Peperomia – uprawa, odmiany i pielęgnacja kwiatu doniczkowego w domu

Peperomia 1 (raindrop).jpg
Peperomia 1 (raindrop).jpg
Piękne, ozdobne liście i ponad 1000 różnych odmian – to sprawia, że peperomia jest rośliną chętnie wybieraną jako kwiat doniczkowy. Ma jednak spore wymagania – przeczytaj, o czym warto pamiętać przy uprawie pieprzownika!

Peperomia – kwiat doniczkowy o ozdobnych liściach

Peperomia to jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych, zwany również pieprzownikiem. Rośliny z tego rodzaju są zazwyczaj średniej wielkości, a ich wysokość sięga maksymalnie 50 centymetrów. Peperomia to roślina kwitnąca – wydłużone, zielono-żółte kwiatostany mają postać wystających w górę pędów, które pojawiają się w okresie letnim.

To nie kwiaty peperomii są jednak największą ozdobą tej rośliny. Pieprzownik wyróżnia się przede wszystkim pięknymi, ozdobnymi liśćmi na wzniesionych pędach. Ich wybarwienie różni się w zależności od gatunku i odmiany – od gładkich, błyszczących liści ciemnozielonych, po takie w odcieniach czerwieni i bordo.

Peperomia 3 (puteolata).jpg
Peperomia 3 (puteolata).jpg

Peperomia 3 (puteolata)

Peperomia – odmiany najlepsze do uprawy w domu

Choć na świecie istnieje ponad 600 gatunków i nawet 1000 różnych odmian peperomii, tylko niektóre z nich nadają się do uprawy w domu jako kwiaty doniczkowe. Najpopularniejsze z nich, często spotykane w Polsce, to:

Peperomia caperata, znana też pod nazwą peperomia kędzierzawa – to niska, 15-centymetrowa bylina o pomarszczonych liściach w kolorze ciemnozielonym i białych, wydłużonych kwiatach przypominających ogonki myszy. Występują również odmiany tej rośliny o innym wybarwieniu – na przykład peperomia ‘Rosso’ o przykuwających wzrok, fioletowych liściach;Peperomia polybotrya ‘Raindrop’ – średniej wielkości odmiana o dużych, sercowatych liściach w kształcie łezki. Wyróżnia je gładka, lśniąca powierzchnia oraz ciemnozielone wybarwienie, które kontrastuje z jaśniejszym kolorem gałązek;Peperomia obtusifolia, występująca też jako peperomia tępolistna – to często uprawiany w Polsce gatunek pieprzownika o wysokości około 30 centymetrów. Roślina ma gęste, owalne liście w kolorze jasnozielonym, o gładkiej i błyszczącej powierzchni.

Peperomia – uprawa i wymagania rośliny doniczkowej

Peperomia nie jest najłatwiejszą w uprawie rośliną. Ponieważ gatunek ten naturalnie występuje w strefie tropikalnej, ma swoje wymagania. Najlepiej rozwija się w środowisku zacienionym, o wysokiej wilgotności powietrza – na przykład w kuchni lub w łazience. Nie oznacza to jednak, że kwiat potrzebuje częstego nawadniania. Wręcz przeciwnie, peperomia ma mięsiste liście, które pełnią funkcję magazynu wody. Dzięki temu roślina ta wymaga podlewania tylko w momencie, gdy jej podłoże zaczyna być suche.

WSKAZÓWKA

Uprawiając peperomię, trzeba mocno uważać, by nie przesadzić z podlewaniem. Zbyt wilgotna gleba może bowiem sprawić, że korzenie rośliny zaczną gnić. Aby temu zapobiec, podczas przesadzania peperomii na dnie doniczki z otworami ułóż cienką warstwę drenażową z kamyków.

Peperomie są też bardzo wrażliwe na zmiany temperatur. Ich liście marzną już przy 6-8 stopniach Celsjusza, dlatego nie należy wynosić rośliny na zewnątrz w miesiącach jesienno-zimowych. Od wiosny do jesieni optymalna temperatura dla uprawy tej rośliny wynosi od 20 do 25 stopni Celsjusza, a zimą – około 5 stopni mniej.

Peperomia 2 (caperata).jpg
Peperomia 2 (caperata).jpg

Peperomia 2 (caperata)

Domowa uprawa peperomii – najczęstsze problemy

Starasz się zapewnić swojej peperomii perfekcyjne warunki, ale rezultaty pozostawiają sporo do życzenia? Oto najczęstsze problemy występujące przy uprawie tej rośliny wraz z rozwiązaniami:

opadające liście – to sygnał, że temperatura otoczenia jest zbyt niska. Przestaw doniczkę do cieplejszego pomieszczenia, aby uniknąć przemarznięcia peperomii;zasychające brzegi i marszczenie się liści – to efekt uprawy w zbyt suchym otoczeniu. Zadbaj o to, by zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu i regularnie przecieraj liście wilgotną szmatką;nieestetyczne plamy na liściach – to poparzenia, które powstają, gdy peperomia rośnie w zbyt mocno nasłonecznionym miejscu. Zapewnij roślinie większe zacienienie;wydłużone pędy rośliny – to objaw niewystarczającego nasłonecznienia. Zmień położenie doniczki.

podziel się: