Jak pielęgnować azalie w doniczce?

Azalia
Azalia
Choć azalie kojarzą się zazwyczaj z pięknymi, rozłożystymi krzewami ogrodowymi, można je też spotkać w zminiaturyzowanej, domowej wersji. Jak pielęgnować azalię w doniczce, by cieszyła oko przez długi czas? Oto garść wskazówek, z których warto skorzystać!

Azalia japońska doniczkowa – wymagania

Azalie nie bez kozery uważane są za kwiaty trudne w uprawie. Aby rosły zdrowo i zachwycały pięknymi kwiatami, powinieneś spełnić ich dość wygórowane wymagania, spośród których najistotniejsze to:

nasłonecznienie – roślina powinna stać w dobrze nasłonecznionym miejscu, najlepiej na parapecie południowego lub zachodniego okna;stanowisko – azalie nie lubią przeciągów i suchego powietrza unoszącego się bezpośrednio nad grzejnikiem;temperatura – optymalna temperatura otoczenia dla azalii to ok. 18°C, dlatego też warto ją postawić na parapecie, blisko okna;ziemia – jak każda roślina wrzosowata, azalia japońska doniczkowa również kocha kwaśną ziemię, najlepiej taką o odczynie 3,5-4,5 pH. Uzyskasz ją, mieszając kwaśny torf ogrodniczy z piaskiem i odrobiną nawozu wieloskładnikowego.

WARTO WIEDZIEĆ

Co zrobić, jeśli przesuszysz azalię, a jej liście i kwiaty zaczną usychać? Wstaw ją na godzinę do miski z wodą i pozwól ziemi nią nasiąknąć – a następnie wyjmij ją i odlej nadmiar wody.

Piękna azalia doniczkowa – ABC pielęgnacji

Kluczem do wyhodowania pięknego krzewu azalii japońskiej doniczkowej jest jej odpowiednie podlewanie. I wbrew pozorom wcale nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Nawadniając tę roślinę, powinieneś pamiętać o tym, że:

woda powinna być miękka – twarda woda mogłaby przecież podnieść odczyn podłoża. Najlepiej, jeśli wcześniej ją przegotujesz i ostudzisz;nie wolno zalewać korzeni azalii, bo to pierwszy krok do ich przegnicia;w okresie spoczynku możesz zraszać jej liście;aby zapewnić jej wystarczającą wilgotność powietrza, możesz ustawić ją na podkładce wypełnionej kamykami i wodą. Pod wpływem ciepła woda będzie parować i unosić się ku górze, czyli w kierunku korzeni – nie będzie ich jednak bezpośrednio dotykać.

UWAGA

Choć azalia doniczkowa uwielbia zraszanie, nie rób tego wtedy, gdy kwitnie. Dlaczego? Nawet delikatna mgiełka wodna może sprawić, że wrażliwe płatki jej kwiatów posklejają się i wybarwią.

Azalie domowe warto też nawozić. Jak to robić, by im nie zaszkodzić? Stosuj specjalny nawóz do azalii lub roślin kwitnących i używaj go co 2-3 tygodnie, zawsze na podlane podłoże. Regularne nawożenie jest szczególnie ważne po okresie kwitnienia, gdy roślina jest wyraźnie osłabiona. To właśnie wtedy dodatkowa bomba składników aktywnych przyda jej się najbardziej, pozwalając jej przetrwać ciężki okres i przygotować się do kolejnego kwitnienia.

Jak dbać o azalię po przekwitnięciu?

Azalia doniczkowa, podobnie jak jej ogrodowa kuzynka, również przechodzi okres spoczynku. Gdy zobaczysz, że zakończyła już kwitnienie, usuń suche kwiaty, ostrożnie wyłamując je palcami. Możesz też od razu przyciąć roślinę, ucinając wystające pędy, które psują jej wygląd – w ten sposób zagęścisz jej koronę.

Następnie przenieś ją do chłodniejszego pomieszczenia – najlepiej o temperaturze otoczenia od 5 do 12°C. Ogranicz też jej podlewanie przez cały ten czas, czyli najczęściej od maja do września. To właśnie takie warunki pozwolą azalii zawiązać pąki kwiatowe – a gdy te się pojawią, to znak, że można już przenieść ją w cieplejsze miejsce.

podziel się: