dokładnie pokrywa krokwie.


Warto wiedzieć

Pianka poliuretanowa różni się od innych materiałów termoizolacyjnych stopniem łatwopalności. Podczas gdy wełna mineralna jest całkowicie niepalna, a więc wyróżnia się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa, w przypadku pianki PUR/PIR ryzyko pożaru jest większe – podobnie jak styropian, jest uznawana za materiał palny i samogasnący.


Ocieplenie poddasza pianką – cena

Ocieplanie pianką PUR lub PIR, w przeciwieństwie do prac z użyciem wełny mineralnej, zawsze wymaga skorzystania z usług ekipy budowlanej. Wpływa to oczywiście na koszt ocieplenia poddasza – jest to szczególnie istotne dla osób, które planowały wykonać część prac samemu. W tym przypadku nie ma takiej możliwości – zarówno wytworzenie pianki poliuretanowej, jak i jej aplikacja, wymagają posiadania specjalistycznego sprzętu. Jeśli więc zdecydujesz się na wybór tego materiału do ocieplenia poddasza, musisz liczyć się z wydatkami związanymi z wynajęciem fachowców.

Czym ocieplić poddasze – wełną czy pianką poliuretanową?

Musisz podjąć decyzję, czym ocieplić poddasze? Porównując materiały termoizolacyjne, weź pod uwagę te kryteria:

 • współczynnik przewodzenia ciepła – jest taki sam w przypadku wełny mineralnej i pianki poliuretanowej,
 • ryzyko pożarowe – bezpieczniejszym wyborem jest wełna mineralna, której odporność na wysokie temperatury sięga nawet 800-1000 stopni Celsjusza,
 • odprowadzanie wilgoci – pod tym względem lepiej sprawdza się pianka PUR lub PIR, która jest paroprzepuszczalna i nie nasiąka wodą,
 • ciężar – pianka poliuretanowa jest jednym z najlżejszych materiałów termoizolacyjnych, a więc może być używana również do dociepleń.

Ocieplanie poddasza - 3.jpg