Anturium w doniczce – uprawa, pielęgnacja i podlewanie kwiatu

Anturium w doniczce - 2.jpg
Anturium w doniczce - 2.jpg

Odrobina egzotyki w doniczkowej formie – nic dziwnego, że kwiat anturium cieszy się tak dużą popularnością. Jak o niego dbać, by zachwycał swoimi intensywnie wybarwionymi, nietuzinkowymi kwiatami? Oto garść wskazówek, z których warto skorzystać, by wyhodować piękne anturium!

Kwiat anturium – jak wygląda i jakie ma wymagania?

Anturium to roślina, którą najczęściej spotkasz jako element bukietów – jego dekoracyjny kwiat dodaje egzotycznej nuty każdej kompozycji. Składa się z wyprostowanych łodyg z ciemnozielonymi liśćmi o ozdobnej fakturze, których szczyt zwieńczony jest zwężającą się ku górze kolbą, którą otacza okwiat. Co do barwy kwiatu anturium, najczęściej spotykana jest odmiana czerwona, choć istnieją też białe i zielone.

Aby zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu i kwitnienia, powinieneś znaleźć mu miejsce w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej i z dala od ewentualnych przeciągów, gdyż źle znosi wszelkie zmiany temperatury. Anturium potrzebuje też światła, ale nie może być bezpośrednio wystawione na działanie słońca – wtedy jego liście zostaną poparzone i pojawią się na nich brązowe plamy.

UWAGA!

Wrażliwość na zimno u anturium oznacza, że nie można go stawiać na marmurowych, metalowych czy kamiennych parapetach, od których promieniuje chłód. Znacznie lepiej sprawdzą się te drewniane i umieszczone nad grzejnikiem.

Anturium będzie się dobrze czuło w nieco ciasnej doniczce, która zmusi je do rozwijania części naziemnej. Najlepiej wypełnić ją glebą o dużej zawartości torfu i piasku, która będzie jednocześnie przepuszczalna i optymalnie wilgotna.

Pielęgnacja anturium – na co zwrócić szczególną uwagę?

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku kwiatu anturium jest bez wątpienia podlewanie. Roślina powinna mieć zawsze wilgotną glebę, ale nie może w niej stać woda, bo to mogłoby doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Uważaj też na samą wodę – powinna być miękka i w temperaturze pokojowej, a najlepiej pozyskana z deszczu.

Anturium, jak każda roślina egzotyczna, potrzebuje też dużej wilgotności powietrza. Jeśli nie masz warunków do umieszczenia go w kuchni czy łazience, gdzie takie warunki występują naturalnie, zainwestuj w nawilżacz powietrza albo postaw obok doniczki naczynie z wodą, która będzie powoli parować, oddając wilgoć do powietrza.

W okresie wiosenno-letnim anturium powinno być nawożone raz w tygodniu podczas podlewania przy użyciu nawozu wieloskładnikowego, ale w stężeniu o połowę mniejszym niż zalecane przez producenta. Dlaczego? Roślina wykazuje wyjątkową wrażliwość na zasolenie i stosowanie pełnej dozy mogłoby jej zaszkodzić.

Anturium w doniczce - 1.jpg
Anturium w doniczce - 1.jpg

Anturium w doniczce - 1

Anturium – choroby i ich zwalczanie

Większość problemów z uprawą anturium jest skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. Mocno nasłonecznione stanowisko, za mało wody czy zimne przeciągi mogą być przyczyną żółknięcia i opadania liści, a w efekcie obumarcia całego kwiatu.

Anturium jest również podatne na choroby grzybowe. Unikniesz ich, stosując prewencyjnie odpowiednie fungicyty i dokładnie odkażając podłoże przed każdorazowym przesadzaniem rośliny.

podziel się: