Co to jest beton architektoniczny?
Jeśli w salonie, sypialni lub kuchni planujesz uzyskać efekt betonu na ścianie, to do wyboru masz bloczki lub kafle, które imitują ten materiał. Dostępne są w wielu rozmiarach i odcieniach, cechują się lekkością i trwałością, a do tego świetnie odtwarzają strukturę surowego betonu. Niestety, są one dość drogie. Warto więc pomyśleć o zamienniku – tzw. betonie architektonicznym, o którym w swoim programie mówiła Dorota Szelągowska.
Tego typu farba betonowa (farba strukturalna) to rozwiązanie niedrogie i łatwe w zastosowaniu. Co ciekawe, beton architektoniczny można kłaść na różne powierzchnie, w tym:
tynki cementowe – najbardziej tradycyjna forma tynków; stosowane na sufitach i ścianach pomieszczeń narażonych na wilgoć,
tynki cementowo-wapienne – mniej wytrzymałe na uszkodzenia i wilgoć niż tynki cementowe; mają jednak lepszą paroprzepuszczalność,
płyty gipsowo-kartonowe – obecnie najpopularniejsze i najczęściej stosowane wykończenie ścian we wnętrzu.
Beton architektoniczny – jak zrobić go w domu?
Aby uzyskać designerski i loftowy element wystroju, jakim jest beton dekoracyjny w pomieszczeniu, potrzeba wyjątkowo niewiele pracy. Wystarczy odpowiednio przygotować malowaną ścianę. Jeśli jest otynkowana lub zabudowana płytami, wyrównaj jej powierzchnię, usuń ewentualne ubytki i nałóż farbę podkładową. Beton strukturalny, jak każdy produkt tego typu, należy przed użyciem dobrze wymieszać. Na ścianę nakładaj go pacą (taką samą jak do szpachlowania ścian). Wykonuj krótkie ruchy z dołu do góry (zacierając do boku). Takie rozprowadzanie ma na celu lepsze maskowanie i ujednolicenie powierzchni.
WARTO WIEDZIEĆ
Po nałożeniu betonu architektonicznego należy odczekać około 12 godzin. Materiał w tym czasie wyschnie i nabierze charakterystycznego – surowego i eleganckiego – wyglądu.
Gdzie sprawdzi się beton architektoniczny?
Efekt betonu na ścianie doskonale komponuje się nie tylko z przestrzeniami biurowymi czy komercyjnymi, takimi jak coworkingi, galerie handlowe czy designerskie pracownie architektoniczne. Coraz częściej wybiera się go także do domu i na ogród. Cechy takie jak wytrzymałość i odporność na zmienne warunki pogodowe pozwalają wykorzystywać ten materiał w pomieszczeniach, w których panuje wyższa temperatura lub wilgotność. Gdzie najczęściej stosuje się beton architektoniczny? Oto przykłady:
beton w kuchni – beton architektoniczny to świetna alternatywa dla szklanych paneli dekoracyjnych nad blatem kuchennym,
beton w łazience – coraz częściej beton strukturalny pojawia się także jako wykończenie całej łazienki,
beton w pokoju dziennym – beton architektoniczny w salonie czy pokoju gościnnym pełni funkcję wyrazistego detalu – pokrywa np. tylko jedną ścianę,
beton na schodach – beton strukturalny to doskonały sposób na trwałe wykończenie schodów wewnętrznych i zewnętrznych,
beton w ogrodzie – beton architektoniczny podkreśla minimalistyczny charakter kompozycji ogrodowych.
beton architektoniczny w łazience
Efekt betonu na ścianie to rozwiązanie sprawdzające się w niebanalnie zaaranżowanych przestrzeniach. Łatwość użycia i trwałość betonu architektonicznego sprawia, że sięga po niego coraz więcej osób.