Choinki żywe na pniu w doniczkach – jakie wybrać? Pielęgnacja drzewka

choinka w doniczce1.jpg
choinka w doniczce1.jpg
Choinka w mieszkaniu to obowiązkowy punkt każdego Bożego Narodzenia. Jej wygląd zmienia się jednak z biegiem lat wraz z trendami – mamy więc różne dekoracje, barwy przystrajania czy nawet formy drzewek świątecznych. Właśnie tak jest z żywymi choinkami na pniu. Dlaczego warto je wybrać i jak zrobić choinkę na pniu samodzielnie? Sprawdź!

Zalety choinek na pniu

Choinki na pniu to nowy sposób na przystrojenie mieszkania świątecznym drzewkiem. Takie choinki można stawiać bezpośrednio na podłodze i nie martwić się, że zabraknie miejsca pomiędzy gałązkami a posadzką, by ułożyć prezenty. To oryginalne rozwiązanie docenią także rodzice i posiadacze zwierząt – dekoracje i bombki będą dzięki niemu ułożone wyżej, a zatem staną się trudniej dostępne dla Twoich podopiecznych. Żywa choinka na pniu zachwyca niebanalnością i daje nowe możliwości aranżacyjne – a jak Ty ją wykorzystasz?

Żywa choinka na pniu – kupić czy zrobić?

Choinki na pniu można zarówno nabyć gotowe, jak i zrobić samodzielnie. Na te kupne warto się zdecydować, gdy nie ma się wiele czasu na przygotowanie świąt, a mimo to chce się zadbać o perfekcyjny, przytulny wystrój mieszkania na ten magiczny czas. Własnoręczne przycięcie żywej choinki na pniu wymaga natomiast więcej zaangażowania i poświęcenia wolnego czasu, jednak jest warte zachodu – dzięki temu możesz wystylizować drzewko tak, by prezentowało się jak najatrakcyjniej. Co więcej, Twoja choinka na pniu będzie też odpowiednio dopasowana do miejsca, w którym zamierzasz ją ustawić.

choinka w doniczce3.jpg
choinka w doniczce3.jpg

choinka w doniczce3

UWAGA

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie żywej choinki na pniu, pamiętaj, by wybrać do tego celu drzewko, które dobrze znosi przycinanie. Najlepiej sprawdzi się tutaj sosna.

Jak zrobić choinkę na pniu?

Najpierw wybierz odpowiednie do tego celu drzewko w donicy – te sprzedawane są w rozmiarach od ok. 1 do 2 metrów wysokości. Które z nich kupisz, zależy tylko od Twoich własnych preferencji i miejsca dostępnego w Twoim domu. Choinka na pniu to taka, której pień na dole jest całkowicie nagi, więc konieczne będzie usunięcie znajdujących się tam gałęzi – taki zabieg można wykonać do wysokości nawet 80 cm, jednak warto zacząć od dołu i obserwować, w którym momencie żywa choinka na pniu będzie się prezentowała najlepiej. Następnie warto wyrównać także gałęzie rosnące wyżej i uformować je w kształt stożka.

choinka z szyszek (2).jpg
choinka z szyszek (2).jpg

choinka z szyszek (2)

Żywa choinka na pniu – jak o nią dbać?

Kiedy już choinka na pniu zyska pożądaną formę, trzeba pamiętać o jej odpowiedniej pielęgnacji. Nie będzie się ona znacznie różniła od tradycyjnych drzewek świątecznych w doniczkach. O czym warto pamiętać?

Zahartowanie choinki na pniu – zanim wstawisz ją do ciepłego domu, pozostaw ją na kilka dni w miejscu przejściowym, czyli korytarzu, garażu lub na klatce schodowej, by przyzwyczaiła się do wyższych temperatur.Nie przesadzaj choinki na pniu – drzewka iglaste źle znoszą przesadzanie, dlatego lepiej skupić się na udekorowaniu doniczki, w której rosną, niż na wybieraniu nowej.Wybierz odpowiednie miejsce – nie trzymaj choinki na pniu w pobliżu grzejnika. Postaraj się ją ustawić w nieco chłodniejszym miejscu domu.Regularnie podlewaj – ważne, aby choinki na pniu zawsze miała wilgotne podłoże, w którym rośnie. Dzięki temu jej igły nie zaczną żółknąć, a drzewko dłużej posłuży jako dekoracja.

podziel się: