Rośliny w domu i ogrodzie
Choinka w doniczce, jak pielęgnować? Jakie drzewko wybrać?


Choinka w doniczce, jak pielęgnować? Jakie drzewko wybrać?

0 Komentarze

Jeśli przez kilka dobrych lat podczas Świąt Bożego Narodzenia w Twoim domu gościła sztuczna choinka, a jednak chcesz powrócić do wcześniejszych tradycji i wybrać żywe drzewko w doniczce to mamy dla Ciebie dobrą informację. Taka dekoracja jest modna, piękna i również wytrzymała. Trzeba tylko pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, by cieszyć się nim jak najdłużej? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu choinki?

Z jakiego drzewka na pewno zrezygnować? Jeśli już na samym początku zauważysz, że igły choinki mają zmieniony kolor i od spodu są lekko zbrązowiałe, i suche to możesz być pewien, że drzewko nie doczeka świąt. Dlatego bardzo ważne jest, by kupić naprawdę zieloną zdrowo wyglądającą roślinę. Jeśli to możliwe, warto zajrzeć do szkółek lub profesjonalnych sklepów ogrodniczych, sprzedawcy posiadają ogromną wiedzę na temat pielęgnacji roślin.

choika w doniczce 2.jpg

Markety bardzo często posiadają w sprzedaży choinki całkowicie  pozbawione korzeni, są one tylko wsadzone do doniczek wypełnionych ziemią. Nie daj się skusić na choinkę spryskaną sztucznym śniegiem on także nie będzie sprzyjał drzewku.

Chcesz, by po świętach Twoje drzewko trafiło do ogrodu? Nie jest łatwo kupić naprawdę zdrowe drzewko, które w późniejszym czasie stanie się ozdobą balkonu lub ogrodu. Jeśli po wyjęciu z donicy, zauważysz mnóstwo cienkich korzeni ściśle oplatających się nawzajem to oznacza, że jest to drzewko od samego początku hodowane w pojemniku. Tak powinno wyglądać faktycznie. Jeśli natomiast po wyjęciu będzie mieć rozsypującą się na boki ziemię oraz luźne korzenie to znak, że dopiero co było przesadzone, i nie przeżyje zbyt długo w ciasnej doniczce.

choinka w doniczce1.jpg

Jaki gatunek choinki wybrać?

Świerk pospolity to ogromnie wdzięczne drzewko, świetnie przystosowane do naszego klimatu i chociażby dlatego, nie bez przyczyny nazywane jest także świerkiem polskim. Bardzo dobrze znosi mróz, jak i deszcz, a jego igły mają barwę zieloną. Lubi być także często podlewane. Posadzone w ogrodzie potrafi osiągnąć bardzo imponujące rozmiary, jego wysokość niekiedy sięga około 50 metrów. Niestety nieodpowiednio pielęgnowane w domu, szybko gubi swe igły.

Świerk kłujący nazywany także świerkiem srebrnym, w przeciwieństwie do swojego poprzednika posiada niebiesko srebrne barwy, a nieco grubsze igły są bardziej wytrzymałe.

Sosna posiada ubarwienie ciemno zielone, a jej zaletą jest to, że prawie w ogóle nie opada. Jej mocne gałęzie wytrzymają ciężar, nawet najbardziej wymyślnych ozdób świątecznych, posiada także bardzo przyjemny zapach żywicy.

Jodła jest jednym z najbardziej wytrzymałych drzewek, wytrzymuje ona w warunkach domowych około 6 tygodni, niestety jest także najdroższa.

choinka w doniczce.jpg

Pielęgnacja drzewka Bożonarodzeniowego

Aby choinka przetrwała jak najdłużej, a w późniejszym czasie była ozdobą naszego ogrodu musimy zastosować się do kilku wskazówek. Choinkę należy zakupić nie wcześniej niż tydzień przed świętami, zanim wniesiemy ją do domu pozwólmy jej jak najdłużej stać na powietrzu. Warto również pamiętać, by nie stawiać jej blisko grzejników lub kominka. Do bardzo istotnej czynności pielęgnacyjnej należy także regularne podlewanie co 2 lub 3 dni. Po świętach można  wynieść choinkę na balkon, a wczesną wiosną przesadzić zdrowe drzewko do ogrodu.

choinka w doniczce3.jpg

Jak widać żywa choinka w domu to świetny pomysł, pielęgnacja takiego drzewka, też nie zabiera wiele czasu, a zapach lasu unoszący się w domu na pewno każdemu przypadnie do gustu.