Wrzosy – uprawa i pielęgnacja w domu. Kiedy przycinać wrzos w doniczce?

Wrzos
Wrzos
Jesienny ogród urzeka pięknem wyjątkowych, kwitnących w tym czasie roślin. Mowa o wrzosach, które szczególnie imponująco prezentują się w dużych skupiskach. Ich piękno można jednak wyeksponować także w mieszkaniach. Czy wrzosy w domu są dobrym pomysłem? Jak o nie dbać?

Czy można hodować wrzosy w domu?

Wrzos w doniczce może być piękną dekoracją jesienną każdego mieszkania. Należy się jednak liczyć z tym, że jego żywotność będzie o wiele krótsza niż w przypadku roślin rosnących w ogrodzie. Można zatem liczyć na kilkanaście dni, maksymalnie kilka tygodni kwitnienia wrzosów w domu. Już od końcówki lata postaw na zmianę kolorystyki w wystroju mieszkania – a więc barwy jesieni, zaczynając właśnie od wrzosów. Robiąc ozdoby sezonowe tak wcześnie, możesz wydłużyć ich piękne oblicze, jeśli po przekwitnięciu jednych wrzosów w doniczce, zastąpisz je nowymi.

CZY WIESZ, ŻE...

Istnieje przesąd, według którego wrzos w domu ma przynosić pecha i choroby. Jeśli więc jesteś osobą przesądną, wybierz inne jesienne dekoracje do domu.

Wymagania uprawowe wrzosów w doniczce

Zarówno wrzosy w doniczce, jak i te zasadzone bezpośrednio w gruncie, mają takie same wymagania uprawowe. Powinny być lekko osłonięte przed słońcem, a zatem, jeśli planujesz ustawić je na parapecie, musisz zadbać, by promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na roślinę. Co więcej, nie może być ona narażona na zbyt suche i ciepłe powietrze – jeśli zaczniesz sezon grzewczy przed przekwitnięciem wrzosów, pamiętaj, by nie trzymać roślin w pobliżu kaloryferów.

Wrzosy najlepiej rosną w kwaśnej, dobrze przepuszczalnej ziemi, dlatego jeśli sadzisz je samodzielnie, koniecznie dobierz do nich takie podłoże – w przypadku kupienia gotowego wrzosu w doniczce z pewnością będzie on miał odpowiednie warunki.

Jak podlewać wrzosy? Najlepiej nie szczędzić im wody. Zalecane jest nawet codzienne podlewanie, ale odpowiednio wymierzonymi ilościami wody – jej nadmiar także może być szkodliwy. Najważniejsze jednak, by nie dopuścić do przesuszenia ziemi. Z pewnością nie zaszkodzi również dawkowanie bardzo niewielkich ilości nawozu do roślin kwasolubnych.

Kiedy sadzi się wrzosy? Pierwsze okazy w doniczkach możesz dostać już w połowie sierpnia – od razu przystąp do dekorowania swojego mieszkania!

Kiedy przycinać wrzosy?

Przycinanie wrzosów ma na celu ich lepsze rozkrzewienie, rozrośnięcie się i wzbogacenie kwitnienia na kolejny rok. Zabieg ten wykonuje się wiosną, o ile roślina przetrwa zimę. Co zrobić zatem z wrzosem po przekwitnięciu, by móc się cieszyć jego urokiem także w następnym sezonie? Przede wszystkim należy schować go w chłodnym miejscu, a nawet zalecane jest wkopanie go do gruntu – jednak na dobrze osłoniętym stanowisku.

Dodatkowo warto go przykryć wtedy igliwiem, by mieć pewność, że nie przemarznie. Powinno się również utrzymać odpowiednią wilgotność gleby – by zapobiec wyschnięciu bryły korzeniowej.

Jak uratować uschnięty wrzos?

Czasami, pomimo usilnych starań, coś może pójść nie tak, a roślinka może przyschnąć. Czy istnieje szansa na uratowanie uschniętego wrzosu? W takiej sytuacji warto spróbować poobcinać uschnięte gałązki i obserwować, jak roślina się zachowuje. Jeśli wypuści nowe pędy, wówczas możliwe jest odratowanie wrzosu, pod warunkiem, że nie będzie się go często podlewało i odżywi się go nawozem. Z pewnością za Twoje starania odwdzięczy się swoim doskonałym, ozdobnym kwieciem.

Wrzos w doniczce to doskonała dekoracja jesienna – jeśli chcesz, by stała się elementem wystroju Twojego domu, koniecznie zadbaj o zapewnienie roślinie idealnych warunków do rozwoju!

podziel się: