Secesja – charakterystyka wystroju wnętrz. Jak rozpoznać styl secesyjny?

Secesja
Secesja
Choć styl secesyjny przeżywał rozkwit w latach 1890-1918, jego nieco unowocześniona wersja wciąż cieszy się sporą popularnością. Jak urządzić wnętrze inspirowane czasami secesji? Oto garść wskazówek, które Ci w tym pomogą!

Cechy secesji we wnętrzach

Urządzając nowoczesne wnętrze w stylu secesyjnym, powinieneś koniecznie zwrócić uwagę na następujące aspekty:

zastosowanie płynnych, prostych linii inspirowanych tradycyjną sztuką japońską,obecność ornamentalnych wzorów,finezyjne, roślinne i zwierzęce zdobienia – zarówno w postaci wzorów na tekstyliach czy meblach, jak i rzeźb czy drzeworytów,misternie dopracowane szczegóły na każdym polu,zamiłowanie do pionowych, a wręcz strzelistych form,łączenie dekoracyjnego charakteru przedmiotów z praktycznym zastosowaniem,przewaga ciemnych kolorów nad jasnymi.

WARTO WIEDZIEĆ

Czy wiesz, skąd wzięła się nazwa „secesja”? W 1892 roku setka twórców, którym nie odpowiadały konserwatywne zasady współczesnej sztuki, założyła własną organizację pod nazwą Secesja Monachijska. Trend bardzo szybko rozprzestrzenił się w innych krajach, gdzie powstały analogiczne ugrupowania, również pod szyldem Secesji. Estetyka charakterystyczna dla młodych, zbuntowanych twórców stała się podstawą tego, co dziś jest znane pod pojęciem stylu secesyjnego.

Meble secesyjne, czyli antyki w nowoczesnym wydaniu

Nawet nowocześnie wykończone wnętrze nabierze secesyjnego uroku, jeśli wykończysz je meblami utrzymanymi w stylu art nouveau. Po czym je rozpoznasz?

Styl secesyjny kocha naturalne materiały, a w szczególności drewno. To właśnie z niego są najczęściej wykonywane meble stylizowane na secesyjne.Secesja to także zabawa światłem. Meble powinny mieć zatem elementy, które ją umożliwiają – takie jak witraże, lustra czy po prostu połyskujące elementy.W stylistyce art noveau co prawda królują ciemne barwy, ale nie niepodzielnie. Warto przełamywać je jasnymi, a najlepiej pastelowymi akcentami, które nadadzą całej aranżacji ciepły domowy charakter.Meble secesyjne mogą być również zdobione kutymi, żeliwnymi dekorami pokrytymi roślinnymi motywami.

Styl secesyjny – czy wciąż jest w modzie?

Współcześnie zaadaptowany styl secesyjny wciąż znajduje szerokie grono wielbicieli. Komu na pewno przypadnie do gustu taka aranżacja? Przede wszystkim osobom, które są sentymentalne, kochają sztukę i dobrze czują się wtedy, gdy są otoczone pięknymi przedmiotami. Bogato zdobione meble secesyjne bez dwóch zdań przypadną też do gustu osobom, którym zależy na wyrafinowanym, a przy tym luksusowym charakterze wnętrza.

Wbrew pozorom secesyjne aranżacje sprawdzą się nie tylko w przedwojennych kamienicach czy starych domach „z duszą”, ale nawet w nowoczesnych apartamentowcach czy lekko industrialnych loftach. Wystarczy tylko odrobina kreatywności i dobry pomysł na wnętrze.

podziel się: