Co to spektrometr i czemu aż tak zachwyca się nim Dorota Szelągowska?

Co to spektrometr i czemu aż tak zachwyca się nim Dorota Szelągowska?
Co to spektrometr i czemu aż tak zachwyca się nim Dorota Szelągowska?
Spektrometr to maszyna, która potrafi sczytać kolor z każdej powierzchni i zamienić go na wartość liczbową. Dorota Szelągowska była nim zachwycona, bo już nie raz ułatwił jej pracę. A jak działa to urządzenie i gdzie możecie je znaleźć?

W programie „Dorota inspiruje” Dorota Szelągowska nie tylko urządza i zmienia wnętrza uczestników, ale także zawsze stara się zainspirować widzów do dokonania korekt w naszych domach. W 6. odcinku 3. sezonu swojego programu postanowiła udowodnić, że mała łazienka nie wymusza białych ścian. Świetnie sprawdzą się w niej również ciemne płytki oraz farby. By wybrać odpowiednią udała się do sklepu wraz z Mariką. Naszym prowadzącym od razu wpadły w oko błyszczące turkusowe płytki. Nieco trudniejsze okazało się dobranie pasującej do nich farby. Tutaj z pomocą przyszedł im spektrometr. – To urządzenie sprawiło, że moja głowa wybuchła – przyznała Dorota Szelągowska.

- I oto nadeszła rewolucja. Jeżeli chcecie dobrać idealny kolor do swojego wnętrza nie musicie już grzebać we wzornikach, nie musicie się zastanawiać. Używacie po prostu spektrometru – dodała nasza prowadząca.

Spektrometr - co to?

Jest to urządzenie, które za pomocą wbudowanego czujnika sczyta dany kolor i zamieni go na wartość liczbową. Korzystając z wartości liczbowej z łatwością znajdziemy farbę danego koloru na sklepowej półce, a jeśli akurat takiej nie będzie – tak jak w przypadku Doroty Szelągowskiej – daną wartość liczbową przekażemy do maszyny mieszającej farby, a ona już zmiksuje je tak, byśmy mieli na ścianach naszą wymarzoną barwę. W taki sposób można dobrać każdy rodzaj farby, również farbę elewacyjną.

Spektrometr – gdzie znaleźć?

Spektrometr coraz częściej można znaleźć w polskich sklepach budowlanych. W korzystaniu z urządzenia pomoże nam doświadczony ekspedient.

Spektrometr – jak korzystamy?

Czujnik spektrometru ustawiamy w miejscu, z którego chcemy sczytać kolor. – To urządzenie pobiera ten kolor i za chwilę będziemy mieli ten kolor w liczbach – opowiadała Szelągowska. Później wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, które pokażą się na ekranie. Takich jak to, czy chcemy mieć farbę matową czy błyszczącą. Opcji jest kilka tak, abyśmy mogli wybrać swoją wymarzoną farbę. Podjęcie decyzji może zająć tylko chwilę.

- Zapamiętajcie tę nazwę – radzi Dorota Szelągowska. – Jesteście w stanie zrobić absolutnie wszystko w jednym kolorze. Pamiętajcie tylko, że ten sam kolor inaczej będzie wyglądał na różnych powierzchniach i na różnych wykończeniach.

podziel się: