Co to jest trawertyn i gdzie go stosować?

Salon z fragmentem ściany wyłożonej trawrtynem z 7. odc. Dorota inspiruje
Salon z fragmentem ściany wyłożonej trawrtynem z 7. odc. Dorota inspiruje
Szlachetny, majestatyczny i przypominający marmur. To właśnie trawertyn. Tynk na ścianie, a może płytki trawertynowe w przedpokoju? Zdecyduj, gdzie w swoim domu chcesz użyć tego królewskiego materiału. Podpowiadamy, czym jest trawertyn i jak najlepiej go wyeksponować!

Co to jest trawertyn?

Trawertyn to kamień naturalny – skała osadowa stosowana w budownictwie najczęściej jako materiał ozdobny. Zwykle występuje w jasnych kolorach – bielach, beżach, kremach, żółciach i brązach czy pomarańczach. Cechuje się licznymi przebarwieniami – beżowymi lub czerwonymi, które dodają mu niezwykłego charakteru. Jest bardzo popularny przy pracach wykończeniowych – zobacz w programie „Dorota inspiruje”. Płytki trawertynowe doskonale sprawdzają się na podłogach. Są odporne na ścieranie i wysoką temperaturę. Można pod nimi zamontować bez przeszkód np. system ogrzewania podłogowego. Co więcej, jeśli odpowiednio zabezpieczysz płytki trawertynowe, możesz ich używać także w łazience i kuchni.

WARTO WIEDZIEĆ

Trawertyn to materiał znany od tysięcy lat. Nazywany jest alabastrem egipskim. Pierwotnie wyrabiano z niego np. wazy, misy czy posągi. W związku z łatwością jego obróbki był stosowany jako jeden z podstawowych i głównych starożytnych budulców. Pracując na tym materiale, należy jednak pamiętać, że kamień lubi się kruszyć. Jak zapobiec ślizganiu się szlifierki kątowej lub wyszczerbianiu się kamienia przy jego obróbce, czyli przycinaniu? Prosty trik to oklejenie linii cięcia zwykłą taśmą. Uchroni ona przed uszkodzeniem płytek trawertynowych.

Trawertyn. Tynk czy płytki trawertynowe?

Chcąc uzyskać w pomieszczeniu efekt wykończenia trawertynem, możesz postawić na jeden z dwóch sposobów. Po pierwsze – jako tynk, po drugie – jako płytki. Zastanawiasz się, co wybrać? Podpowiadamy:

tynk trawertynowy – to rodzaj tynku dekoracyjnego, który nakładamy na ścianie. Jego użycie, podobnie jak w przypadku chociażby betonu architektonicznego, jest proste i nie wymaga skomplikowanych narzędzi. Dzięki temu w łatwy sposób można odmienić swoją łazienkę, kuchnię czy przedpokój. Efekt położenia tynku trawertynowego przypomina naturalny kamień;płytki trawertynowe – to natomiast rozwiązanie nieco bardziej czasochłonne i droższe, ale dające równie niepowtarzalny i unikalny efekt co sam tynk. Ciepłe kolory, specyficzna struktura i unikalny wzór (każda płytka, nawet z tej samej partii, jest naturalnie inna) wprowadzają do pomieszczenia klasę i szyk. Są doskonałym, bo trwalszym i szlachetniejszym, zamiennikiem popularnych płytek ceramicznych.

Trawertyn na ścianie i nie tylko

Gdzie układać ten naturalny kamień? Przede wszystkim, biorąc pod uwagę jego właściwości, można wykorzystać go nie tylko na ścianach, ale i na podłogach. Odpowiednio pielęgnowany, to znaczy bez użycia np. silnych środków chemicznych, będzie służył przez lata. Płytki trawertynowe czy tynk, który je imituje, będą idealnie pasowały do łazienek, gdzie mogą dominować w całym pomieszczeniu lub po prostu zdobić jedną ze ścian (także prysznicową). Co więcej, trawertyn położony zamiast tradycyjnych płytek czy szkła na ścianę nad blatem będzie też wdzięcznym detalem w kuchni. Dzięki swojej wytrzymałości może podkreślać atuty korytarza czy holu. Trawertyn w przedpokoju pozwoli uzyskać efekt stylowego i przestronnego wnętrza.

Co ciekawe, z pomocą trawertynu stworzysz także piękny parapet, obudowę dla kominka czy blat w łazience lub kuchni. Producenci wykorzystują ten materiał do tworzenia umywalek, zlewów czy wanien. Od Ciebie zależy, czy pozwolisz mu zdominować otoczenie i nadać rustykalny charakter, czy też użyjesz go jako drobnego akcentu, który będzie przyciągał wzrok!

podziel się: