Art déco – charakterystyka stylu wystroju wnętrz. Jak go rozpoznać?

art deco2.jpg
art deco2.jpg
Garść wyszukanej elegancji, odrobina luksusu i szczypta szaleństwa – oto przepis na udane wnętrze urządzone w stylu art déco, czyli wyglądające zupełnie jak z planu Wielkiego Gatsby’ego. Marzysz o wnętrzu utrzymanym w takiej stylistyce? Zobacz, na co zwrócić uwagę!

Styl art déco we wnętrzach – główne wyznaczniki

Tłumacząc nazwę art déco z francuskiego w dosłowny sposób, otrzymasz dwa słowa: dekorowanie i sztuka – doskonale oddają one charakter tego nurtu. Rozpoznasz go bowiem po:

maksymalnej symetrii i spójności w projekcie wnętrza,zastosowaniu najwyższej klasy materiałów poddanych wysokogatunkowej obróbce,jednolitej, stonowanej kolorystyce, w której prym wiodą biel, szarość i beż przełamane brązowymi lub czarnymi akcentami,zamiłowaniu do geometrii i prostych form na każdym polu,dbałości o wszystkie detale i drobiazgi,łączeniu odnowionych antyków z nowoczesnymi aranżacjami.

art deco.jpg
art deco.jpg

art deco

CZY WIESZ, ŻE…

Styl art déco przeżywał rozkwit w latach 1919-1939, a jego rozwój zakończył wybuch drugiej wojny światowej.

Po czym rozpoznać meble art déco?

To właśnie po meblach najłatwiej rozpoznać styl art déco. Dlaczego? To właśnie w nich najlepiej widać geometryczne smaczki, w których lubuje się ten nurt. Co więcej, mowa tu nie tylko o prostych, kanciastych kształtach, lecz również o łagodnych łukach lub półokręgach, które nadają bryłom lekkość.

W przypadku mebli istotny jest również materiał wykonania. Na próżno szukać tu bylejakości i taniości. Meble są solidne, porządnie wykonane i dopracowane w szczegółach – a jeśli pochodzą z epoki, to odrestaurowane. W nowych meblach stylizowanych na art déco często pojawiają się z kolei fornir o naturalnym rysunku słoi oraz polerowane na wysoki połysk powierzchnie.

art deco1.jpg
art deco1.jpg

art deco1

Wnętrze art déco – wskazówki aranżacyjne

Styl art déco przypadł Ci do gustu i chciałbyś zastosować go podczas urządzania swojego domu? Oto garść przydatnych wskazówek, z których warto skorzystać!

Luksusowy charakter wnętrz podkreślisz, dodając do aranżacji złote akcenty – np. w postaci ram obrazów czy nóg krzeseł.Styl art déco kocha lustra, a szczególnie te o nietypowych kształtach.Jeśli do wnętrza art déco wprowadzasz jakiś wzór, powtórz go automatycznie w kilku miejscach, by zbudować spójność. Łącząc różne wzory, zadbaj z kolei o spójność kolorów.W styl art déco doskonale wpisują się nieco zapomniane dziś tapety. Na rynku znajdziesz bogaty wybór takich zdobionych np. geometrycznymi wzorami i złoceniami.

Pamiętaj, że choć w założeniu art déco to styl, który miał być drogi, luksusowy i nie dla wszystkich, dziś wcale nie musisz być miliarderem, aby móc sobie na niego pozwolić. Wystarczy tylko dobrze dobrać do siebie detale, a wnętrze zachwyci Cię elegancją i klasą nawet przy stosunkowo niewielkim nakładzie pieniężnym.

podziel się: