Asparagus (kwiat) – uprawa i pielęgnacja w domu

Asparagus (kwiat) 1.jpg
Asparagus (kwiat) 1.jpg

Rodzina asparagusów jest bardzo liczna, jednak najbardziej znany jest szparag lekarski, który stanowi składnik wielu dań. Kilka innych odmian asparagusa można natomiast z powodzeniem hodować w domu i dekorować nimi parapety, półki i kwietniki. Czym wyróżniają się asparagusy i jak je uprawiać?

Odmiany asparagusa

Mało kto wie, że szparagi można uprawiać w domu – dotyczy to jednak nie popularnego szparaga lekarskiego o jadalnych pędach, a bardziej dekoracyjnych odmian tej rośliny. Które z nich najlepiej wybrać do mieszkania?

Szparag pierzasty – zwany również asparagus plumosus. Charakteryzuje się specyficznym wyglądem, którym nieco przypomina paproć. Asparagus nie ma jednak liści, a gałęziaki, czyli wytwory pędów o podłużnym kształcie. Roślinę tę możesz znać z bukietów – to popularnie stosowana oprawa dla kwitnących kwiatów, choć i sam szparag pierzasty takowe wytwarza. Drobne i białe pojawiają się latem i mają przyjemny, choć subtelny zapach. Późnym latem bądź wczesną jesienią, po przekwitnięciu, asparagusa zdobią zaś kolorowe jagody.Asparagus Sprengeri – czyli inaczej szparag gęstokwiatowy. Cechują go przede wszystkim długie (dorastające nawet 2 metrów), zwisające pędy, pokryte licznymi gałęziakami. To bardzo ceniona roślina doniczkowa, ponieważ przy odpowiedniej pielęgnacji może zakwitać nawet cały rok. Kwiaty są drobne, ale jest ich bardzo wiele.Szparag sierpowaty – nazwa tej odmiany wzięła się ze specyficznego, sierpowatego kształtu gałęziaków porastających pędy rośliny. Kwiaty asparagusa są białe, niestety w warunkach domowej uprawy nie zawsze udaje się skłonić szparaga sierpowatego do kwitnięcia – mimo to warto wybrać go do domu ze względu na ciekawy wygląd pędów.

CZY WIESZ, ŻE...

Rodzina szparagowatych liczy aż 350 gatunków.

Asparagus (kwiat) 2.jpg
Asparagus (kwiat) 2.jpg

Asparagus (kwiat) 2

Wymagania asparagusów

Zasadniczo uprawa szparaga pierzastego czy asparagusa Sprengera w domu nie powinna sprawiać trudności, choć na pewno konieczne będzie przygotowanie odpowiedniego stanowiska dla tego typu roślin:

Dla szparagów doniczkowych ogromne znaczenie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju ma odpowiednia temperatura. Asparagusy nie lubią gorąca ani zimna – latem najlepiej czują się w ok. 21°C, zimą zaś potrzebują nieco niższej temperatury, ok. 16-19°C. W przeciwnym wypadku roślina może zacząć zrzucać gałęziaki – podobny efekt przyniesie przechowywanie asparagusa w przeciągu.Asparagus pierzasty i inne domowe odmiany tej rośliny uwielbiają wilgoć – w końcu większość z nich pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki. Warto więc unikać stanowisk w pobliżu grzejników, a nawet dodatkowo zwiększać wilgotność powietrza, ustawiając obok roślin nawilżacze lub spryskując je raz na jakiś czas wodą.Asparagusy najlepiej czują się w półcieniu – należy unikać ustawiania ich w pełnym słońcu, ponieważ w takich warunkach żółkną i nie mogą się prawidłowo rozwijać.

Jak uprawiać szparagi domowe?

Pielęgnacja asparagusa ogranicza się przede wszystkim do podlewania i nawożenia. Nawadnianie jest szczególnie istotne w okresie wegetacyjnym, kiedy trzeba dbać o regularność, ale i precyzyjne dawkowanie wody – podłoże, w którym rosną asparagusy, powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Trzeba pamiętać, że rośliny te źle znoszą suszę. Latem warto także nawozić je uniwersalnymi mieszankami do roślin domowych – miej jednak na uwadze, że w przypadku szparaga pierzastego dawkowanie powinno być oszczędniejsze niż u innych odmian asparagusa. Zimą ogranicz podlewanie i zrezygnuj z odżywania nawozami – dbaj jedynie, by ziemia, w której rosną szparagi, całkiem nie wyschła.

podziel się: