Jak urządzić kuchnię? Pomysły i inspiracje

Turkusowa kuchnia - królestwo Romana - stała się bardziej klasyczna, ale przez połączenie z czernią, jednocześnie ma nowoczesne akcenty.
Biała kuchnia z kontrastami
Urządzając kuchnię, należy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale także, a może przede wszystkim, funkcjonalnością. Gdzie powinna stanąć lodówka? Gdzie umieścić śmietnik i czy na pewno pod zlewem? Podpowiadamy, jak urządzić kuchnię, by była wygodna, a także przedstawiamy kilka pomysłów aranżacyjnych.

Jak urządzić kuchnię, by była ergonomiczna?

Jeśli chcesz, aby funkcjonowanie w kuchni było łatwe, podziel kuchnię na strefy. W jakiej kolejności powinny po sobie następować? Oto odpowiedź:

strefa przechowywania zapasów – miejsce, w którym rozpakujesz zakupy, a potem z łatwością umieścisz w konkretnych szafkach czy szufladach. W tej strefie powinny znaleźć się szafki na produkty suche (cukier, mąki, kasze, makarony, herbata czy kawa), produkty w puszkach i przetwory, a także lodówka. Strefa przechowywania zapasów powinna znaleźć się najbliżej wejścia, po to, by szybko rozpakować zakupy i przygotować produkty, z których przyrządzisz posiłek;strefa przechowywania wyposażenia, takiego jak sprzęt AGD, zastawa stołowa i sztućce, przybory kuchenne, pojemniki, szklanki itp. słowem – wszystko to, z czego korzystasz podczas gotowania – od momentu rozpoczęcia przyrządzania potrawy, do chwili nałożenia jej na talerz;strefa mokra – to tutaj sprzątasz i zmywasz. W tej części powinny znaleźć się środki czystości, kosz na śmieci, zlewozmywak czy zmywarka. Kosz na śmieci możesz umieścić w wysuwanej „szufladzie” – dzięki temu z łatwością wysuniesz go na zewnątrz i bez trudu wrzucisz do środka odpadki. Kosz może znaleźć się na granicy strefy lub nieco dalej – częściowo pod blatem kuchennym. Takie rozwiązanie sprawi, że resztki jedzenia, takie jak obierki, zsuniesz prosto do kosza;strefa przygotowywania posiłków (strefa spożywcza) – podstawą tej strefy jest szeroki, funkcjonalny blat, na którym będziesz przyrządzać dania. Powinien umożliwić Ci swobodne korzystanie ze sprzętów kuchennych. W strefie spożywczej znajdują się także akcesoria potrzebne do gotowania, takie jak deski do krojenia, noże, łyżki itp. Tutaj możesz umieścić też przyprawy i produkty sypkie, takie jak mąka czy cukier;strefa gotowania i smażenia – umieść w tym miejscu piekarnik, płytę grzewczą i miejsce na przechowywanie patelni, pokrywek, garnków i innych akcesoriów do gotowania, pieczenia czy smażenia. Nie może tu też zabraknąć blatu do nakładania i serwowania potraw.

Urządzenie kuchni w taki sposób pozwoli Ci korzystać z niej w sposób łatwy i wygodny, a także zaoszczędzić czas. Następujące po sobie kolejno strefy pomogą Ci też łatwiej utrzymać porządek w kuchni, a podczas gotowania zmniejszyć ryzyko powstania dużego bałaganu.

kuchnia-jadalnia4.jpg
kuchnia-jadalnia4.jpg

kuchnia-jadalnia4

Jak urządzić kuchnię? Wybierz odpowiedni styl

Aby urządzenie kuchni było proste i przyjemne, zdecyduj się na konkretny styl. Dzięki temu podczas zakupów nie oszalejesz od nadmiaru dostępnych na rynku produktów. Zastanów się, co najbardziej Ci odpowiada i w jakim stylu będą urządzone pozostałe wnętrza w Twoim domy czy mieszkaniu. Oto kilka pomysłów:

kuchnia w stylu rustykalnym – jest przytulna, jasna, bliska naturze i przywodzi na myśl sielskie wakacje spędzone u babci na wsi. W takiej kuchni dominują jasne kolory – biele, pastele, beże, jasne brązy. Meble powinny być proste, najlepiej drewniane. Postaw przede wszystkim na solidny, drewniany blat, parapety czy stół. Fronty szafek mogą zostać np. białe. Na parapecie ustaw pachnące zioła, a na otwartych półkach przyprawy w słoiczkach i ozdobne filiżanki czy podstawki ceramiczne. Powieś też warkocz czosnku i postaw na elementy z wikliny. W oknach powieś subtelne zazdroski;

kuchnia w stylu skandynawskim – jest jasna, przytulna, minimalistyczna. Dominują w niej biele, a także naturalne materiały, przede wszystkim drewno. Kuchnia w stylu skandynawskim to białe szafki i drewniane blaty, a także mocniejsze dodatki kolorystyczne. Jakie? Na przykład czarny, stalowy regał lub czarna lampa, a nawet ceglana ściana czy ściana pokryta farbą, po której można pisać kredą. To także świeże kwiaty i zioła, miękki chodnik oraz stół lub wyspa kuchenna, przy której możesz spędzać czas z rodziną.

styl rustykalny - kuchnia
styl rustykalny - kuchnia

styl rustykalny - kuchnia

Kuchnia z jadalnią w 1. odc. "Domowych rewolucji"
Kuchnia z jadalnią w 1. odc. "Domowych rewolucji"

Kuchnia z jadalnią w 1

Urządzając kuchnię, pamiętaj, że warto kierować się przede wszystkim potrzebami domowników i możliwościami, jakie daje przestrzeń. Wybierz ulubiony styl, wydziel odpowiednie strefy i… baw się dobrze podczas aranżacji.

podziel się: