Ogrzewanie domu – jaki sposób jest najtańszy? Czym ogrzewać dom?

Ogrzewanie domu  - 2.jpg
Ogrzewanie domu - 2.jpg
Wybór sposobu ogrzewania domu to jedna z najważniejszych decyzji podczas budowy, od której będą później zależeć koszty jego eksploatacji. Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze i najwydajniejsze? Podpowiadamy!

Aby nasze wnioski były jak najbardziej miarodajne, przygotowaliśmy szacunkowe obliczenia kosztów ogrzewania dla modelowego domu jednorodzinnego. Na potrzeby naszego przykładu przyjęliśmy, że ogrzewany dom:

został wybudowany z zastosowaniem nowych technologii,jest dobrze ocieplony,ma powierzchnię równą 120 m².

Piec na paliwo stałe – ile kosztuje jego eksploatacja?

Decydując się na centralne ogrzewanie z kotłem na paliwa stałe, masz do wyboru następujące możliwości jego zasilania:

ekogroszek – dobrej jakości ekogroszek zapewnia wysoką sprawność spalania i małą ilość popiołu. Przy obecnych cenach tego surowca, szacuje się, że roczne ogrzewanie w naszym przypadku będzie kosztować ok. 2000 złotych,pellet – ma dużo większą wartość opałową niż drewno, po jego spalaniu pozostaje niewiele popiołu i wystarczy zasypywać nim piec raz na kilka dni. Biorąc pod uwagę jego obecne ceny rynkowe, koszt rocznego ogrzewania domu nie powinien przekroczyć 2500 złotych,drewno – opalanie nim może być nieco problematyczne, jako że wymaga specjalnego, idealnie suchego miejsca do przechowywania, gdyż po zawilgoceniu jego wartość opałowa ulega zmniejszeniu. Co więcej wymaga Twojego stałego nadzoru nad procesem spalania. Za roczne ogrzewanie domu zapłacisz ok. 1000-1500 złotych.

Czy ogrzewanie gazowe jest opłacalne?

Decydując się na to rozwiązanie, musisz jeszcze podjąć decyzję dotyczącą wyboru samego kotła. Model tradycyjny będzie Cię kosztować ok. 5000 złotych, kondensacyjny od 7 do 25 000 złotych, a pulsacyjny od 15 000 złotych wzwyż. W przypadku ogrzewania domu gazem, całkowity, roczny koszt eksploatacji zależy w dużej mierze od tego, jaki kocioł zastosujesz:

kocioł tradycyjny – ok. 5500 złotych,kocioł kondensacyjny – ok. 3000 złotych,kocioł pulsacyjny – ok. 2600 złotych.

Ogrzewanie elektryczne – kiedy się opłaca?

Ogrzewanie elektryczne bywa zwykle określane jako jeden z najdroższych sposobów na zaopatrzenie domu w ciepło. Czy tak jest w rzeczywistości? Przyjrzyjmy się wszystkim kosztom. Niewątpliwą zaletą takiej instalacji jest to, że jej zakup i montaż kosztuje stosunkowo niewiele – konkretne ceny zależą od regionu Polski, ale średnia oscyluje wokół 3000 złotych. Co do samej eksploatacji, przy obecnych cenach za kilowatogodzinę roczne koszty ogrzewanie elektrycznego w przypadku naszego domu nie powinny przekroczyć 4500 złotych. Czyli jednak jest to najdroższa opcja z naszego zestawienia. Takie rozwiązanie wciąż może być jednak opłacalne w przypadku małych domów o niskim zapotrzebowaniu na ciepło.

WARTO WIEDZIEĆ

Aby nieco obniżyć te koszty, możesz zdecydować się na inną taryfę prądu, dzięki której przez pewną część doby będziesz płacić mniej.

Ogrzewanie domu – pozostałe opcje

Choć to właśnie powyższe sposoby ogrzewania domu cieszą się dziś największą popularnością wśród Polaków, to wciąż nie koniec możliwości, z których możesz skorzystać. Do wyboru masz również:

pompę ciepła – choć jej montaż je dość skomplikowany i drogi (ok. 60 000 zł), zwróci się w ciągu maksymalnie 10 lat. Średni roczny koszt ogrzewania naszego modelowego domu nie powinien przekroczyć 1600 zł,ogrzewanie solarne – jego eksploatacja nie kosztuje Cię nic, ale założenie to już spory wydatek rzędu 10-15 000 złotych. „Solary” mogą jedynie wspomóc główny system ogrzewania, ale nie są w stanie dogrzać całego domu zimą.

Jak widać, same koszty eksploatacji to nie wszystko – istotne są też koszty samego montażu instalacji grzewczej, czyli to, ile musisz wyłożyć na początku podczas budowy domu. Warto też rozważyć połączenie kilku opcji, np. kotła na paliwa stałe i systemu fotowoltaicznego, który wspomoże go przynajmniej przez część roku, realnie obniżając koszty ogrzewania.

podziel się: