Amarant – jak używać koloru amarantowego we wnętrzach? Pomysły i inspiracje

amarant.jpg
amarant.jpg

Amarant to kolor, który ożywi każde wnętrze. Należy go jednak stosować z umiarem. Z czym łączyć amarant w pokoju? Do jakich dodatków wnętrzarskich pasuje amarantowy kolor ścian? Czy amarant jest modnym kolorem ścian? Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące tej barwy we wnętrzu.

Amarant – jaki to kolor?

Amarant jest odcieniem czerwieni przechodzącej w fiolet i róż. Jest zbliżony do fuksji i często określa się go jako „fioletowy róż” czy „róż wpadający we fiolet”. W zależności od tego, z czym go połączysz, może prezentować się w pomieszczeniu elegancko lub nowocześnie.

Kolor amarantowy – z czym łączyć? Jakich odcieni amarant „nie lubi”?

Kolor amarantowy pasuje do wszelkich szarości – grafitu, stalowego, marengo, siwego czy popielatego. Dlatego, jeśli amarant ma być wiodącym kolorem w pomieszczeniu, łącz go z szarymi dodatkami, które go nieco stonują. I odwrotnie – amarantowe w kolorze dodatki świetnie przełamią monotonię szarości. Kolor ten doskonale pasuje do wnętrz w stylu nowoczesnym, gdzie dominują tynki strukturalne imitujące beton. Jako dodatek pasuje do marmurów i popielatego drewna. Amarantowe elementy wystroju wnętrz świetnie skomponują się też ze sprzętem kuchennym w kolorze inox, czyli stali.Kolor amarant komponuje się też z bielą i czernią – jest równie wyrazisty. Meble o frontach w tej barwie dodatkowo wykończone folią o wysokim połysku będą doskonałym tłem dla mieniących się żyrandoli w stylu glamour. Wielbiciele pałacowego przepychu pokochają amarantowy za jego umiejętność łączenia się ze złotem i srebrem.Z jakimi barwami nie łączyć koloru amarantowego? Przyjmuje się, że kolor fuksja i amarant nie pasują do czerwieni, limonki, pomarańczy i fioletu. Oczywiście jest to tylko umowna reguła – wszystko zależy od ilości i natężenia kolorów. Jeśli będą zestawione z umiarem, połączenie może być udane.

amarant1.jpg
amarant1.jpg

amarant1

CZY WIESZ, ŻE...

Nazwa amarant wywodzi się od rośliny. Amarantus, inaczej szarłat, zachwyca pięknym kwiatostanem w kolorze głębokiego różu.

Amarantowe dodatki do wnętrza

Jeśli nie chcesz, aby amarant przytłoczył inne kolory ścian w kuchni czy salonie, wykorzystaj jedynie dodatki o tej intensywnej barwie. Oto garść inspiracji!

Amarantowe poduszki w salonie ożywią kolorystycznie najnudniejszą szarą kanapę. Możesz postawić na włochate lub gładkie tekstylia – miękkie tkaniny w kolorze fuksji sprawią, że wnętrze salonu będzie wyglądać przytulnie.Szukasz szybkiego sposobu na metamorfozę łazienki? Amarantowe dywaniki i akcesoria łazienkowe odmienią oblicze pomieszczenia i nadadzą mu modny charakter. Pasują do jasnych – białych i kremowych – płytek.Jak wprowadzić kolor amarant do sypialni bez malowania ścian? Grubsze, amarantowe zasłony nie tylko odmienią wystrój, ale też dobrze wyciemnią wnętrze, gdy trzeba, zapewniając dobry sen.Amarant w pokoju dziecka to świetny zamiennik dla banalnego jasnego różu. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że spodoba się każdej dziewczynce. Trafione amarantowe dodatki w pokoju dziecka to np. ciepły, miękki dywan, atłasowe poduszki, półki na zabawki czy lampa sufitowa.

Amarant jako dominujący, modny kolor ścian

amarant3.jpg
amarant3.jpg

amarant3

Jeśli chcesz pomalować pokój na kolor amarantowy, nie pokrywaj nim wszystkich ścian, ponieważ można łatwo przesadzić i odcień sprawi, że pomieszczenie będzie prezentować się krzykliwie. Wybierz jedną powierzchnię do pomalowania. Ten odcień różu/czerwieni będzie świetnie prezentował się np. w sypialni na ścianie za łóżkiem, stanowiąc jego wezgłowie. Fuksja i amarant w sypialni wprowadzą romantyczny nastrój i będą udanie komponować się ze spokojnymi odcieniami szarości, idealnie pasując do pomieszczeń przeznaczonych na odpoczynek. Amarant we wnętrzu sprawi, że pokój nie będzie nudny.

podziel się: