Styl marokański w ogrodzie: kolorystyka, ornamenty, rośliny

Ogród w stylu marokańskim
Ogród w stylu marokańskim
Ogród w stylu marokańskim Maja Popielarska odnalazła pod Warszawą. Jak sprawdza się taka kompozycja w naszym klimacie i czym się charakteryzuje? Jakie są jej główne barwy i jakie rośliny pasują do tego stylu?

Wszystko zaczęło się od marzenia. Marzenia, by na swojej działce stworzyć trzy różne ogrody: japoński, śródziemnomorski i marokański. Choć na pozór wydawało się to niemożliwe projektantowi Piotrowi Rybackiemu udało się spełnić to nietypowe życzenie. Po wszystkich tych skrajnie różnych częściach działki oprowadził Maję Popielarską w 16. odcinku 4. sezonu programu „Nowa Maja w ogrodzie”.

W centrum ogrodu marokańskiego umieszczono duży basen, który jest ważnym elementem tej kompozycji o geometrycznym układzie. - Niezwykle istotne są ornamenty oraz zdobne detale - opowiadała nasza prowadząca. - Całości dopełniają liczne rośliny w pojemnikach. Wszystko utrzymane jest w żywych barwach - charakteryzowała Popielarska ten rodzaj ogrodów. Ogrodów, które dobrze sprawdzają się także w naszym klimacie.

Choć wywodzą się z zupełnie innego zakątka świata, o czym świadczy także ich nazwa. Często nazywa się je także ogrodami mauretańskimi. Swoim wyglądem nawiązują do architektury w tej części świata, przystosowane są też do wysokich temperatur oraz nasłonecznionych miejsc. Stąd też popularność basenów, ale nie takich zwykłych jednokolorowych. Maroko kojarzy się z pełnią barw oraz wzorów, więc baseny znajdujące się w ogrodach marokańskich powinny być wyłożone kolorowymi i ornamentowymi płytkami. Zarówno basen, jak i cały ogród powinien być utrzymany w konkretnych barwach nawiązujących do natury.

Barwy stylu marokańskiego

Dominującym kolorem jest tutaj pomarańcz, ale nie brak także bardziej stonowanych barw, takich jak brązy czy biel. Jest też błękit oraz turkus nawiązujący do koloru morza oraz zieleń. Nierzadko pojawiają się też złoto, srebro czy kolor miedziany.

Ornamenty

Ornamenty są bardzo charakterystyczne dla sztuki oraz architektury marokańskiej. Nie mogło więc zabraknąć ich również w marokańskich ogrodach. Są to wzory pełne motywów roślinnych lub geometrycznych. Wszystko utrzymane jest w mocnych kolorach. Takie wzornictwo wykorzystywane jest na konstrukcjach, ale też przedmiotach codziennego użytku, m.in. na naczyniach, tkaninach czy lampach. Te ostatnie są również bardzo popularne w ogrodach w stylu marokańskim. Ażurowe konstrukcje w kolorze złota czy miedzi dają piękne światło oraz zapewniają niesamowitą, nieco magiczną atmosferę. W ogrodach marokańskich wskazane jest umieszczenie takich wzorzystych lamp oraz przyozdobienie mebli utrzymanymi w takim samym stylu poduszkami.

Rośliny

W oryginalnych marokańskich ogrodach występują tropikalne i egzotyczne rośliny. W naszym klimacie nie przeżyłyby one zimy, dlatego w polskich aranżacjach tego typu stawia się na rośliny doniczkowe. Ich donice, najczęściej z ceramiki lub terakoty, ustawia się wzdłuż muru albo ściany i same w sobie są fantastyczną ozdobą.

Rośliny pasujące do takiego stylu ogrodów to palmy, oliwki, juki, bambusy, drzewka cytrusowe czy pomarańczowe. W doniczkach sprawdzą się również zioła takie jak oregano czy mięta.

podziel się: