Amarylis w doniczce – jak uprawiać kwiat w domu? Pielęgnacja i podlewanie

Amarylis w doniczce - 1.jpg
Amarylis w doniczce - 1.jpg
Nie ma chyba ogrodnika-amatora, który przynajmniej raz nie zachwyciłby się nad pięknem kwiatów amarylisa. Ta niewielka roślina o rozłożystych, barwnych kielichach wznoszących się na szczytach długich, dumnych łodyg to prawdziwa królowa kwiatów doniczkowych. Zobacz, jak pielęgnować amarylis, by obdarzył Cię takimi kwiatami!

Kwiat amarylis w doniczce – co warto wiedzieć?

Kupując amarylis, koniecznie zwróć uwagę na jego łacińską nazwę umieszczoną na opakowaniu. Dlaczego to tak ważne? Prawdziwy amarylis to Amarylis belladonna, jednak pod tą samą polską nazwą pojawia się również Hippeastrum, czyli zwartnica – pochodząca z Ameryki Południowej roślina z rodziny amarylkowatych. Choć na pozór obie wyglądają dość podobnie, mają zupełnie odmienne upodobania. Pielęgnując tę drugą odmianę tak jak „prawdziwy amarylis”, możesz więc nie osiągnąć oczekiwanego efektu.

Amarylis – pielęgnacja miesiąc po miesiącu

Niestety, uprawa amarylisa nie należy do najprostszych i wymaga Twojej uwagi niemalże przez cały rok. Ale spokojnie – przygotowaliśmy dla Ciebie krótką ściągę, dzięki której o niczym nie zapomnisz:

grudzień – styczeń – zapewnij mu temperaturę pokojową, czyli w przedziale 16-20°C. Podlewaj w taki sposób, by nie zmoczyć cebuli, lejąc wodę na podstawkę i odlewając jej nadmiar,luty – kwiecień – pozbądź się zwiędłych kwiatów,maj – lipiec – wystaw doniczkę na zewnątrz i znajdź jej półcieniste stanowisko. Raz w tygodniu zastosuj płynny nawóz do roślin kwitnących,sierpień – zapewnij roślinie odpowiednie warunki do przejścia w stan spoczynku. Nie podlewaj go i zaczekaj aż uschną liście,wrzesień – październik – usuń suche liście, przenieś doniczkę do zacienionego miejsca o temperaturze nieprzekraczającej 15°C, np. do piwnicy. Dalej nie podlewaj.Listopad – grudzień – przesadź cebulę do nowej doniczki i świeżej ziemi. Pod koniec listopada podlej ją odrobiną wody. Gdy zauważysz, że nowy pęd ma już ok. 10 cm wysokości, zacznij regularnie podlewać amarylis, ale wciąż nie częściej niż raz w tygodniu.

Oto przepis na piękny kwiat amarylis – skorzystaj z niego, a na pewno uda Ci się wyhodować piękną roślinę!

WARTO WIEDZIEĆ

Amarylis po przekwitnięciu możesz spokojnie wyjąć z doniczki i ułożyć w przewiewnym miejscu, np. w drewnianej skrzynce. Okres spoczynku trwa średnio 6 tygodni.

Co zrobić, gdy amarylis nie kwitnie?

Choć starasz się jak możesz, amarylis nie kwitnie? Jak już wspomnieliśmy, to dość kapryśna roślina i wymaga naprawdę przemyślanej pielęgnacji, a każde odstępstwo od jej prawidłowego cyklu będzie skutkować właśnie brakiem tak wyczekiwanych kwiatów. Nie ma więc żadnego magicznego sposobu na zachęcenie go do zawiązania pąków kwiatowych – musisz po prostu skupić się na właściwej pielęgnacji, a roślina z pewnością to doceni i obrodzi pięknymi kwiatami w kolejnych latach.

podziel się: