Zasłonić czy pomalować? Zobacz pomysły na to, co zrobić z grzejnikiem

Osłona na kaloryfer z "Domowych rewolucji"
Osłona na kaloryfer z "Domowych rewolucji"

Można sprawić, by stary kaloryfer był praktycznie niewidoczny we wnętrzu. Poznaj sposoby na to, jak zasłonić grzejnik lub go pomalować.

Na wymianę kaloryfera podczas remontu decyduje się niewielu. Stare grzejniki nie są jednak zbyt estetyczne, ale my znamy sposoby na to, jak je ukryć.

Gotowe maskownice

W sklepach budowlanych znajdziecie gotowe maskownice, czyli osłony na kaloryfer, w różnych kształtach i kolorach. Ich montaż jest bardzo prosty i w kilka chwil problem brzydkiego kaloryfera jest rozwiązany.

Zrób to sam

Osłonę na kaloryfer niewielkim kosztem i nakładem pracy możecie zrobić też sami lub zamówić u stolarza. Wtedy będziecie mogli idealnie dopasować jej wygląd do reszty wnętrza. Najprostszą osłonę wykonacie ze sklejki pomalowanej np. na kolor ścian. Pamiętajcie jednak, żeby na górze zostawić ujście na gorące powietrze z grzejnika, lub zrobić otwory w osłonie.

Osłona na kaloryfer z "Domowych rewolucji"
Osłona na kaloryfer z "Domowych rewolucji"

Osłona wielofunkcyjna

Osłona może pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i praktyczną. Może ona być oparciem ławki, której siedzisko dodatkowo może być skrzynią np. na zabawki. Jak ją wykonać, pokazali Dorota Szelągowska i Darek Stolarz w programie "Dorota was urządzi".

Ława - osłona na kaloryfer krok po kroku:

  • pobierz wymiary
  • zaprojektuj skrzynię - jej siedzisko powinno mieć ok. 40 cm głębokości
  • przytnij płyty meblowe do odpowiednich wymiarów (możesz poprosić o to w sklepie, w którym kupujesz płyty)
  • nawierć dziury w płycie, która będzie frontem skrzyni i za pomocą wkrętów połącz ją z bokami
  • dno mocujemy w ten sam sposób
  • oparcie, będące jednocześnie osłoną na kaloryfer, wykonaj z listewek mocowanych do pleców skrzyni
  • wszystkie listewki połącz jedną listwą zwieńczającą konstrukcję
  • w płycie, która będą klapą skrzyni, otwornicą wywierć otwory na zawiasy i zamontuj je
  • skrzynię możesz wzbogacić też o siłowniki, co ułatwi korzystanie z niej, zwłaszcza dzieciom
  • zamocuj klapę do skrzyni
  • za pomocą filcu i zaślepek meblowych wykończ mebel

Malowanie kaloryfera

Grzejnik może stać się ozdobą pokoju także dzięki pomalowaniu go. Możemy sprawić, że wtopi się w tło, wybierając kolor, którym pomalowane są ściany lub wręcz przeciwnie - że grzejnik będzie wyróżniał się na jej tle. Przed malowaniem trzeba dobrze oczyścić grzejnik z kurzu, pyłu i rdzy. Oczywiście, trzeba to robić, gdy jest zimny. Warto też odtłuścić go przed malowaniem, żeby farba lepiej się wytrzymała. Można malować grzejnik bez zdejmowania go ze ściany, ale wtedy trzeba zabezpieczyć folią malarską ścianę za nim i podłogę pod nim. Do malowania grzejnika wybierz specjalnie przeznaczoną do tego farbę. Nakładaj ją natryskowo lub pędzlem - do grzejnika z żeberkami najlepiej sprawdzi się wąski pędzel z długim włosiem, a do kaloryfera płytowego pędzel płaski. Nałóż dwie-trzy warstwy farby, zgodnie z zaleceniami producenta.

A jeśli nie chcesz kaloryfera malować, ani robić osłon, możesz go po prostu... pokochać! Prawda, że nawet stare grzejniki mogą wyglądać ładnie? :)

Kaloryfer w mieszkaniu z 8. odcinka 3. sezonu Domowych rewolucji
Kaloryfer w mieszkaniu z 8. odcinka 3. sezonu Domowych rewolucji
podziel się: