Inspiracje


Jak zapakować prezent w papier ozdobny?

0 Komentarze

Nie wiesz, jak zapakować prezent, ale nie chcesz kupować gotowych torebek? Przedstawiamy najłatwiejsze sposoby, dzięki którym samodzielnie udekorujesz dowolny upominek krok po kroku – nawet, jeśli brakuje Ci wprawy w pakowaniu prezentów w papier.

Pakowanie prezentów w papier – od czego zacząć?

Zanim w pełni opanujesz sztukę pakowania prezentów, najłatwiej będzie Ci zacząć od upominków w pudełku. Przedmiot o regularnych kształtach i typowych wymiarach bez problemu owiniesz eleganckim papierem do pakowania.

Myślisz, że brakuje Ci talentu do prac manualnych? Bez obaw – wystarczy tylko nieco ćwiczeń, a nauczysz się, jak ładnie zapakować prezent bez sięgania po banalną ozdobną torebkę. Nawet jeśli zrobisz to nieidealnie, adresat na pewno doceni serce włożone we własnoręczne udekorowanie upominku.

Od czego zacząć pakowanie prezentów w papier? Najpierw zapewnij sobie wygodne miejsce do pracy – odpowiednio duży, równy blat lub kawałek twardej podłogi. Zadbaj też o dobre oświetlenie, dzięki któremu nie umkną Ci żadne detale. Przygotuj potrzebne materiały: papier ozdobny, ostre nożyczki, taśmę dwustronną lub zwykłą, a także długą materiałową wstążkę.

 

WSKAZÓWKA

Kupując papier ozdobny zwróć uwagę na jego gramaturę – im grubszy, tym lepszy. Jeśli dopiero zaczynasz naukę pakowania prezentów, wybierz wzorzysty papier o matowej powierzchni. Będzie mniej się ślizgał, a ewentualne niedociągnięcia nie będą rzucać się w oczy.

Jak zapakować prezent w papier – krok po kroku

  1. Rozwiń papier ozdobny i połóż na nim prezent. Odmierz i przytnij taki kawałek papieru, który po najdłuższej stronie obejmie całe pudełko, a po bokach będzie sięgać do połowy wysokości.
  2. Owiń ciasno najszerszą stronę pudełka i sklej papier. Jeśli używasz tradycyjnej taśmy, uważaj, żeby nie powstały pod nią nieestetyczne bąble.
  3. Ustaw prezent w taki sposób, by linia łączenia znajdowała się na górze. Upewnij się, że pudełko znajduje się dokładnie na środku papieru.
  4. Przytrzymując prezent, zagnij jeden z boków w dół – tak, by po obu stronach powstały równe trójkątne ścianki. Uważaj, by nie przerwać papieru na rogach pudełka!
  5. Zagnij boczne ścianki do wewnątrz i starannie zaprasuj. Powstanie kształt trójkąta lub trapezu. Aby całość wyglądała bardziej estetycznie, 2-3 centymetry końcówki równo zawiń do środka i zabezpiecz.
  6. Powstały w ten sposób trapez przyklej do bocznej ścianki pudełka.
  7. Powtórz powyższe kroki na drugim boku. Dla lepszego efektu przewiąż prezent szeroką wstążką z materiału. Gotowe!

Jak zapakować prezent w papier ozdobny 2.jpg

Jak zapakować książkę w papier ozdobny?

Książki to kolejny popularny upominek, który bez trudu samodzielnie zapakujesz w papier, postępując według powyższej instrukcji. Podobnie jak prezenty w pudełkach, książki mają najczęściej regularny kształt. Wyzwaniem mogą jednak okazać się ich niewielkie wymiary – to one sprawiają, że wszelkie niedociągnięcia bardzo rzucają się w oczy. Dlatego przy pakowaniu książek w papier prezentowy trzeba wykazać się wyjątkową starannością.

Jak zapakować prezent w papier ozdobny 1.jpg

Nie wiesz, jak zapakować książkę? Sprawdź nasze wskazówki:

Pakując książki uważaj, by ostre rogi okładki nie przerwały papieru. Aby tego uniknąć, koniecznie wybierz papier ozdobny o wysokiej gramaturze. Możesz też przed pakowaniem owinąć książkę pojedynczą warstwą folii bąbelkowej.
Jeśli masz do zapakowania bardzo cienką książkę, ostrożnie odmierz kawałek papieru – w takim wypadku boki będą zachodzić na tylną część prezentu, ale nie mogą być zbyt długie.
Aby zapakować książkę w efektowny i ekologiczny sposób, możesz wykorzystać kawałek szarego papieru pakowego. Wystarczy, że ręcznie ozdobisz go za pomocą złotego sznurka, wstążki, kolorowych naklejek lub (w okresie świątecznym) świerkowej gałązki.

Jak zapakować prezent w papier ozdobny 4.jpg

 

Jak zapakować prezent o nieregularnych kształtach?

Nieco trudniejsze będzie zapakowanie w papier prezentu, którego kształt odbiega od standardowego sześcianu. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z ich samodzielnego udekorowania.

Oto najprostsze sposoby na zapakowanie prezentu o nietypowym kształcie:

podłużne przedmioty, butelki i walcowate pudełka – prezent owiń papierem i sklej, a następnie zbierz i zwiąż wstążeczkami na obu końcach jak opakowanie cukierka,
przedmioty o nieregularnym, spłaszczonym kształcie, a także miękkie paczki (ubrania, pościel i poduszki) – odmierz kawałek papieru, złóż na pół i sklej tak, by wokół upominku powstał „tunel”. Końce spłaszcz i zwiń w ciasny rulonik, który przykleisz taśmą.