Ciemiernik – uprawa, wymagania i pielęgnacja kwiatu zimy

ciemiernik2.jpg
ciemiernik2.jpg

Niewiele kwiatów kwitnie zimą i to w tak piękny sposób – nie powinno zatem dziwić, że ciemierniki cieszą się ogromną popularnością i są chętnie wybierane do roli jesienno-zimowej dekoracji parapetu. Jak się nimi zajmować, by zachwycały wyglądem? Oto wskazówki, które Ci w tym pomogą. Sprawdź!

Ciemiernik – róża Bożego Narodzenia

Choć to gwiazda betlejemska jest rośliną, która najczęściej kojarzy się z okresem bożonarodzeniowym, ostatnio – zgodnie z zachodnią modą – coraz częściej towarzyszy jej właśnie ciemiernik. Dlaczego? Istotne jest tutaj to, że ciemiernik najczęściej kwitnie w okolicach Bożego Narodzenia, gdy większość roślin pozostaje w uśpieniu, zatem doskonale sprawdza się w roli nietuzinkowej dekoracji na ten szczególny czas. Nie bez znaczenia pozostają też same kwiaty ciemiernika, które z czasem „w magiczny sposób” zmieniają swój kolor – od białego przez lekko różowawy aż po zieleń.

Ciemiernik w doniczce – podstawowe informacje

Uprawa ciemiernika w domu nie należy do trudnych, jako że roślina ta nie ma dużych wymagań względem stanowiska czy pielęgnacji. Najważniejsza jest jednak temperatura otoczenia. Jeśli zależy Ci na obfitym kwitnieniu, powinieneś zapewnić mu temperaturę pomiędzy 4 a 12°C, czyli ustawić go z dala od źródeł ciepła takich jak np. kaloryfery. Wyższa temperatura co prawda nie zaszkodzi ciemiernikowi, jednak może zablokować proces kwitnienia. Dla kwitnienia istotne jest też światło – warto więc wybrać dla rośliny dość jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsce.

Co do samej pielęgnacji, pamiętaj tylko o jednym: ciemiernika nie można przesuszyć. Jego podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne, ale nie podmokłe, gdyż to z kolei grozi chorobami grzybowymi. Nawóz wystarczy zastosować raz w roku. W jego przypadku najlepiej sprawdza się uniwersalny granulat do roślin kwitnących.

ciemiernik.jpg
ciemiernik.jpg

ciemiernik

UWAGA!

Ciemiernik to roślina trująca. Toksycznym składnikiem jest tutaj glikozyd heleboryna, który może powodować ostre reakcje alergiczne skórze oraz silne zatrucie pokarmowe w przypadku połknięcia.

Uprawa ciemiernika w ogrodzie

Warto pamiętać o tym, że ciemiernik doskonale sprawdzi się zarówno w roli rośliny doniczkowej jak i ogrodowej. Sadząc go w gruncie, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii:

ciemierniki nie tolerują przesadzania (mają bardzo wrażliwe korzenie), dlatego powinieneś wybrać dla nich miejsce na stałe. Najlepiej sprawdzi się stanowisko w pobliżu wysokiego drzewa lub gęstych krzewów, które zapewnią roślinie cień oraz osłonią ją przed wiatrem;ziemia do uprawy ciemiernika powinna być przepuszczalna, próchniczna i z dużą zawartością wapnia. Ciemierniki nie lubią ani przesuszonego, ani podmokłego podłoża;ciemierniki z zasady są odporne na niskie temperatury, ale przy wyjątkowo siarczystym mrozie warto przykryć je agrowłókniną, by je przed tym ochronić.

podziel się: