Piec kominkowy wolnostojący, żeliwny i kaflowy – który warto kupić?

Piec kominkowy wolnostojący, żeliwny i kaflowy – który warto kupić?
Piec kominkowy wolnostojący, żeliwny i kaflowy – który warto kupić?

Nadchodząca jesień nieodłącznie kojarzy się z pogorszeniem pogody. Niższe temperatury potrafią być bardzo dotkliwe, tym bardziej, jeśli między sezonami mieszkanie nie jest jeszcze ogrzewane. Można to łatwo zmienić, bez konieczności uruchamiania całej instalacji grzewczej – wstawiając do pomieszczenia piec wolnostojący.

Piec kominkowy – wolnostojący czy tradycyjny?

Kominek w domu to marzenie wielu osób. Pociągające w nim jest nie tylko samo ciepło, którym skutecznie można ogrzać przynajmniej część mieszkania, ale też wszelkie walory wizualne, które są z nim związane, oraz przytulna atmosfera, jaką zapewnia. Jeśli jednak w domu lub mieszkaniu nie zostało przygotowane odpowiednie miejsce i instalacja, by móc zamontować kominek, nie wszystko stracone! Rozwiązaniem może być ustawienie tzw. kozy w salonie.

Piec wolnostojący, bo o nim mowa, wystarczy podłączyć do przewodu kominowego przewodem odpowiedniej wielkości, by móc cieszyć się wszelkimi udogodnieniami związanymi z posiadaniem kominka. Prawdopodobnie zajmie on więcej miejsca w pomieszczeniu i nie będzie się aż tak dobrze komponował z wystrojem otoczenia, jednak można z nim stworzyć udaną aranżację i zadbać o komfort wszystkich domowników.

Piec kominkowy wolnostojący, żeliwny i kaflowy – który warto kupić?
Piec kominkowy wolnostojący, żeliwny i kaflowy – który warto kupić?

Piec kominkowy wolnostojący, żeliwny i kaflowy – który warto kupić?

CZY WIESZ, ŻE...

Piec wolnostojący nie ogrzeje co prawda mieszkania tak dobrze jak kominek, ale za to dogrzewanie nim mieszkania będzie o wiele tańsze – w niewielkim, zamkniętym palenisku zużyjesz mniej drewna czy brykietu.

Piec żeliwny wolnostojący – czym się cechuje?

Kominek wolnostojący może być wykonany z różnych materiałów – zdecydowanie najpopularniejsze są żeliwne piecyki wolnostojące, które potrafią być bardzo wydajne, w szczególności przy długotrwałym paleniu. Żeliwo jest materiałem ciężkim, który po nagrzaniu bardzo długo oddaje ciepło i równomiernie rozprowadza je po mieszkaniu. Do tego takie kozy do salonu mogą kosztować wyjątkowo niewiele – funkcjonalny piec kominkowy kupisz już za kilkaset złotych. Cena może wzrastać, jeśli zdecydujesz się na bardziej ozdobne modele kominków wolnostojących – warto wiedzieć, że żeliwo łatwo się kształtuje, dzięki czemu dostępne są również piece z licznymi ornamentami.

Kaflowy piec kominkowy – czy warto go wybrać?

Jeszcze większą wydajnością od żeliwnych pieców wolnostojących wyróżniają się kaflowe piece kominkowe. Potrafią oddawać ciepło nawet przez 10 godzin od zakończenia palenia. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią porannego chłodu. Właściwości te wynikają przede wszystkim z zastosowania szamotu w konstrukcji kominka wolnostojącego – jest to ceramiczny materiał nagrzewający się do bardzo wysokich temperatur i słabo się wychładzający.

Dla jednych zaletą, a dla innych wadą kaflowych pieców kominkowych jest ich wykończenie. Kafle zawsze narzucają pewien styl, najczęściej rustykalny, który jednak nie do końca pasuje do nowoczesnej stylistyki. Jeśli jednak zdecydujesz się na piec wolnostojący wyłożony kaflami w jednolitym kolorze i o prostej fakturze, być może uda Ci się uzyskać pożądany efekt wykończenia mieszkania.

Pomimo doskonałych właściwości grzewczych kaflowych pieców kominkowych nie sposób nie wspomnieć o ich wysokiej cenie – jeśli szukasz niedrogiego sposobu na dogrzanie mieszkania, pozostań jednak przy pomyśle żeliwnej kozy do salonu. Możesz też rozważyć zakup stalowego pieca kominkowego – te są zdecydowanie najtańsze, ale nie bez przyczyny. Warto pamiętać, że stal jest materiałem, który tak samo szybko się nagrzewa, jak i stygnie, a więc nie będzie pełnić funkcji elementu grzewczego zbyt dobrze.

podziel się: