Rosiczka – uprawa i pielęgnacja rośliny w domu. Jakie są odmiany?

Rosiczka - 2.jpg
Rosiczka - 2.jpg
Rośliny owadożerne są fascynujące, a przy tym bardzo pożyteczne i dekoracyjne. Jedną z nich jest rosiczka, która występuje w licznych odmianach. Z powodzeniem można ją hodować w domu, ograniczając przy tym ilość owadów wewnątrz budynku. Jak uprawiać rosiczkę? Jaką odmianę wybrać? Czy muchołówka i rosiczka to ta sama roślina? Dowiedz się teraz!

Rosiczka a muchołówka – czy to ta sama roślina?

Często muchołówkę mylnie nazywa się rosiczką. Jednak należy wiedzieć, że są to dwie zupełnie różne rośliny, choć pochodzą z tej samej rodziny – rosiczkowatych. Muchołówka amerykańska jest jedynym przedstawicielem swojego rodzaju, podczas gdy do rodzaju Drosera (rosiczki) należy aż 187 gatunków.

Obu roślin nie sposób pomylić, jeśli zna się charakterystykę ich wyglądu. Muchołówka amerykańska prezentuje się bardzo drapieżnie przez typowe szczęki, w które chwyta swoje zdobycze. To właśnie taka wizja roślin owadożernych najbardziej wpisała się w kulturowe wyobrażenie. Rosiczka natomiast wygląda łagodniej, niemal niewinnie – na ich długich, wąskich liściach znajdują się czerwonawe czułki zakończone gruczołem, który z kolei wydziela ciecz przypominającą kroplę rosy. To właśnie ona wabi niczego nie podejrzewające owady.

CZY WIESZ, ŻE...

W Polsce występuje kilka gatunków rosiczki – są objęte ścisłą ochroną i nie należy ich pozyskiwać z natury do hodowli domowej. Po okazy do własnej uprawy należy zgłosić się do specjalistycznych sklepów.

Charakterystyka rosiczki

Liście rosiczki, w zależności od odmiany, tworzą rozetę o średnicy do 10 cm. Dzięki licznym włoskom i lepkim kroplom cieczy wygląda bardzo efektownie i atrakcyjnie, a przez to świetnie nadaje się jako dekoracja domów. Z podobieństwa wydzieliny do kropel rosy wzięła się także nazwa tej rośliny – droseros z greckiego oznacza bowiem „zwilżony rosą”.

Wydzielina rosiczki skutecznie unieruchamia owady i pozwala roślinie na powolne zamknięcie liści – w przypadku muchołówki szczęki zamykają się błyskawicznie, rosiczka potrzebuje na to więcej czasu. Następnie ofiara jest powoli trawiona poprzez rozpuszczanie w enzymach i wchłaniana przez roślinę.

Rosiczka - 1.jpg
Rosiczka - 1.jpg

Rosiczka - 1

Rosiczka – odmiany

Uprawa rosiczki w domu możliwa jest w przypadku wielu odmian i gatunków. Oto najpopularniejsze rosiczki domowe:

rosiczka okrągłolistna,rosiczka długolistna,rosiczka przylądkowa,rosiczka Alicji,rosiczka dwudzielna,rosiczka królewska,rosiczka łyżeczkowata.

Uprawa rosiczki domowej

W naturalnym środowisku rosiczki można spotkać na stanowiskach ubogich w składniki pokarmowe i niezbyt urodzajnych, kwaśnych, kamienistych, piaszczystych, a nawet torfowych glebach. Z tego względu rośliny musiały dostosować się do warunków i znaleźć inną metodą pozyskiwania składników odżywczych z natury. Mimo sporych możliwości adaptacyjnych, pielęgnacja rosiczki powinna być bardzo precyzyjna.

Trzeba pamiętać, że jest to roślina ciepłolubna i przez cały sezon potrzebuje temperatury ok. 20°C lub więcej – zimą może przebywać w chłodzie, ale jest bardzo wrażliwa na mrozy. Rosiczka bardzo źle znosi niedobory wody, dlatego należy zadbać o stałą wilgotność podłoża, w którym jest zasadzona. Sama gleba zaś nie może być zbyt żyzna – powinna być zbliżona składem do ziemi, w jakiej rośnie w naturze, a więc nie może być zasobna. Do podlewania używaj wody destylowanej lub odfiltrowanej – twarda woda jest zbyt wapienna dla rosiczki. Bardzo ważna jest także ochrona rosiczki domowej przed przeciągiem.

Uprawa rosiczki w domu, choć wymagająca, jest na pewno bardzo satysfakcjonująca, a do tego przynosi dodatkowe korzyści w postaci mniejszej liczby owadów w domu.

podziel się: