Aronia – uprawa, wymagania i pielęgnacja

Aronia - jak ją sadzić i uprawiać?

Wykorzystaj wyjątkowe właściwości aronii we własnych przepisach i ciesz się ich prozdrowotnym działaniem. Dowiedz się, jak uprawiać aronię i kiedy zbierać jej owoce!

Właściwości aronii – nieoceniony owoc o leczniczym zastosowaniu

Regularne spożywanie aronii pomoże Ci chronić się przed licznymi chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak nowotwory czy nadciśnienie, ale też skutecznie wzmocni organizm na co dzień, a to za sprawą wysokiej zawartości witaminy C, sięgającej aż 0,7 mg na 100 g owoców! Imponująca jest także obecność witaminy P, czyli tak cennych przeciwutleniaczy w postaci bioflawonoidów – te doskonale hamują rozwój komórek rakowych i wolnych rodników.

Warto wspomnieć również o rutynie i antocyjanach, które mają dobroczynny wpływ na układ krwionośny i opóźniają rozwój chorób oczu, np. jaskry i zaćmy. Co więcej, umożliwiają też podwyższenie poziomu „dobrego” i obniżenie „złego” cholesterolu.

CZY WIESZ, ŻE...

Owoce aronii powinny spożywać osoby spędzające dużo czasu przed monitorem komputera – nie tylko w trosce o swój wzrok, ale też ze względu na działanie niwelujące skutki promieniowania.

Co zrobić z aronii?

Mając na uwadze wszystkie zalety owoców aronii, zastanówmy się, co można z nich zrobić. Na listę można wpisać z pewnością:

sok z aronii,dżem z aronii,wino z aronii,nalewkę z aronii,aronię suszoną,konfitury z aronii.

Przepisów na wykorzystanie tych wyjątkowo zdrowych owoców jest mnóstwo, a wszystkie są pyszne i naturalne!

Uprawa aronii – jakie ma wymagania?

Aby móc cieszyć się właściwościami aronii w jak najwyższym stopniu, warto zasadzić ją w swoim ogrodzie. Jak wygląda aronia? Jest to krzew o wysokich walorach dekoracyjnych – efektownie prezentuje się nawet jesienią, kiedy jego liście intensywnie się przebarwiają, oraz zimą, ponieważ jego owoce pozostają na roślinie nawet po opadnięciu liści.

Krzewy aronii nie mają wysokich wymagań – mogą rosnąć w niemalże każdej glebie i są niewrażliwe na nawet bardzo niskie temperatury. Dodatkowo udanie wzrastają tak w słońcu, jak w cieniu, choć przy większym dostępie do światła lepiej owocują. Warto znaleźć dla nich takie stanowisko, by móc się w pełni cieszyć dobroczynnymi właściwościami owoców aronii! Co więcej, uprawa aronii możliwa jest także w miastach i przy ruchliwych drogach, ponieważ roślina ta nie gromadzi w sobie metali ciężkich i jest odporna na zanieczyszczenia.

Jak pielęgnować i kiedy zbierać aronię?

Pielęgnacja aronii również nie przysporzy Ci zbyt wielu trosk. Ważne, by raz na jakiś czas prześwietlić krzewy i pozbyć się starych, słabych już pędów, a tym samym pobudzić jesienne owocowanie na świeżych pędach. Jak przycinać aronię? Zabieg ten warto wykonać wiosną i skupić się na gałązkach starszych niż 6 lat oraz zbyt długich, które można skrócić nawet o 1/3 długości.

Nawożenie aronii jest zalecane tylko w przypadku młodych okazów tej rośliny. Mało tego, jeśli zaczniesz nawozić starsze krzewy, może okazać się, że zahamujesz lub obniżysz ich owocowanie – zamiast tego roślina zacznie intensywniej rosnąć.

Kiedy zbierać aronię? Owoce zaczną pojawiać się już w drugim roku po zasadzeniu, jednak ich obfitość może pozostawić wiele do życzenia. Na większą ilość jagód możesz liczyć w trzecim i czwartym sezonie. Owoce aronii dojrzewają na przełomie sierpnia i września, ale z powodzeniem mogą pozostać na krzewie dłużej, co także da Ci większą pewność, że zrywasz owoce w stu procentach gotowe do zbioru!

podziel się: