Rokitnik – uprawa i pielęgnacja

Rokitnik
Rokitnik
Jest mało wymagający, doskonale sprawdza się w roli żywopłotu, a z jego owoców przygotujesz pyszne przetwory. O czym mowa? Oczywiście o rokitniku pospolitym, czyli liściastym krzewie z rodziny oliwnikowatych, który doskonale czuje się w polskim klimacie. Jak uprawiać rokitnik w ogrodzie, by cieszył oko piękną zielenią? Sprawdź, czy na pewno wiesz na ten temat wszystko!

Rokitnik w ogrodzie – kiedy się sprawdzi?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, rokitnik to roślina, która doskonale czuje się w polskim klimacie – nic dziwnego, że można ją spotkać w co drugim ogrodzie. Jako że jest z zasady mało wymagająca, możesz zasadzić ją w wszędzie, nawet w niezbyt żyznej, piaszczystej glebie. Co więcej, nie ma też szczególnych wymagań względem stanowiska – może być zarówno dobrze nasłonecznione, jak i cieniste. Rokitnik w ogrodzie jest także odporny na trudne warunki takie jak susze i mrozy. Jedyne, co może mu zaszkodzić to zalanie – nadmiar wody może skutkować powolnym gniciem korzeni, a w efekcie obumarciem rośliny.

WARTO WIEDZIEĆ

Ze względu na łatwość tworzenia odrostów korzeniowych, rokitnik doskonale sprawdzi się w roli nieformowanego żywopłotu, a także jako naturalne umocnienie nasypów i skarp.

Sadzonki rokitnika – kiedy sadzić?

Rokitnik można rozmnażać na dwa sposoby: z nasion lub z sadzonek pobranych z odrostów korzeniowych. Tylko ta druga metoda daje Ci jednak pewność co do płci krzewu. Jak sadzić rokitnik? Najlepiej robić to wczesną jesienią, jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Staraj się zachowywać między sadzonkami 1-2-metrowe odstępy, które zapewnią im wystarczająco dużo miejsca do rozrastanie korzeni.

CZY WIESZ, ŻE…

Lekko kwaskowate w smaku owoce rokitnika to prawdziwa bomba witaminowa. Są bowiem bogate w witaminy C, E, K, F, P, A, D i z grupy B, jak również w mangan, żelazo i kwas foliowy. Co ciekawe, rokitnik zawiera aż 10 razy więcej witaminy C niż cytryna i 2 razy więcej niż czarna porzeczka.

Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie rokitnika?

Decydując się na uprawę rokitnika w ogrodzie, warto mieć na uwadze następujące kwestie dotyczące tej rośliny:

choć rokitnik rośnie w Polsce dziko, pozyskiwanie sadzonek z takich okazów jest nielegalne – jest on objęty ścisłą ochroną gatunkową;rokitnik to roślina dwupienna. W praktyce oznacza to po prostu, że istnieją okazy damskie i męskie, a kwitnienie i owocowanie wymagania posadzenia w pobliżu obu z nich. Szacuje się, że jeden rokitnik męski wystarcza na ok. 5-10 rokitników żeńskich;krzew rokitnika może mierzyć 4-5 m, ale rośnie bardzo powoli i osiągnięcie maksymalnej wysokości zajmuje zwykle nawet kilkanaście lat;jego pędy są pokryte cierniami;rokitnik raczej nie jest podatny na choroby i nie przyciąga szkodników;jeśli nie zerwiesz dojrzałych owoców rokitnika, pozostaną na gałęziach przez całą zimę aż do rozpoczęcia nowego sezonu wegetacyjnego, stanowiąc ciekawe, dekoracyjne urozmaicenie ogrodu zimowego;spożywanie owoców rokitnika jest szczególnie polecane osobom stroniącym od produktów odzwierzęcych i mięsa. Dlaczego? Jest on bogatym źródłem witaminy B12, która raczej nie występuje w produktach roślinnych, ale jest obecna w mięsie. Co z nich przygotujesz? W zasadzie wszystko – soki, dżemy, przeciery, nalewki i wszystkie inne przetwory, o których tylko zamarzysz. Owoce rokitnika doskonale utrwalają się w cukrze (wtedy szybko puszczają sok, zupełnie jak maliny) albo podczas suszenia.

O innych roślinach, które pomogą Ci w upiększeniu przydomowego ogrodu, przeczytasz w naszym artykule: Najpiękniejsze drzewa i krzewy ozdobne.

podziel się: