Zantedeschia (kalla, kalia) – uprawa i pielęgnacja kwiatu. Jakie ma wymagania?

Zantedeschia - 2.jpg
Zantedeschia - 2.jpg
Zantedeschia to roślina doniczkowa, która ma wiele nazw – cantedeskia, kallijka, kalia, kalla. Wszystkie te określenia odnoszą się do tego samego kwiatu, który chętnie jest wybierany do dekorowania domowych wnętrz. Co warto wiedzieć o jego uprawie i pielęgnacji, by mógł odwdzięczyć się swoim pięknem i walorami dekoracyjnymi?

Kalia doniczkowa – co to za roślina?

Zantedeschia to rodzaj roślin z rodziny obrazkowatych, który wyróżnia się bardzo atrakcyjnym wyglądem. Kalia pochodzi ze środkowo-południowej Afryki i tam dorasta nawet do 120 cm wysokości. W naszym klimacie można ją uprawiać w ogrodzie jedynie w sezonie wiosenno-letnim, na zimę natomiast należy przenosić ją z powrotem do mieszkania.

Cantedeskia wyróżnia się pięknymi, bardzo specyficznymi kwiatami – lejkowatymi, rozszerzającymi się ku górze i charakterystycznie wywiniętymi na szczycie. Kwiaty calli są duże i mają różne kolory w zależności od odmiany.

CZY WIESZ, ŻE...

Ogromną popularnością cieszą się cięte kwiaty kalii, ponieważ cechują się doskonałą trwałością – wytrzymują w wazonie nawet kilkanaście dni. Bez wody zachowują swój atrakcyjny wygląd przez kilkanaście godzin, dlatego kalla to częsty składnik bukietów ślubnych.

Stanowisko dla kwiatów zantedeschii

Kalia doniczkowa będzie się doskonale czuła w jasnym pomieszczeniu, jednak nie należy jej narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne – warto zapewnić jej bardziej rozproszone światło. Konieczne jest również kontrolowanie temperatury, w jakiej przebywa. W okresie od marca do października w pomieszczeniu powinno być ok. 20-22°C – przy wyższych temperaturach kwitnienie będzie krótsze, a liście kalii w doniczce mogą zacząć usychać. Zimą natomiast zantedeschia przechodzi w stan spoczynku i najlepiej czuje się w 13-15°C.

Pamiętajmy także o zapewnieniu kwiatowi calli odpowiedniego podłoża – w naturze roślina ta wzrasta na terenach podmokłych, można więc z powodzeniem posadzić ją w mieszance torfu i kompostu, która będzie żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna.

Uprawa kalii – co należy wiedzieć?

Zantedeschia - 1.jpg
Zantedeschia - 1.jpg

Zantedeschia - 1

Dla uprawy kalii doniczkowej najważniejsze jest podlewanie – w okresie wegetacji podłoże powinno być stale wilgotne. Na początku można nawadniać ją dość obficie aż do momentu przekwitnięcia – wówczas trzeba mocno ograniczyć, a nawet zatrzymać podlewanie na kilka tygodni. Po tym czasie, w spoczynku, powinno się dbać jedynie o lekką wilgotność gleby, aż do momentu, gdy zantedeschia znowu wejdzie w okres wegetacji.

W uprawie kalii istotne jest również nawożenie – można ją odżywiać uniwersalnymi mieszankami, które w okresie kwitnienia warto zamienić na nawozy z potasem. Dzięki temu kwiaty zantedeschii będą piękne i obfite. Pod koniec sierpnia lub na początku września można pomyśleć również o przesadzeniu tej rośliny, by jej korzenie mogły swobodnie się rozwijać. Nie ma jednak konieczności robienia tego zbyt często.

Kalia doniczkowa jest niestety rośliną narażoną na zgniliznę kłączy – choroba ta bardzo szybko się rozprzestrzenia, dlatego zakażone okazy należy jak najszybciej usunąć z domu, a najlepiej spalić. Choroba objawia się pojawieniem brunatnych plam u podstawy łodygi, a następnie kłączach i korzeniach.

podziel się: