Skrzydłokwiat – jak uprawiać i pielęgnować

skrzydłokwiat
skrzydłokwiat

Domowe rośliny doniczkowe o pięknych kwiatach wcale nie muszą być trudne w uprawie, czego przykładem jest popularny skrzydłokwiat. Pielęgnacja skrzydłokwiatu nie sprawi trudności nawet początkującemu hodowcy, a jego właściwości doceni każdy, kto dba o to, by w jego wnętrzach panowały zdrowe warunki. Sprawdź, czym charakteryzuje się kwiat skrzydłokwiat!

skrzydłokwiat1.jpg
skrzydłokwiat1.jpg

skrzydłokwiat1

Skrzydłokwiat – trujący kwiat idealny do sypialni

Jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty do sypialni sprawdzą się najlepiej, odpowiedź jest prosta – wybierz skrzydłokwiat. Właściwości trujące jego pięknych liści i kwiatów nie powinny Cię martwić, gdyż stwarzają zagrożenie tylko w wypadku pogryzienia lub połknięcia części rośliny – jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo swoich dzieci lub zwierząt domowych, wystarczy umieścić doniczkę z rośliną poza ich zasięgiem.

Właściwości skrzydłokwiatu mają jednak drugie oblicze i to właśnie ono decyduje o tym, że roślina ta doskonale nadaje się do sypialni. Badanie przeprowadzone przez NASA pozwoliły umieścić skrzydłokwiat na liście 18 roślin działających niczym filtr powietrza. Oznacza to, że ma on zdolność wyłapywania z powietrza szkodliwych dla zdrowia substancji uwalnianych m.in. przez materiały budowlane czy elementy wyposażenia. Co więcej, roślina pochłania też szkodliwe promieniowanie wydzielane przez urządzenia elektryczne, produkuje tlen i nawilża powietrze.

skrzydłokwiat.jpg
skrzydłokwiat.jpg

skrzydłokwiat

WARTO WIEDZIEĆ

Skuteczność oczyszczania powietrza zależy w dużej mierze od prawidłowej pielęgnacji skrzydłokwiatu. Aby roślina pochłaniała jak najwięcej substancji lotnych, z jej liści należy regularnie usuwać kurz.

Skrzydłokwiat – warunki uprawy

Uprawa kwiatu skrzydłokwiatu nie jest skomplikowana, ale aby roślina dobrze się rozwijała, należy zapewnić jej korzystne warunki. Są to:

żyzne, dobrze przepuszczalne, próchnicze podłoże – najlepiej, aby zawierało kompost z liści,warstwa drenażu na dnie donicy, wykonana np. z kawałków ceramiki lub keramzytu,stanowisko jasne, lecz nie w pełnym słońcu,temperatura otoczenia w sezonie wegetacyjnym w granicach 18-22 stopni Celsjusza, a zimą ok. 15-16 stopni Celsjusza,wysoka wilgotność powietrza – efekt taki można uzyskać, ustawiając donicę na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą.

Jeśli zapewnisz roślinie wymienione warunki, stworzysz jej środowisko zbliżone do tego, w jakim występuje w naturze. To pierwszy krok ku temu, by odwdzięczyła Ci się bujnym wzrostem.

skrzydłokwiat3.jpg
skrzydłokwiat3.jpg

skrzydłokwiat3

Pielęgnacja skrzydłokwiatu

Istotna dla kondycji rośliny jest także jej pielęgnacja. Poza czyszczeniem liści z kurzu wilgotną szmatką należy zwrócić uwagę przede wszystkim na podlewanie skrzydłokwiatu, które w lecie najlepiej powtarzać 2-3 razy w tygodniu – podłoże, w którym rośnie Twój okaz, powinno być stale wilgotne. Zimą ilość dostarczanej wody można natomiast ograniczyć. Bardzo ważne jest także zraszanie rośliny, będące sposobem na to, by zapewnić jej odpowiednią wilgotność powietrza. Natomiast potrzebną dawkę składników odżywczych dostarczy skrzydłokwiatowi nawóz wieloskładnikowy, który w okresie kwitnienia stosuje się co 2 tygodnie.

skrzydłokwiat2.jpg
skrzydłokwiat2.jpg

skrzydłokwiat2

Skrzydłokwiat potrzebuje też corocznego przesadzania do większej donicy – przy tej okazji większe egzemplarze można podzielić, by uzyskać nową roślinę. Kwiat nie wymaga cięcia, a jedynie usuwania uschniętych kwiatów oraz liści. Co istotne, nie należy spodziewać się także żadnych chorób skrzydłokwiatu – ewentualne brązowienie końcówek liści, opadanie czy brak kwitnienia są efektem błędów w uprawie, które można naprawić.

Niezwykle efektowny, prosty w uprawie, odporny na choroby skrzydłokwiat z pewnością znajdzie uznanie w Twoich oczach. Wybierając go do swojego domu, zyskasz nie tylko naturalną dekorację, ale także skuteczną pomoc w walce o czyste powietrze.

podziel się: