Burgund – jak używać koloru burgundowego we wnętrzach. Pomysły i inspiracje

burgund2.jpg
burgund2.jpg
Burgund to ciemna czerwień wpadająca w brąz. Burgundowy jest niezwykle eleganckim i modnym kolorem ścian i dodatków. Nie można jednak przesadzać z jego stosowaniem, ponieważ w nadmiarze może przytłoczyć. Do czego pasuje burgund we wnętrzach? Gdzie stosować kolor burgundowy?

Burgund – jaki to kolor?

Burgund to głęboki odcień czerwieni wpadający nieco w brąz. Przypomina kolor marsala, bordowy lub buraczkowy. Kolor wina zachwyca głębią czerwieni i kojarzy się z tajemniczością. Nic dziwnego – bordowy od niepamiętnych czasów zdobi królewskie szaty, insygnia i pałace. Stosowanie go we wnętrzu to sposób na stworzenie eleganckiej stylizacji. Dostojny burgund wymaga podobnych sobie towarzyszy, więc warto go zestawiać ze szlachetnymi materiały o wykończeniu najlepszej jakości.

CZY WIESZ, ŻE...

Nazwa burgund wywodzi się od barwy czerwonego wina z Francji. Produkuje się je w Burgundii – jednym z najbardziej znanych regionów winiarskich świata.

Kolor burgund – z czym łączyć?

Burgund bardzo dobrze będzie wyglądał we wnętrzach, w których dominują klasyczne meble i eleganckie dodatki. Ponieważ jest szlachetnym kolorem, możesz śmiało łączyć go z odcieniami ciemnego drewna, np. wenge. Bordowy i burgundowy ładnie komponują się też z każdym naturalnym wykończeniem drewna, a także marmurem i granitem.

Burgundowe ściany będą również współtworzyć wnętrze w modnym stylu eklektycznym. W wysokim lofcie, w zestawieniu z przytulnym fotelem uszakiem, rozłożystym fikusem i komodą stylizowaną na lata 60. ubiegłego wieku, stworzą stylizację niczym z PRL-u – takie aranżacje królują obecnie w katalogach architektów wnętrz.

burgund4.jpg
burgund4.jpg

burgund4

Głęboki odcień wina ładnie komponuje się z ciemną zielenią roślin pokojowych. Oczywiście pasuje do czystych barw, takich jak biel i czerń. Bordowy „lubi się” również ze złotem i srebrem. Jako mocny dodatek kolorystyczny w postaci fotela czy dywanu złamie monotonie szarości we wnętrzu. Możesz poeksperymentować z łączeniem burgunda z błękitem i granatem – zestawienie pozytywnie Cię zaskoczy!

Gdzie stosować burgund z umiarem?

burgund1.jpg
burgund1.jpg

burgund1

Ponieważ jest ciemnym kolorem, stosuj go z umiarem w niewielkich pomieszczeniach, by ich dodatkowo optycznie nie pomniejszać. Zamiast malować nim wszystkie ściany w kuchni, wybierz jedną z powierzchni – burgundowy kolor ściany w kuchni stanie się ciekawym tłem dla półki, na której ustawisz dekoracyjną zastawę, książki kucharskie lub inne ulubione ozdoby.

Garść inspiracji na kolor burgundowy we wnętrzach

  • Burgund – kolor ścian będzie doskonałym tłem dla biblioteczki. Zbiór książek będzie dzięki niemu prezentował się elegancko i dostojnie.
    • Ściana w kolorze burgund może być też świetnym tłem dla rodzinnej galerii zdjęć. Pomaluj na tę intensywną barwę jedną ze ścian w salonie i ozdób ją kilkoma lub nawet kilkunastoma ramkami z ulubionymi fotografiami. Ramki nie muszą jednakowe i symetrycznie rozstawione – zestawienie formatów i stylów wprowadzi pożądany eklektyzm do wnętrza.
      • Czy wiesz, że na rynku są dostępne nowoczesne farby, które w kilka minut przemienią starą komodę w dzieło sztuki użytkowej? Jeśli wybierzesz burgundową farbę, mebel nabierze stylu i za kilka złotych zafundujesz sobie metamorfozę salonu.
        burgund3.jpg
        burgund3.jpg

        burgund3

        Dodatki w kolorze burgundowym

        Jeśli nie chcesz malować ścian na burgundowo, możesz przemycić ten kolor do wnętrz w postaci dodatków. Zastosowanie tekstyliów to prosty i szybki sposób na zmianę aranżacji. Na szarą lub beżową kanapę połóż burgundowe poduszki – pokój od razu nabierze bardziej przytulnego charakteru. Burgund szczególnie dobrze prezentuje się jako aksamit lub welur. W sypialni rozwieś bordowe zasłony, a zyskasz romantyczny nastrój i w razie potrzeby dobre zaciemnienie w miejscu do spania.

        burgund.jpg
        burgund.jpg

        burgund

        podziel się: