Inspiracje


Jak przygotować ściany do malowania?

0 Komentarze

Malowanie ścian pozwala szybko odświeżyć wnętrze. Zastanawiasz się, jak przygotować ściany do malowania? Nie wiesz, czy mycie ich jest konieczne? No i co z gruntowaniem przed malowaniem? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania!

Jak przygotować ściany do malowania? Plan pracy

Malowanie ścian i ich prawidłowe przygotowanie do tego procesu to czynności pracochłonne i kilkuetapowe. Co możesz zrobić, żeby remont i odświeżanie mieszkania sprawiły Ci jak najmniej problemów? Zacznij od ołówka, kartki i dokładnego rozplanowania pracy. Oto kilka podpunktów, które powinny znaleźć się na Twojej liście:

1. Wybór farby – najprzyjemniejsza i zarazem „najczystsza” część malowania ścian. Butelkowa zieleń w sypialni, efekt betonu w kuchni, a może dekoracyjny akcent z połyskiem w salonie? Wybierz farbę, która będzie odpowiednia do Twojego wnętrza.
2. Zakup materiałów – do malowania ścian potrzebujesz: farby, preparatu gruntującego, pędzli, wałków, folii, taśmy papierowej i kuwety malarskiej. Kup też papier ścierny, którym wyszlifujesz ewentualne nierówności.
3. Przygotowanie miejsca pracy – w tym kroku musisz zabezpieczyć lub usunąć z pokoju meble, okleić gniazdka, a także równomiernie rozłożyć i w niektórych miejscach podkleić folię malarską.
4. Mycie ścian przed malowaniem – przygotowanie ścian polega m.in. na ich oczyszczeniu z zabrudzeń, plam czy zadrapań. Jeśli zamalujesz je tylko nowym kolorem, bez uprzedniego zmycia, możesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego – tzn. jeszcze bardziej uwidocznić ubytki.
5. Gruntowanie przed malowaniem – malujesz daną ścianę po raz pierwszy? Jest ona wykonana z chłonnego materiału? A może zmieniasz diametralnie kolor? W każdej z tych sytuacji gruntowanie pozwoli Ci zwiększyć przyczepność podłoża.

Gruntowanie przed malowaniem ścian. Porady, jak to zrobić

Jak przygotować ściany do malowania? Przede wszystkim przez ich odpowiednie zagruntowanie. O ile samo mycie ścian przed malowaniem nie zawsze będzie konieczne (o czym piszemy w dalszej części artykułu), o tyle gruntowanie to dobry i prosty sposób na to, aby odświeżana ściana zachwycała nowym kolorem. Grunt pozwala przygotować dane podłoże na przyjęcie farby. Dodatkowo wzmacnia i zmniejsza chłonność ściany, daje lepszą przyczepność, pozwala na oddawanie wody, czyli poprawia tzw. paroprzepuszczalność.

Jak gruntować? Do nałożenia preparatu użyj pędzla. W przeciwieństwie do wałka malarskiego pozwoli Ci lepiej rozprowadzić grunt. Dobierając taki preparat, pamiętaj o właściwościach danego pomieszczenia, a także o rodzaju powierzchni, na której będzie stosowany. W gruntowaniu przed malowaniem najczęściej sprawdzi się grunt uniwersalny, a w nieco trudniejszych przypadkach – ten głęboko penetrujący.

Czy muszę myć ściany przed malowaniem?

Jeżeli ściany, na których będziesz pracował, są nowe i świeżo wykończone, to prawdopodobnie nie potrzebują aż tyle uwagi co te w starszych pomieszczeniach – zazwyczaj zakurzone lub zabrudzone tłustymi plamami. W pierwszej kolejności odkurz ściany miotełką lub ściereczką. Do ich mycia użyj wody i rozcieńczonego w odpowiednich proporcjach mydła malarskiego.

Jak przygotować ściany do malowania? Dokładnie je oczyść, pozbądź się zalegającego kurzu i postaw na dobry preparat gruntujący. Odradzamy użycie tych za kilkanaście złotych – ich działanie będzie przypominało przemycie ściany wodą, nie zaś gruntowanie. Powodzenia!