Kasztanowiec – uprawa w ogrodzie, odmiany i pielęgnacja

Kasztanowiec - 2.jpg
Kasztanowiec - 2.jpg
Gdy z drzew spadają kasztany, to znak, że rozpoczęła się złota, polska jesień… Jesteś posiadaczem dorodnego kasztanowca zwyczajnego lub planujesz jego zakup? Sprawdź, jak dbać o to drzewo, by szybko rosło i obficie owocowało!

Najpopularniejsze odmiany kasztanowca

Do najczęściej występujących w naszym klimacie odmian kasztanowca należą:

kasztanowiec zwyczajny – jego wysokość sięga 25-30 metrów i ma gęstą, kopulastą koronę. Kwitnie w maju,kasztanowiec krwisty – niewielkie drzewo lub krzew o czerwonych kwiatach, którym zawdzięcza swoją nazwę. Wydaje gruszkowate owoce, które nie mają kolców,kasztanowiec czerwony – wbrew nazwie, ma delikatne, jasnoróżowe kwiaty,kasztanowiec żółty – nieco mniejszy niż powyższe odmiany. Ma wąskie, drobne liście i kwitnie małymi, żółtawo-zielonymi kwiatami,kasztanowiec drobnokwiatowy – dekoracyjna odmiana, która może nie jest za wysoka (maks. 4 m), ale za to wyjątkowo rozłożysta.

Uprawa i pielęgnacja kasztanowca zwyczajnego – o czym pamiętać?

Kasztanowiec zwyczajny nie jest zbyt wymagający co do miejsca – doskonale poradzi sobie zarówno na nasłonecznionym, jak i bardziej zacienionym stanowisku. Istotna jest jednak gleba, która powinna być żyzna i przepuszczalna. Drzewo dobrze znosi mrozy, choć młode gatunki warto zapobiegawczo chronić przed nagłym obniżeniem temperatury. Kasztanowiec zwyczajny z zasady nie wymaga intensywnego i regularnego podlewania, chyba że w okresie suszy, kiedy ziemia jest uboga w wilgoć. Nie musisz go też nawozić, choć w przypadku gleb piaskowych nie zaszkodzi wzbogacić podłoże nawozem organicznym.

Największym zagrożeniem dla kasztanowca zwyczajnego jest szrotówek kasztanowcowiaczek – niepozorny owad, który żeruje na jego liściach, powodując ich ciemnienie. W najgorszym możliwym scenariuszu gąsienice szrotówka mogą zniszczyć nawet do 90% liści kasztanowca, wprowadzając tym samym drzewo w stan wymuszonego spoczynku. Osłabienie drzewa może z kolei prowadzić do obumarcia drzewa. W walce z tym szkodnikiem pomogą m.in. szczepienia pnia oraz szybkie usuwanie zarażonych liści.

Owoce kasztanowca – do czego je wykorzystasz?

Wydaje Ci się, że jedynie owoce kasztanowca jadalnego do czegoś się nadają, a pozostałe nie mają żadnego zastosowania? Nic bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, że kasztanowiec zwyczajny ma bogate zastosowanie w lecznictwie. Właściwości takie wykazują:

  • kwiaty kasztanowca – są bogate w flawonoidy, związki kumarynowe, kwasy polifenolowe i garbniki. Przygotowana z nich nalewka może się okazać przydatna w przypadku żylaków, wysypek, odmrożeń, odparzeń czy obrzęków pourazowych,
    • owoce kasztanowca – przygotowuje się z nich maść z kasztanowca, skuteczną przy żylakach i obrzękach kończyn. Za jej działanie odpowiada przede wszystkim znajdująca się w owocach escyna,
      Kasztanowiec - 1.jpg
      Kasztanowiec - 1.jpg

      Kasztanowiec - 1

      Owoce kasztanowca w kosmetyce

      Napar z liści i owoców kasztanowca doskonale sprawdzi się jako płukanka do włosów – lekko przyciemni ich kolor, a do tego pomoże w walce z przetłuszczaniem. Starty na tarce środek kasztanów może też posłużyć za dodatek do ulubionej maski do włosów – doda im sypkości i blasku.

      kora kasztanowca – pozyskuje się ją wczesną wiosną z młodych, gładkich gałązek, a następnie suszy. Dzięki zawartości flawonoidów, garbników i trójterpenów działa działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie na przewód pokarmowy, a poza tym uszczelnia naczynia krwionośne.

      Przygotowując domowe mikstury z kasztanów, zachowuj szczególną ostrożność, a jeśli nie jesteś pewien, jak je robić, postaw na gotowe specyfiki z wyciągiem z kasztanowca, które znajdziesz w każdej aptece czy sklepie zielarskim.

      podziel się: