Kojarzona raczej z klimatycznymi kawiarniami czy restauracjami, może też sprawdzić się w Twoim domu. Antresola to ciekawa konstrukcja, która nie tylko urozmaici przestrzeń, ale też zwiększy jej funkcjonalność. Oto wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć zanim zdecydujesz się na montaż!
Antresola w domu – zalety i wady
Zastanawiasz się, czy warto zamontować antresolę w pokoju? Oto największe zalety tego rozwiązania, które pomogą Ci rozwiać wątpliwości:
więcej miejsca – jeśli pomieszczenie jest niewielkie, antresola sprytnie zwiększy jego metraż użytkowy,możliwość rozdzielenia stref mieszkalnych – jeśli mieszkasz w kawalerce, z pewnością wiesz, jak trudno jest oddzielić strefę dzienną od sypialni. Z antresolą stanie się to proste – na górze śpisz, na dole spędzasz wolny czas i przyjmujesz gości,urozmaicenie wystroju – wysokie pomieszczenia mogą sprawiać przytłaczające wrażenie. Jeśli jednak przełamiesz je antresolą, zniwelujesz je, a do tego podkreślisz nietuzinkowy charakter wnętrza.
Trzeba jednak od razu przyznać, że montaż antresoli nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. Pierwszą z nich jest problematyczna kwestia ogrzewania – w końcu ciepło ucieka do góry, więc równomierne ogrzanie pomieszczenia może stanowić pewne wyzwanie. Problemem może być również akustyka, jako że dźwięki również rozchodzą się ku górze, zatem na antresoli może być czasem głośniej niż na dole. Trzeba też dobrze zaplanować sposób oświetlenia pokoju z antresolą w taki sposób, by nie tylko zapewnić sobie wystarczającą ilość światła na obu poziomach, ale żeby też światło z dołu nie przeszkadzało Ci podczas korzystania z góry.
Antresola w domu - 1
Montaż antresoli w pokoju – kiedy możesz sobie na to pozwolić? Zanim zdecydujesz się na montaż antresoli, upewnij się, że Twoje pomieszczenie spełnia jej warunki. Istotne są tutaj następujące kwestie:
powierzchnia: antresola sprawdzi się w pomieszczeniach o różnej wielkości, jednak najwięcej sensu ma jej montaż w miejscach o ograniczonym metrażu, gdzie możesz w ten sposób zyskać więcej przestrzeni,wysokość: minimalna wysokość pomieszczenia to 3 metry, jeśli zależy Ci na łóżku na antresoli – jako że i tak będziesz z niej korzystać na leżąco, wystarczy Ci 120 cm wysokości użytkowej.
CZY WIESZ, ŻE...
Jeśli zamierzasz używać antresoli jak normalne pomieszczenie, najlepiej aby całość miała 4 metry wysokości – wtedy i na dole, i na antresoli będziesz mieć do dyspozycji ok. 2 metry.
Jak zrobić antresolę?
Samodzielna budowa antresoli to zadanie nie tylko niełatwe i kosztowne, ale i dość niebezpieczne w skutkach. W końcu to konstrukcja, na której postawisz jakieś meble i po której będziesz się poruszać – ewentualna niestabilność może więc skończyć się tragicznie. Zamiast robić to na własną rękę, zdecydowanie lepiej jest skorzystać z pomocy wykwalifikowanych fachowców, którzy wykonają odpowiednie pomiary, a następnie zastosują najlepsze w tej sytuacji materiały, elementy konstrukcyjne i wykończeniowe. Efekt będzie tego warty!