Malowanie płytek – zrób to sam!

Jak przemalować kafelki?
Stare pytki ceramiczne w łazience lub w kuchni nie wyglądają już modnie, nie pasują do nowych mebli, są porysowane albo po prostu Ci się znudziły? Zamiast wymiany okładziny na nową, zdecyduj się na zakup farby do płytek i sam je odnów. Malowanie glazury nie jest trudne, a pozwoli Ci zupełnie zmienić dotychczasowy wygląd ścian. Do dzieła!

Dlaczego malowanie płytek to dobry pomysł?

Wymiana okładziny ceramicznej wiąże się z poważnym remontem i sporym kosztem. Skuwanie starych kafelków i przygotowanie powierzchni do położenia nowych zajmuje dużo czasu, a przy okazji powoduje bałagan. Zakup materiałów i opłacenie fachowca, który prawidłowo ułoży płytki na ścianie lub podłodze, wymaga z kolei sporych nakładów finansowych. Na szczęście tych wszystkich problemów możesz łatwo uniknąć, wybierając specjalną, prostą w użyciu farbę do płytek.

Emalie do renowacji kafli podłogowych i ściennych umożliwiają szybkie odnowienie okładzin ceramicznych – wszystko niskim kosztem i bez potrzeby planowania większego remontu. To doskonały sposób na metamorfozę wnętrza, gdy dotychczasowa okładzina jest w dość dobrym stanie, ale jej wygląd już Ci nie odpowiada. Co bardzo ważne, malowanie płytek łazienkowych lub kuchennych wykonasz bez trudu samodzielnie, bo zadanie to nie różni się od malowania ścian tradycyjną farbą.

Jaka farba do płytek ceramicznych będzie najlepsza?

Producenci emalii renowacyjnych oferują produkty o różnym składzie i przeznaczeniu. Znajduje się wśród nich zarówno farba do płytek podłogowych, jak i farba do glazury, czyli kafli układanych na ścianach. Oba rodzaje emalii często nadają się do płytek w kuchni i łazience. Oba mogą także różnić się właściwościami, dlatego każdy produkt powinien być stosowany zgodnie ze wskazówkami podanymi przez producenta – w innym przypadku nie ma gwarancji, że uzyskana powłoka zachowa oczekiwaną trwałość.

WARTO WIEDZIEĆ

Farba do płytek może mieć też charakter uniwersalny – taki produkt wykorzystasz zarówno do przemalowania kafelków na ścianie, jak i na posadzce. Co ciekawe, na rynku znajdziesz także emalie o szerszym zastosowaniu, które poza powierzchniami ceramicznymi sprawdzą się też na drewnie, meblach, a nawet grzejnikach.

Do malowania płytek łazienkowych i kuchennych nie nadają się zwykłe farby. Jedynie emalie o specjalnym przeznaczeniu trwale przylegają do gładkich, szczelnych okładzin ceramicznych, pozostawiając na nich powłokę odporną na działanie wody, detergentów, ścieranie i zmywanie. Wybór kolorów takich produktów jest bardzo duży – od modnej bieli i jasnych szarości, aż po odcienie ziemi, błękitu, zieleni itp. Możesz także wybierać spośród farb o różnym stopniu połysku.

Malowanie płytek łazienkowych w kilku krokach

Malowanie płytek łazienkowych lub kuchennych nie jest trudne, a klucz do uzyskania trwałego i estetycznego efektu stanowi postępowanie zgodnie z instrukcją producenta konkretnej farby. Oto najważniejsze etapy odnawiania glazury i zasady, których należy przestrzegać:

1. Przygotuj podłoże – glazura i płytki podłogowe muszą być czyste, odtłuszczone i suche. Płytki szkliwione i te narażone na częste zmywanie mogą wymagać także zmatowienia papierem ściernym.2. Zagruntuj podłoże lub pomaluj farbą podkładową – zwykle jest to potrzebne, by zwiększyć przyczepność farby do płytek, ale nie każdy produkt tego wymaga,3. Dokładnie wymieszaj farbę.4. Nałóż pierwszą warstwę farby – na powierzchnię płytek aplikuj ją wałkiem gąbkowym, a na fugi – niedużym pędzlem. Kieruj się od narożnika ku środkowi okładziny i jej przeciwległym brzegom.5. Po upływie określonego przez producenta czasu nałóż drugą warstwę farby i pozostaw do wyschnięcia. Farba do płytek ceramicznych potrzebuje zwykle 2-3 tygodni, by całkowicie się utwardzić, dlatego w tym czasie zachowaj ostrożność – unikaj moczenia jej wodą i zmywania.

Jeśli planujesz odnowić płytki ceramiczne, sprawdź też dalsze wskazówki, jak przemalować kafelki. Wybierz emalię renowacyjną, zaopatrz się w niezbędne narzędzia i zacznij wielką metamorfozę kuchni lub łazienki, która odmieni Twoje wnętrze nie do poznania!

podziel się: