Araukaria wyniosła – uprawa, przycinanie i pielęgnacja w domu

araukaria
araukaria
Choinka, którą będziesz uprawiać przez cały rok i to… w domu? To nie choinka, tylko araukaria wyniosła, czyli jeden z niewielu iglaków nadających się do uprawy w pomieszczeniach. Co warto o niej wiedzieć zanim zaprosisz ją pod swój dach? Sprawdź!

Araukaria wyniosła – iglasty krzew w sam raz do domu

Choć w środowisku naturalnym araukaria osiąga nawet 70 m wysokości, w przypadku uprawy doniczkowej najczęściej nie przekracza 1,5-2 m, przy czym rośnie wyjątkowo powoli. Doskonale sprawdzi się zatem w roli dekoracji postawionej bezpośrednio na ziemi lub na niskim kwietniku.

Cechą charakterystyczną dla araukarii pokojowej jest rozłożysta korona złożona ze sztywnych, ale miękkich i niekłujących igieł. W przypadku uprawy doniczkowej, roślina w zasadzie nie kwitnie i nie zawiązuje owoców – funkcję dekoracyjną pełni więc samo igliwie.

Pielęgnacja araukarii, czyli co robić, by nie traciła igieł?

Trzeba przyznać, że araukaria wyniosła w wersji doniczkowej nie jest szczególnie trudna w uprawie. Wszystko sprowadza się tu w zasadzie do zapewnienia jej odpowiednich warunków, czyli:

południowo-wschodniej ekspozycji,stałej temperatury: w okresie spoczynku 5-10ºC, w okresie wegetacji ok. 20ºC,ziemi do rododendronów lub iglaków o o pH 4,0-5,0 – można ją dodatkowo wymieszać z piaskiem,zraszania 2 razy w tygodniu – najlepiej miękką, odstaną wodą, najlepiej w temperaturze pokojowej,regularnego i obfitego podlewania – nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu w okresie wegetacji i raz w tygodniu w okresie spoczynku,drenażu w doniczce, który ułatwi odprowadzanie nadmiaru wody,regularnego nawożenia w okresie wegetacji. Dobrze sprawdzi się tu nawóz wieloskładnikowy przeznaczony dla rododendronów lub iglaków.

UWAGA!

Choć większość roślin domowych lubi przesadzanie wczesną wiosną, gdy wychodzi z fazy spoczynku, araukarię wyniosłą najlepiej przesadzać w sierpniu.

Na co uważać w przypadku araukarii uprawianej w domu?

Araukaria pokojowa jest z zasady dość odporna na działanie szkodników i grzybów żerujących na roślinach domowych. Nieodpowiednia pielęgnacja może mieć jednak poważne skutki i odbić się na wyglądzie i zdrowiu rośliny. Do niewybaczalnych błędów opiekuna araukarii można zaliczyć:

nadmierne podlewanie – może doprowadzić do zgnilizny korzeni na skutek działania grzyba z rodziny Pythium. Możesz to rozpoznać po żółknięciu i opadaniu igieł oraz po odchodzeniu tkanki od korzeni. Porażone części rośliny niestety są nie do odratowania – trzeba je usunąć, a zdrową resztę przesadzić do świeżej gleby,niewystarczające podlewanie – będzie się objawiać brązowieniem igieł i powolnym więdnięciem rośliny,moczenie igieł podczas podlewania – to stwarza idealne warunki do rozwoju grzyba Colletotrichum derridis. Porażone nim igliwie pokrywa się żółtymi plamami, a następnie obumiera i odpada. Ratunek jest jeden – usunąć zarażone grzybem igły, a całą roślinę spryskać preparatem przeciwko antraknozie,zakup araukarii zimą – w tym okresie roślina znajduje się w spoczynku i trudniej adaptuje się w nowym miejscu. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną lub jesienią.

podziel się: